Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: Art Service

Wojna na Ukrainie spędza sen z powiek Andrzejowi Dudzie. Prezydent prowadzi ważne rozmowy

2022-02-07 7:30

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, 7 lutego 2022 roku, spotka się w Brukseli z szefową Komisji Europejskiej, przewodniczącym Rady Europejskiej i z sekretarzem generalnym NATO. - Tematem rozmów będzie bezpieczeństwo w regionie Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział Polskiej Agencji Prasowej szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Zgodnie z harmonogramem poniedziałkowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli, opublikowanym na stronie KPRP, o godzinie 11:00, w siedzibie KE odbędzie się spotkanie polskiego prezydenta z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Z kolei o godzinie 13:00 polski prezydent będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. Na 13:50 zaplanowano wypowiedź Andrzeja Dudy dla mediów w Forum Europa Building. O 15:15 prezydent spotka się z z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Na godzinę 15:45 w kwaterze głównej NATO przewidziane jest natomiast spotkanie Dudy i Stoltenberga z mediami. - Poniedziałkowe rozmowy prezydenta Dudy w Brukseli będą dotyczyły bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Zobacz także: Tak Putin zniszczył Nawalnego. Historia największego wroga Kremla oczami francuskiego politologa [WYWIAD]

W miniony czwartek, 3 lutego, szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował, że przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zadzwoniła do prezydenta Dudy, by m.in. omówić sytuację wokół Ukrainy. Miała zaproponować kontynuowanie rozmów w poniedziałek w Brukseli, a prezydent przyjął to zaproszenie.

- Dobra rozmowa z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o naszych poważnych obawach związanych z bezpieczeństwem w Europie, gdy Rosja zagraża naszemu sąsiadowi, Ukrainie. Na poniedziałek zaprosiłam prezydenta Dudę do Brukseli. Europejska solidarność i jedność są niezbędne - napisała na Twitterze szefowa KE.

W piątek, 4 lutego, szef BBN poinformował, że prezydent Duda spotka się w poniedziałek w Brukseli z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a jednym z tematów rozmowy będzie sytuacja wokół Ukrainy. - Przedmiotem konsultacji będzie obecna sytuacja bezpieczeństwa, związana z eskalacją działań prowadzonych przez Rosję przy granicach z Ukrainą. Prezydent podniesie kwestię dalszego wzmacniania NATO na flance wschodniej, jako odpowiedzi na agresywną politykę rosyjską - powiedział PAP Soloch.

Poniedziałkowe rozmowy poprzedzą spotkanie prezydenta w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, do którego dojdzie we wtorek, 8 lutego. Jak informował PAP w sobotę szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot rozmowa przywódców Polski, Francji i Niemiec będzie dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Sonda
Czy Twoim zdaniem Rosja zaatakuje Ukrainę?

Od piątku do niedzieli (od 4 do 6 lutego) prezydent Duda przebywał z wizytą w Chinach, gdzie wziął udział w otwarciu zimowych igrzysk olimpijskich. Odbył również szereg rozmów - z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz m.in. z prezydentami Kazachstanu Kasymem–Żomartem Tokajewem, Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem i Uzbekistanu Shavkatem Mirziyoyevem. Głównymi tematami rozmów - według Kancelarii Prezydenta - było bezpieczeństwo w regionie i sytuacja wokół Ukrainy. W niedzielę, 6 lutego, prezydencka kancelaria poinformowała, że w Pekinie odbyło się również spotkanie prezydenta Dudy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. W drodze do Chin prezydent Duda wylądował w Tbilisi, gdzie w czwartek, 3 lutego, rozmawiał z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. - Rozmowa Dudy z Zurabiszwili niemal w całości dotyczyła Ukrainy i rosyjskiej polityki agresji w regionie - informował wówczas PAP szef BPM Jakub Kumoch.

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar Skrzypczak: Wojna nie skończy się na Ukrainie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE