Wybory 2015. Możliwe scenariusze koalicyjne. Wybory parlamentarne

2015-09-23 17:27

25 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Skład nowego rządu i rozkład mandatów poselskich wszystkich partii ustalą swoimi głosami wyborcy. Aby jednak rząd mógł normalnie funkcjonować potrzeba jest zazwyczaj większość parlamentarna. Choć dotychczasowe sondaże nie wykluczają możliwości, że PiS wygra wybory w sposób gwarantujący większość, to jednak bardziej prawdopodobny wydaje się być scenariusz, w którym konieczna będzie budowa koalicji.    

Sam termin ,,koalicja rządowa" odnosi się do porozumienia kilku (minimum dwóch) partii politycznych celem powołania wspólnego rządu, mającego większość w Sejmie, a co się z tym wiąże- duże możliwości przeforsowywania swoich ustaw. Rząd koalicyjny jest zwykle tworzony w przypadku, w którym w wyniku głosów wyborców żadna z partii nie osiąga bezwględnej większości zaś rząd mniejszościowy jest zbyt mało stabilny. O pozycji koalicjantów decydują ich wyborcze wyniki oraz ewentualnie alternatywne możliwości do współrządzenia (lub też ich brak).

Choć sondaże wskazują póki co zwycięstwo PiS-u w październikowych wyborach, to rządy tej partii pewne nie są. Politolodzy zwracają uwagę na fakt, że Po nawet w przypadku przegranej może dalej rządzić, o ile namówi do współpracy Zjednoczoną Lewicę, PSL i Nowoczesną. Przy odpowiednim rozłożeniu głosów w parlamencie takie porozumienie mogłoby odrzucić wotum zaufania dla ewentualnego rządu PiS. W takiej sytuacji koalicja tych klubów mogłaby stworzyć swój własny rząd.

Dotychczas nie zdarzyło się, żeby Sejm odrzucił wotum zaufania dla nowowybranego rządu. Jednak może się tak zdarzyć, jeśli koalicja PO, ZL, PSL i Nowoczesna wprowadzą do parlamentu 231 posłów. W takiej sytuacji premier zwycięskiego ugrupowania podaje się do dymisji a izba niższa parlamentu poszukuje jego następcy. W tym miejscu wspomniana koalicja mogłaby wysunąć swoją kandydaturę.

Scenariusz taki przestaje jednak być możliwy w sytuacji, w której do Sejmu dostanie się np. Ruch Kukiza lub partia KORWIN. Nie można wykluczyć, że obie te partie byłyby chętne przystać do koalicji z PiS-em. Trzeba również pamiętać, że choć obaj liderzy od lat wykluczają taką możliwość, to słychać pogłoski o możliwym sojuszu PiS z SLD. Już niegdyś Jarosław Kaczyński twierdził, że nie ma mowy o koalicji z Andrzejem Lepperem, a jednak ostatecznie do niej doszło. Ponadto na przestrzeni lat wielokrotnie bardzo dużą zdolność koalicyjną do zwycięskiej partii wykazywało PSL, więc i takiego scenariusza nie można wykluczyć

Zobacz także: Wybory 2015. Ile wynosi próg wyborczy? Co to jest PRÓG WYBORCZY? Wybory parlamentarne