Jarosław Kaczyński na konwencji programowej PiS

i

Autor: Radosław Nawrocki Jarosław Kaczyński na konwencji programowej PiS

Najnowszy sondaż

Wyborcy PiS o powrocie Kaczyńskiego do rządu. Ekspert tłumaczy, co ten ruch oznacza

2023-06-21 18:58

Jarosław Kaczyński (74 l.) został zaprzysiężony na wicepremiera. Czy powrót lidera PiS do rządu pomoże Zjednoczonej Prawicy wygrać wybory? Aż 74 proc. wyborców koalicji rządzącej jest przekonanych, że tak się właśnie stanie – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu”.

Co o powrocie sądzą wyborcy prawicy?

Do wyborów parlamentarnych zostało już mniej niż cztery miesiące. Ugrupowania na ostatniej prostej podejmują decyzje, które mają zbliżyć je do zwycięstwa. Prezes Jarosław Kaczyński po rocznej przerwie wrócił do rządu Mateusza Morawieckiego (55 l.) w randzie wicepremiera. Czy to pomoże Zjednoczonej Prawicy wygrać wybory? Takie pytanie zadali ankieterzy Instytutu Badań Pollster wyborcom prawicy. Okazuje się, że 74 proc. z nich wierzy w wyborczy sukces po powrocie lidera PiS do Rady Ministrów.

Po co Jarosław Kaczyński wszedł do rządu? Dwa konkretne powody

Sondaż. Czy powrót Kaczyńskiego do rządu pozwoli PiS wygrać wybory?

i

Autor: SE

Dyscyplinowanie szeregów

- Wynik sondażu odnosi się do żelaznego elektoratu, który tradycyjnie stawia na Jarosława Kaczyńskiego. Prezes partii zdecydował się wrócić do rządu, ze względu na coraz większą liczbę frakcji, co dezorientuje elektorat – tłumaczy politolog, prof. Kazimierz Kik (76 l.). - Do tej pory prawica była „wielogłowa”, a obecność Kaczyńskiego w rządzie stworzy wrażenie większego zjednoczenia i zdyscyplinuje szeregi. Zresztą podobne zjednoczenie następuje w opozycji pod przewodnictwem Donalda Tuska (66 l.) - podkreśla ekspert.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 16-18.06.2023 roku na próbie 1024 dorosłych Polaków.

Poważne słowa prezydenta po nominacji dla Kaczyńskiego. Ostrzegł przed próbą ingerowania w wybory!

Express Biedrzyckiej - Michał KAMIŃSKI
Nasi Partnerzy polecają