Władimir Putin

i

Autor: AP Władimir Putin

Wojna na Ukrainie. Sankcje uderzają w samego Putina! Ogromne pieniądze to nie koniec?

2022-02-25 20:29

Władimir Putin i Siergiej Ławrow na liście unijnych sankcji. Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji precyzuje, co zawiera drugi pakiet sankcji na Rosję. Na razie na stole głównie zagraniczne majątki, ale Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej już zapowiada trzeci pakiet. Czy to powstrzyma Putina?

Sankcje na Rosję. Jest decyzja Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii

Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostali dodani na listę sankcji Unii Europejskiej. O szczegółach po posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej powiedział Josep Borrell, szef dyplomacji. Drugi pakiet sankcji na Rosji uderza głównie w zagraniczne depozyty majątkowe - wynika z oświadczenia Zbigniewa Raua, szefa polskiego MSZ, cytowanego przez TVN24.

Śledź relację na żywo z wojny na Ukrainie: Wojna na Ukrainie. Mer Kijowa: "Miasto jest w groźnej sytuacji" [Relacja na żywo]

Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdziła właśnie drugi pakiet sankcji. Decyzja zakłada sankcje finansowe, które obejmą prezydenta Rosji Władimira Putina i szefa tamtejszego MSZ Siergieja Ławrowa. Taką samą decyzję miały podjąć władze Wielkiej Brytanii. "To chodziło o sprawy majątkowe, depozytów bankowych itd." - mówi cytowany przez TVN24 szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Podczas posiedzenia podniesiono też kwestię wjazdu Putina i Ławrowa na teren UE. W tej kwestii nie podjęto decyzji o żadnych sankcjach. Jak tłumaczą dyplomaci, ograniczenia w poruszaniu się są niewskazane, bo zamykają potencjalną furtkę dla rozwiązań dyplomatycznych i ew. spotkań. "Trzeci pakiet sankcji jest w przygotowaniu" — poinformował w piątek wieczorem łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics. „Jedynymi przywódcami na świecie, którzy są objęci sankcjami przez Unię Europejską, są (Baszar) el-Asad z Syrii, (Alaksandr) Łukaszenka z Białorusi, a teraz Putin z Rosji" – podsumował Borrell na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.

Co ze SWIFTEM?

A co z głośno komentowanym systemem SWIFT? "Odłączenie" Rosji od systemu może zostać przyjęte w najbliższych dniach, ale jak dotąd nie ma w tej sprawie konsensusu pomiędzy państwami członkowskimi.

Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?
Nasi Partnerzy polecają