Sankcje na Rosję. Jest decyzja Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii
Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostali dodani na listę sankcji Unii Europejskiej. O szczegółach po posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej powiedział Josep Borrell, szef dyplomacji. Drugi pakiet sankcji na Rosji uderza głównie w zagraniczne depozyty majątkowe - wynika z oświadczenia Zbigniewa Raua, szefa polskiego MSZ, cytowanego przez TVN24.
Śledź relację na żywo z wojny na Ukrainie: Wojna na Ukrainie. Mer Kijowa: "Miasto jest w groźnej sytuacji" [Relacja na żywo]
Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdziła właśnie drugi pakiet sankcji. Decyzja zakłada sankcje finansowe, które obejmą prezydenta Rosji Władimira Putina i szefa tamtejszego MSZ Siergieja Ławrowa. Taką samą decyzję miały podjąć władze Wielkiej Brytanii. "To chodziło o sprawy majątkowe, depozytów bankowych itd." - mówi cytowany przez TVN24 szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
Podczas posiedzenia podniesiono też kwestię wjazdu Putina i Ławrowa na teren UE. W tej kwestii nie podjęto decyzji o żadnych sankcjach. Jak tłumaczą dyplomaci, ograniczenia w poruszaniu się są niewskazane, bo zamykają potencjalną furtkę dla rozwiązań dyplomatycznych i ew. spotkań. "Trzeci pakiet sankcji jest w przygotowaniu" — poinformował w piątek wieczorem łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics. „Jedynymi przywódcami na świecie, którzy są objęci sankcjami przez Unię Europejską, są (Baszar) el-Asad z Syrii, (Alaksandr) Łukaszenka z Białorusi, a teraz Putin z Rosji" – podsumował Borrell na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.
Co ze SWIFTEM?
A co z głośno komentowanym systemem SWIFT? "Odłączenie" Rosji od systemu może zostać przyjęte w najbliższych dniach, ale jak dotąd nie ma w tej sprawie konsensusu pomiędzy państwami członkowskimi.