Wybory 2020. Najnowszy sondaż. Druga tura. Duże zaskoczenie

2020-06-12 13:00
Kosiniak musi zmądrzeć, zagłosuję na Kidawę
Autor: ŁUKASZ GĄGULSKI/SUPER EXPRESS Władysław Kosiniak-Kamysz

Wybory prezydenckie już za kilkanaście dni. Większość przedwyborczych sondaży wskazuje, że głównym kontrkandydatem Andrzeja Dudy będzie w tych wyborach Rafał Trzaskowski. Ale sondaż Instytutu Badań Pollster, zrealizowanego na zlecenie Super Expressu wynika, że największe szanse wygrania z Dudą miałby inny kandydat.

Najgroźniejszym kontrkandydatem Dudy byłby Władysław Kosiniak-Kamysz (39 l.)! Skąd taka popularność szefa PSL? - Nie jest to zaskakujące. Kosiniak jest kandydatem najbardziej eklektycznym, łączącym różne polityczne nurty i względnie najmniej wyrazistym. A w tych wyborach różni kandydaci walczą o głosy podobnego elektoratu. II turę wygrywa się przez umiejętność zachowania umiaru i przedstawienie kontrkandydata jako radykała – komentuje nam prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW. Potwierdza to sondaż Instytutu Badań Pollster, wykonany na zlecenie Super Expressu. Według wyników, największą możliwość wygrania z Dudą w II turze ma właśnie lider ludowców.


Różnica między nim, a Dudą wynosi zaledwie dwa punkty procentowe na korzyść obecnego prezydenta. Duda wygrałby stosunkiem 51 do 49 proc. Tak nieduży dystans między kandydatami mieści się w granicy błędu statystycznego. Różnice między Dudą, a pozostałymi kandydatami są nieco większe.

- Nie będę podskakiwał z radości. Najważniejsze jest, aby wejść do drugiej tury, dlatego walczę o każdy głos. Ten sondaż potwierdza wyniki różnych analiz, mówiących, że to ja mam największe szanse z Andrzejem Dudą – mówi „Super Expressowi” Kosiniak-Kamysz.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 9-10.06.2020 roku metodą CAWI na próbie 1091 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Express Biedrzyckiej - Gość: Jadwiga Emilewicz: Chciałabym przeprosić Barbarę Nowacką
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE