wybory

i

Autor: Shutterstock

Głosowanie w eurowyborach

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak głosować? Czy można głosować za granicą?

2024-05-28 11:27

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce zaplanowane są na niedzielę 9 czerwca. Wtedy Polacy będą głosować, by wybrać swoich przedstawicieli w PE na najbliższe 5 lat. Jak głosować w wyborach do PE? Czy można głosować za granicą? Odpowiadamy na te pytania dotyczące wyborów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Polacy wybiorą w sumie 53 europarlamentarzystów. W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów. W Polsce jest 13. okręgów wyborczych, co jest fenomenem na skalę całej Unii., gdyż większość państw Unii Europejskiej w wyborach ma jeden, góra dwa okręgi wyborcze. Dlaczego tak jest? Skąd ta różnica? Zostało to ustalone w 2004 roku i tak zostało.

Dlaczego w Polsce jest 13. okręgów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Ordynacja wyborcza do PE łączy dwie metody podziału mandatów: D'Hondta i Hare'a-Niemeyera, znaną jako metoda największych reszt. Pierwsza dotyczy skali całego kraju, druga – poszczególnych okręgów. Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-proc. progu (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Między pozostałe komitety dzieli się liczbę mandatów w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów. O liczbie mandatów, które trafią do poszczególnych okręgów decyduje frekwencja oraz wielkość okręgów.

- Kluczowa różnica polega na tym, że w wyborach do PE po zsumowaniu wyników wszystkich kandydatów w całym kraju dzielimy mandaty pomiędzy partie w jednym wielkim okręgu wyborczym, którym jest cała Polska. Dopiero wtedy, kiedy podzielimy mandaty pomiędzy partie, wracamy do okręgów, w których głosowaliśmy. Ostateczna liczba mandatów, które dostanie dany okręg jest trochę nieprzewidywalna - wskazał w rozmowie z PAP dr hab. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak głosować?

Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania. Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców z urzędu na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały. Jeśli jednak w ostatnim czasie zmienił się Twój adres zamieszkania, sprawdź we właściwym urzędzie gminy, czy znajdujesz się w rejestrze wyborczym. Czyli należy postępować tak, jak przy wyborach parlamentarnych. 

Głosowanie za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak głosować za granicą?

Jeżeli jesteś wpisany na listę wyborców i mieszkasz w innym państwie UE (tzw. kraju goszczącym), możesz: głosować na kandydatów startujących w wyborach w Polsce lub brać udział w wyborach w państwie przyjmującym i głosować na kandydatów startujących w wyborach w tym kraju. W wyborach europejskich można głosować tylko raz. Wyborca przebywający w innym państwie UE, posiadający ważny polski paszport lub dowód osobisty (lub obywatel UE niebędący obywatelem Polski, ale posiadający ważny paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość) może głosować na kandydatów startujących w wyborach w Polsce, jeżeli jest wpisany do rejestru wyborców prowadzonego przez właściwego terytorialnie konsula.

CZYTAJ: Wybory do parlamentu europejskiego 2024. Kandydaci. Kto startuje w wyborach? Jedynki 13. okręgów

Sonda
Weźmiesz udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
S.TYSZKA: TO WOJNA DWÓCH NIENAWISTNYCH STARUSZKÓW