Mateusz Morawiecki

i

Autor: Piotr Grzybowski/Super Express Mateusz Morawiecki

Wywiad Morawieckiego w amerykańskim tygodniku. Polska pomoże USA w walce z Chinami?

2021-06-09 20:20

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla amerykańskiej edycji tygodnika „Newsweek”. Mówił w nim przede wszystkim o relacjach z Chinami, które administracja Joego Bidena uznaje największe zagrożenia dla świata Zachodu. Jak zachowa się Polska? „Wobec Chin Polska nie będzie mniej pragmatyczna niż USA czy Francja i jest otwarta na chińskie inwestycje” - powiedział Mateusz Morawiecki, zapewniając jednocześnie, że nasz kraj będzie solidarny z resztą Zachodu wobec zagrożeń płynących z Pekinu.

Morawiecki odpowiedział w ten sposób na pytanie "Newsweeka" o rolę Chin w genezie pandemii Covid-19 i teorię - coraz bardziej popularną - o wycieku koronawirusa z laboratorium w Wuhan. Premier pochwalił wysiłki administracji Bidena w kierunku dotarcia do prawdy na temat początku pandemii i stwierdził, że Pekin musi być bardziej otwarty w tej kwestii, jeśli chce być bardziej wiarygodny.

Zaznaczył jednak, że Polska nie chce być w podejściu do Chin "mniej pragmatyczna niż USA, Niemcy czy Francja". Dodał, że pewna konkurencja ze strony Chin - o ile nie będzie nieuczciwa, czy oparta o pracę niewolniczą - jest pozytywnym czynnikiem, zaś Polska jest otwarta na "chińskie inwestycje wzmacniające nasze zdolności wywiadowcze i możliwości obrony przed ich atakami".

Jednocześnie premier zadeklarował, że Polska będzie solidarna ze stanowiskiem wypracowanym wspólnie przez USA i Unię Europejską.

"Zamierzamy być bardzo spójni w ramach swego rodzaju solidarnego podejścia w odniesieniu do Huawei i niektórych innych zagrożeń płynących z Chin. Ale te ruchy powinny być podejmowane i uzgadniane wspólnie, a przynajmniej przez kraje dominujące. Największe kraje, takie jak Stany Zjednoczone i 10 największych krajów Europy, powinny uzgodnić wspólną strategię wobec Chin" - ocenił szef rządu.

Express Biedrzyckiej - Aleksander Kwaśniewski: Polska nie jest państwem autorytarnym, ale jest tego blisko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE