NATO i Rosja na skraju wojny? Zwołano ważne posiedzenie! To może wiele zmienić

i

Autor: AP NATO i Rosja na skraju wojny? Zwołano ważne posiedzenie! To może wiele zmienić

NATO i Rosja przy jednym stole. Napięta sytuacja! Wojna jest na horyzoncie?

2022-01-12 8:15

NATO i Rosja podejmą wspólne rozmowy w sprawie sytuacji na Ukrainie. W środę, 12 stycznia 2022 roku, odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Rosja, które zwołał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. - Jesteśmy gotowi do konkretnego dialogu z Rosją, który musi opierać się na porozumieniu z europejskimi partnerami, w tym z Ukrainą - oświadczył Stoltenberg. Czy za naszą zachodnią granicą może dojść do eskalacji konfliktu wojennego?

Rada NATO-Rosja powstała w 2002 na mocy Deklaracji Rzymskiej, jako forum konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem między państwami członkowskimi NATO a Federacją Rosyjską. Już 21 grudnia ubiegłego roku Jens Stoltenberg sygnalizował zamiar zwołania Rady NATO-Rosja. Czy Zachód ma obawy, że na Ukrainie może dojść do jeszcze większych napięć? - Jesteśmy gotowi do konkretnego dialogu z Rosją i zamierzam zwołać nowe posiedzenie Rady NATO-Rosja tak szybko, jak to możliwe, w nowym roku - mówił w grudniu Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli. Już w środę, 12 stycznia 2022 roku, ma odbyć się zapowiadane posiedzenie Rady NATO-Rosja. Co może ono zmienić?

Zobacz także: NATO i Rosja na skraju wojny? Zwołano ważne posiedzenie! To może wiele zmienić

Okręty NATO zacumowały w Szczecinie

- Dialog z Rosją musi opierać się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa europejskiego, w tym na prawie sojuszników do obrony terytorium Sojuszu, i odpowiadać na obawy NATO dotyczące działań Rosji. Musi się też odbywać w porozumieniu z europejskimi partnerami NATO, w tym z Ukrainą - tłumaczył sekretarz generalny NATO.

Jens Stoltenberg powiedział na konferencji prasowej w miniony poniedziałek, że negocjacje w sprawie bezpieczeństwa między Rosją a Zachodem w tym tygodniu mogą nie rozwiązać wszystkich problemów, ale mogą utorować drogę do uniknięcia konfliktu.

Sonda
Czy wybuchnie III wojna światowa?

- Nie sądzę, abyśmy mogli oczekiwać, że te spotkania rozwiążą wszystkie problemy. Mamy nadzieję, że możemy uzgodnić drogę naprzód, że możemy uzgodnić serię spotkań, że możemy uzgodnić proces - tłumaczył szef NATO, odnosząc się do odbywających się w tym tygodniu rozmów Zachodu z Rosją na temat bezpieczeństwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE