Wojna na Ukrainie trwa nieprzerwanie ósmą dobę. Atak Rosji na Ukrainę rozpoczął się 24 lutego 2022 r. nad ranem. Putin uderzył na największe miasta w tym kraju. Jak podają służby medyczne, do tej pory, w ataku Rosji na Ukrainę zginęło ponad 2000 cywilów. Nie są znane dokładne straty wśród ukraińskich żołnierzy. Sztab generalny Ukrainy poinformował, że od początku inwazji Rosja straciła około 6 tys. żołnierzy, kolejne 2 tysiące błąka się po Ukrainie. Rosjanie wciąż próbują też zdobyć Kijów, bombardują Charków, drugie największe miasto w Ukrainie. 2 marca siły ukraińskie odparły atak na szpital wojskowy w Charkowie – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. 3 marca nad ranem Rosjanie zajęli Chersoń. Również 3 marca zatonął estoński statek towarowy w pobliżu Odessy wskutek eksplozji. Dwóch członków załogi przeżyło. Z kolei portal Ukraińska Prawda podaje, że na Morzu czarnym tonie fiński statek towarowy.
Pentagon informuje, że Rosja atakuje Ukrainę z wielu stron, ale przede wszystkim wojska rosyjskie prowadzą wojnę na Ukrainie, próbując - na razie bezskutecznie - zdobyć Kijów, czyli stolicę - i Charków, drugie największe miasto Ukrainy. Rosyjska armia uderza też z południa, z Krymu.
Warto wiedzieć, że każdy z nas może pomóc Ukrainie zaatakowanej przez Rosję. ONZ podaje, że wojna na Ukrainie sprawiła, że już 1 milion uchodźców opuściło ten kraj, głównie kobiety i dzieci. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazuje najważniejsze informacje o pomocy humanitarnej dla Ukraińców. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z unijnym komisarzem ds. pomocy humanitarnej. W rozmowie na temat pomocy humanitarnej uczestniczył także szef KPRM Michał Dworczyk oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński." Polska jest hubem wsparcia, a KPRM wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami koordynuje pomoc humanitarną dla Ukrainy i Ukraińców uciekających przed wojną" - czytamy na stronie KPRM. Najnowsze informacje o wojnie Rosji z Ukrainą znajdziesz w naszej relacji na żywo w tym artykule.
Najnowsze informacje oraz relację na żywo dotyczącą wojny w Ukrainie znajdziesz tutaj:
Wojna na Ukrainie. Relacja na żywo. Rosyjski gen. Suchowiecki zabity.Trwa druga tura rozmów Ukraina - Rosja [3.03.2022]
- Putin straszy! Postawił arsenał nuklearny w stan gotowości bojowej
- 3 marca nad ranem Rosjanie zajęli Chersoń - to pierwsze duże miasto w Ukrainie, nad którym przejęli kontrolę
- Ofensywa ukraińska odbiła miasto Bucza, żołnierze zawiesili ukraińską flagę
- Pierwsze rozmowy o zaprzestaniu wojny odbyły się 28 lutego, ale nie przyniosły rezultatu
- Udało się, przyjęto wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii Europejskiej!
- Spółka Nord Stream 2 ogłosiła upadłość! Sankcję na Rosję przynoszą skutek
- W środę (2 marca) do Ukrainy dotarła niemiecka broń przeciwpancerna
- W rosyjskim nalocie w Korosteniu zginęły cztery osoby, pięć zostało rannych. Zniszczona też została wieża telewizyjna Korosten Media
- Jeden z rosyjskich biznesmenów wyznaczył nagrodę w wysokości 1 000 000 dolarów za głowę Putina - podał portal Nexta
- Trybunał w Hadze wszczął śledztwo ws. popełnionych na Ukrainie zbrodni wojennych
ZAPIS RELACJI NA ŻYWO - KLIKNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ
16:01
Pałac Elizejski: Putin chce całej Ukrainy!
Prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie rozmawiał z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w czwartek Pałac Elizejski, który cytuje PAP. W trakcie połączenia z prezydentem Rosji przekazał on, że interesuje go przejęcie kontroli nad całą Ukrainą. - Będzie to kosztować pański kraj (Rosję - PAP) bardzo wiele. Będzie on zupełnie odizolowany, osłabiony i obłożony sankcjami przez bardzo długi czas - cytował wypowiedź Macrona przedstawiciel francuskich władz, prosząc o anonimowość.
15:53
Artem Miłewski apeluje prosto ze swojego schronu!
Były reprezentant Ukrainy w piłce nożnej, który przez wiele lat występował w Dynamie Kijów, zwrócił się z dramatycznym apelem o koniec wojny - podaje PAP. 37-latek opublikował w mediach społecznościowych nagranie ze swojego schronu, w którym przebywa od kilku dni. "Pozwólcie nam żyć", mówi piłkarz, który ma też białoruskie korzenie, po czym dodaje: (...) nie potrafię skomentować tego, co się dzieje. Zatrzymajcie to wszystko. Niech to się skończy jak najszybciej, a ludzie na pewno się ze sobą dogadają" - apeluje.
15:42
Rosjanie potrzebowali "mięsa armatniego". Popełnili zbrodnię wojenną?
- Rosyjskie dowództwo wojskowe przeprowadziło mobilizację na czasowo okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego oraz formuje jednostki 1. i 2. korpusu armii do szturmu miast i miasteczek na terenie kontrolowanym przez Ukrainę. Większość z tych osób ma rosyjskie paszporty. Do tej pory część naszych rodaków jest przerzucana przez terytorium obwodu rostowskiego, terytorium krasnodarskiego i tymczasowo okupowanego Krymu w celu przeprowadzenia ofensywnej operacji morskiej mającej na celu zdobycie Odessy - poinformował generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych, którego cytuje PAP. Jego zdaniem Rosjanie popełnili w ten sposób zbrodnię wojenną i doprowadzili do rażącego naruszenia Konwencji o ochronie osób cywilnych w czasie wojny.
15:37
Żołnierze ochotnicy z zagranicy ruszają na wojnę!
Na Ukrainę docierają pierwsi żołnierze ochotnicy z zagranicy, by pomóc tamtejszej armii w walce z Rosjanami. W sumie zgłosiło się ich 16 tysięcy, ale nie wiadomo, z jakich krajów pochodzą. Rząd amerykański i brytyjski już wcześniej zalecały swoim obywatelom, by nie brali oni udziału w działaniach wojennych, a pomagali na miejscu w innej formie.
15:31
Jest ultimatum dla Schroedera!
Liderzy niemieckiej socjaldemokracji SPD: Lars Klingbeil i Saskia Esken wystosowali do byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera ultimatum, w którym żadąją jego rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach państwowych - informuje PAP. Schroeder pełni funkcje w rosyjskich spółkach energetycznych Nord Stream 1 i 2 i w spółce naftowej Rosnieft, gdzie jest szefem rady nadzorczej. Ma również objąć stanowisko rady nadzorczej Gazpromu.
14:39
Estoński statek zatonął w pobliżu Odessy
Estoński statek towarowy zatonął w pobliżu Odessy wskutek eksplozji. Dwóch członków załogi przeżyło - byli na tratwie ratunkowej na morzu, cztery kolejne osoby zaginęły. Statek mógł uderzyć w minę - podaje Nexta.
14:32
Na Morzu Czarnym tonie fiński statek towarowy, wcześniej przejęli go Rosjanie
Należący do Finlandii statek towarowy Helt, który pływa pod panamską banderą tonie; w środę przejęły go rosyjskie siły na Morzu Czarnym - informuje portal Ukraińska Prawda.
Załoga Helt schodzi na łodzie ratunkowe. Towarowiec jest przechylony pod kątem siedemdziesięciu stopni. Ratownicy nie są w stanie obecnie zbliżyć się do statku. Nie znany jest powód przechylenia się statku.
Listen to "Dezinformacja i fake newsy" on Spreaker.14:29
Kaczyński w Sejmie: Trzeba skończyć z mikromanią narodową
"Chcemy pokoju, nie chcemy wojny, ale żeby ten pokój był faktem, żeby nasi ewentualni przeciwnicy byli przeświadczeni, że atak na Polskę się nie opłaca, musimy mieć bardzo silną armię" - mówił w czwartek, 3 marca, w Sejmie wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, przedstawiając projekt ustawy o obronie ojczyzny.
W czwartek Sejm przeprowadza pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o obronie ojczyzny. Przedstawiając założenia projektu, Kaczyński podkreślał, że "liczna i bardzo dobrze uzbrojona armia ma mieć przede wszystkim funkcję odstraszającą".
"Chcemy pokoju, nie chcemy wojny" - dodał. "Ale żeby ten pokój był faktem, żeby nasi ewentualni przeciwnicy, których znamy i wiemy jak działają, byli przeświadczeni, że atak na Polskę się nie opłaca, to musimy mieć bardzo silną armię" - wskazał.
TUTAJ WIĘCEJ: Jarosław Kaczyński w Sejmie. Ważne wystąpienie ws. ustawy o obronie ojczyzny [WIDEO]
14:24
Kułeba: Na Ukrainie płoną nie pochodnie, a rosyjskie czołgi
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zarzucił rosyjskiemu szefowi MSZ Siergiejowi Ławrowowi szerzenie dezinformacji na temat rzekomej ochrony państwa udzielanej "nazistowskim marszom z pochodniami". Na Ukrainie płoną nie pochodnie, a rosyjskie czołgi - oznajmił Kułeba w komentarzu dla portalu "Ukrainska Prawda".
"Ławrow pozwala sobie na osobiste ataki pod adresem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ławrow, niech pan zrozumie: teraz jedyną ideologią na Ukrainie jest wojna ludowa przeciwko rosyjskim najeźdźcom. Wrzuciliście do maszynki do mielenia mięsa rosyjskich żołnierzy, których najwyraźniej wcale wam nie żal. Na Ukrainie płoną nie pochodnie, a rosyjskie czołgi" - powiedział.
14:19
Rosjanie atakują Mariupol rakietami!
Siły rosyjskie wywołują katastrofę humanitarną w naszym mieście – napisał na Facebooku mer otoczonego Mariupola, miasta na południowym wschodzie Ukrainy. Rosjanie atakują miasto rakietami, nie pozwalając ewakuować mieszkańców, dostarczać żywność i wznowić dostawy energii.
14:14
Brak paliwa na stacjach to kłamstwo! Rosja znowu atakuje Polskę dezinformacją na Facebooku i Twitterze
Brak paliwa i rosnące ceny paliw w Polsce to kolejne kłamstwa i fake newsy, które mogą być wkrótce rozsyłane w mediach społecznościowych ze zwiększoną siłą. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych po raz kolejny ostrzega przed dezinformacyjnym atakiem Rosji na Polskę za pośrednictwem mediów społecznościowych: Facebooka i Twittera. Bądźcie czujni i nie dajcie się nabrać rosyjskiej propagandzie. Zobaczcie, które informacje nie są prawdziwe - to zwykłe kłamstwa i fake newsy.
13:59
Rosjanie zrzucają bomby odłamkowe i kasetowe, które są zakazane!
Rosyjskie siły okupacyjne używają bomb kasetowych i odłamkowych do bombardowania zaludnionych obszarów wbrew normom międzynarodowego prawa humanitarnego - podał w czwartek na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Wojska rosyjskie użyły w rejonie Czernihowa amunicji kasetowej, zabronionej konwencją genewską.
Bomba odłamkowa to bomba lotnicza o grubej skorupie rozrywającej się na liczne ciężkie odłamki lub o cienkiej skorupie napełnionej odłamkami; używana jest do rażenia wojsk, transportu samochodowego, sprzętu lotniczego itp. Bomby odłamkowe mogą być uzbrojone w zapalniki o działaniu natychmiastowym lub ze zwłoką.
Bomba kasetowa to amunicja zawierająca od kilku do kilkuset ładunków małego wagomiaru. W zaprogramowanym momencie bądź po wykryciu celu w polu rażenia amunicji, subamunicja jest uwalniana z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową.
Oprócz tego, podczas ataków artyleryjskich na miejscowości armia rosyjska wykorzystuje wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad, Uragan i Smiercz. Z informacji sztabu wynika też, że Rosjanie biorą cywilów na zakładników, by wykorzystywać ich jako żywe tarcze.
Z kolei w sobotę, 26 lutego, dziennikarz CNN Frederik Pleitgen informował, że armia rosyjska rozmieściła ciężki miotacz ognia TOS-1, który wystrzeliwuje rakiety termobaryczne, na południe od Biełgorodu.
13:30
Siergiej Ławrow i jego wstydliwa przeszłość. Te wypowiedzi go kompromitują, obrzydliwe
Szef rosyjskiego MSZ to jeden z najbardziej zaufanych ludzi Władimira Putina. Podobno prezydent tak go ceni, że nie pozwala mu odejść na emeryturę. Putin i Siergiej Ławrow (72 l.) mówią jednym głosem. Kilka dni temu razem trafili na listę osobistych sankcji nałożonych przez Unię Europejską. Niejedna wypowiedź Ławrowa oburzała jeszcze przed inwazją.
"Myślę, że nikt nie może twierdzić, że reżim ukraiński, poczynając od zamachu stanu z 2014 roku, reprezentuje cały naród mieszkający na terenie państwa ukraińskiego" - mówił Siergiej Ławrow na dwa dni przed atakiem Rosji na Kijów i inne miasta Ukrainy. O innych obrzydliwych wypowiedziach Ławrowa przeczytasz TUTAJ
13:23
Sukces Ukrainy! Miasto Bucza odbite, ofensywa ukraińska trwa
Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją ukraińskie wojsko dotarło do linii granicy państwowej w obwodzie sumskim" — podał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Ukrainie udało się także odzyskać miasto Bucza, gdzie żołnierze podnieśli ukraińską flagę.
13:16
W obwodzie lwowskim zatrzymano 90 "podejrzanych osób"
Ponad 90 "podejrzanych osób" zatrzymano w obwodzie lwowskim - poinformował w czwartek przedstawiciel regionalnej policji Dmytro Mychalec.
"Minionej doby na gorącą linę policji wpłynęło ponad 10 tysięcy zgłoszeń o podejrzanych osobach. Według stanu obecnego ponad 90 osób zatrzymano" - powiedział Mychalec, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Jak dodał, policja otrzymała od mieszkańców obwodu prawie 400 zgłoszeń w sprawie lotów dronem nocą.
Zaapelował o ostrożne obchodzenie się z różnymi pozostawionymi rzeczami, takimi jak zabawki czy torby, gdyż mogą być niebezpieczne. W przypadku zauważenia takich przedmiotów należy zwrócić się na policję.
13:09
Premier Morawiecki MOCNO: Wzywam KE do wdrożenia miażdżącego pakietu sankcji
Wzywam naszych partnerów z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny i dotkliwy dla gospodarki rosyjskiej; to muszą być powszechne sankcje - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, premier oświadczył, że warunki bezpieczeństwa Polski i Rumunii są bezpośrednio zależne od tego, jakie nastawienie ma Rosja - czy jest to kraj agresywny, który dokonuje inwazji na swojego sąsiada, czy jest to kraj, z którym można współistnieć pokojowo.
12:55
Ekspertka przyjrzała się Putinowi: Strach, smutek, pozorny luz. Jego mowa ciała zdradza wszystko!
Władimir Putin jest na ustach całego świata. Wszystko przez okrutną wojnę jaką prowadzi Rosja wobec Ukrainy. Wszyscy zastanawiają się nad tym, co dzieje się z rosyjskim prezydentem i analizują jego zachowanie. Ekspertka od mowy ciała przyjrzała się Putinowi.
Ekspertka od mowy ciała przyjrzała się wystąpieniom rosyjskiego prezydenta i zanalizowała je. Jakie ma wnioski? Daria Domaradzka-Guzik podzieliła się swoimi spostrzeżeniami. Jej zdaniem Putin tylko pozornie zachowuje luz, a w rzeczywistości targają nim ogromne emocje: - Strach, smutek, pozorny luz, gniew, udawany spokój, bezradność, wściekłość właśnie te emocje, w takiej kolejności (zwykle naprzemiennie) towarzyszą ludziom z zachwianymi emocjami. WIĘCEJ
12:49
Mariupol jest otoczony przez wojska rosyjskie
Mariupol, prawie półmilionowe miasto portowe na południu Ukrainy, jest otoczony przez wojska rosyjskie - powiedział w czwartek doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, cytowany przez agencję Reutera.
"Okupanci chcą zamienić go (Mariupol) w oblężony Leningrad" – powiedział Heraszczenko, odnosząc się w ten sposób do oblężenia i blokady przez Niemców w czasie II wojny światowej sowieckiego miasta, w którym zginęło wówczas około 1,5 miliona osób.
12:33
Rosyjski generał zginął na wojnie na Ukrainie?!
Władze obwodu odeskiego podają, że w czasie walk na froncie miał zginąć gen. Andriej Suchowiecki, zastępca dowódcy rosyjskiej 41. Ogólnowojskowej Armii, a siły zbrojne podają informację o zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca.
"W Irpinie pod Kijowem został zestrzelony rosyjski myśliwiec SU-30. Było to możliwe dzięki systemowi obrony przeciwlotniczej" - podał w mediach społecznościowych dowódca sił zbrojnych Ukrainy, Wałerij Załużny.
12:29
Atak rakietowy na dzielnicę mieszkalną w Czernihowie
Rosyjskie wojska ostrzelały rakietami dzielnicę mieszkalną Czernihowa na północy Ukrainy; są zniszczenia – podał w czwartek portal Hromadske. Władze obwodu chersońskiego informują z kolei o zajęciu przez Rosjan siedziby regionalnej administracji.
Powołując się na szefa władz obwodowych, Hromadske przekazuje, że zaatakowano dzielnicę mieszkalną z wielopiętrowymi budynkami. Portal podkreśla, że „w pobliżu nie ma żadnych obiektów wojskowych”.
12:15
Uwaga, nadciąga kolejna fala fake newsów o braku paliwa w Polsce!
Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych przestrzega przed kolejną falą fake newsów dotyczących cen paliwa i jego rzekomego braku na stacjach w Polsce. IBIiMS ostrzega, że dezinformacja będzie potężna, bowiem wojna na Ukrainie od dawna toczy się również na poziomie dezinformacji.
12:09
Rosyjski żołnierz poddał się cywilom! Płakał, pił herbatę i dzwonił do mamy
Nie wiedzą, po co przyjechali na tę wojnę, gdzie są i dlaczego każą im strzelać do cywilów. Gdy się poddają, płaczą. Kolejne nagrania z Ukrainy pokazują rosyjskich żołnierzy jako zagubione dzieciaki. Na najnowszym filmie widzimy młodego mężczyznę w rosyjskim mundurze, którego ukraińskie kobiety pocieszają i poją herbatą, a potem pomagają mu zadzwonić do mamy.
11:56
Rosja uderzy na Odessę? MON Ukrainy alarmuje. Szykuje się krwawy desant?
Rosjanie uderzą na Odessę? Ministerstwo obrony Ukrainy ostrzega przed desantem wojsk z Morza Czarnego. Mieszkańcy i żołnierze nie zamierzają oddać miasta i portu lekką ręką. Na plaży od wielu godzin powstają barykady, część terenu jest minowana. Ukraińskie wojsko ostrzega, że do Odessy zmierzają cztery rosyjskie okręty i trzy kutry rakietowe. Miasto szykuje się do obrony. CZYTAJ WIĘCEJ
11:50
Pułkownik Matysiak o tym, czy Rosja odpuści: "To możliwe". Wskazuje też, na co trzeba uważać
Wojna na Ukrainie trwa już od tygodnia. Cały czas Ukraińcy walczą bohatersko z agresją Rosji. W "Super Raporcie", programie wideo na se.pl płk Maciej Matysiak, który był zastępcą szefa SKW, powiedział, jak jego zdaniem wygląda sytuacja ukraińskiej armii.
Prowadząca rozmowę dziennikarka SE Kamila Biedrzycka zapytała o badania, według których aż 80 proc. Ukraińców wierzy w zwycięstwo. Czy można to tłumaczyć duchem narodu, czy jednak faktycznie jest to możliwe i Ukraina ma szansę? Pułkownik Matysiak przyznał, że takie wyniki go nie dziwą, a jeśli chodzi o wyjście zwycięsko z tej agresji, to zależy, co przez to się rozumie: - Nie da się w jasnych słowach tego określić, na pewno elementem zwycięstwa byłoby zatrzymanie inwazji, a dalej to opuszczenia przez wojska rosyjskie teren ów Ukrainy. WIĘCEJ
11:42
Stałe bazy NATO w Polsce? Ważny głos z USA. „Aby odstraszyć Putina”
Stałe bazy NATO zostaną ulokowane w Polsce i w innych krajach regionu? Takie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego rozważa Pentagon. – Aby odstraszyć Putina od inwazji na państwa NATO, należy ustanowić stałą obecność wojsk USA w Polsce, Rumunii i państwach bałtyckich – mówi amerykański kongresmen, Mike Rogers. Prezydent USA mówi: "To decyzja sojuszu", ale Pentagon przyznaje, że musi zrewidować swoje założenia. WIĘCEJ
11:30
Cud narodzin w kijowskim metrze!
Troje dzieci przyszło na świat w metrze w Kijowie, które od wybuchu wojny na Ukrainie służy za schron. "Życie zawsze wygrywa" napisał na Twitterze ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko.
11:09
Super Express jedzie na Ukrainę z pomocą! Dołącz do naszej zbiórki "Dla walczącej Ukrainy"
Super Express i Radio Vox nie są obojętni. Również ruszamy z pomocą dla Ukraińców. Organizujemy zbiórkę, dołącz i wesprzyj naszych wschodnich braci! Pierwszy etap pomocy już zakończyliśmy. Wasz wkład był nieoceniony! Do Dorohuska pojechaliśmy przede wszystkim z pomocą - zabraliśmy pakiety najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. Mamy pewność, że trafiły do najbardziej potrzebujących - ludności ukraińskiej (głównie kobiet i dzieci) uciekającej przed wojną na teren Polski.
O SZCZEGÓŁACH PREZCZYTASZ TUTAJ
11:04
Największa elektrownia atomowa w Europie nadal nie została zdobyta!
"Rosyjski plan zdobycia największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie powiódł się" - podał Petro Kotin, szef ukraińskiego operatora elektrowni jądrowych, Enerhoatomu. "Dzisiaj sytuacja jest taka, że rosyjscy najeźdźcy wyszli, aby negocjować z kierownictwem miasta. Mówią, że mają od swoich dowódców zadanie zająć miasto Enerhodar. Mówią nawet, że muszą tylko wejść do miasta, zrobić sobie zdjęcie na tle Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i wysłać odpowiedni raport do dowództwa" - przekazał Kotin.
Niestety, przypomnijmy, że Rosjanie zajęli elektrownię w Czarnobylu na początku wojny na Ukrainie. "Fakt zajęcia znanej na całym świecie czarnobylskiej elektrowni atomowej ma wszelkie oznaki jądrowego terroryzmu, jakiego dopuszczono się w stosunku do jądrowych obiektów czarnobylskiej elektrowni i jej personelu przez wojskowe formacje Rosji" - napisała strona ukraińska w piśmie do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina. Zaznaczono, że personel elektrowni już od siedmiu dni jest przetrzymywany przez rosyjskich żołnierzy, nie pozwala się na ich rotację.
10:59
Na Dworcu Centralnym w Warszawie pomoc Ukraińcom będzie większa
Główne punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie są na Dworcu Zachodnim i Dworcu Wschodnim; w czwartek zwiększymy pomoc na Dworcu Centralnym - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker po rozmowie z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem.
Jak podaje PAP, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji taką wiadomość przekazał na Twitterze w odpowiedzi na wpis posła KO Bogusława Sonika. "Dworzec Centralny w Warszawie, o którym pisałem wczoraj krytycznie, jeśli chodzi o organizację pomocy i info dla uchodźców z UKR. przejął do zorganizowania Wojewoda. Jak na razie wyręczają go wolontariusze" - napisał Sonik.
10:54
Korytarz humanitarny dla uchodźców z Ukrainy pilnie potrzebny!
Eksperci wskazują na pilną potrzebę stworzenia korytarza humanitarnego, którym mogłaby płynąć pomoc dla ludności ukraińskiej w miastach oblężonych przez rosyjskie wojska – podaje serwis Prawo.pl, cytowany przez PAP. Stworzenie takiej zinstytucjonalizowanej formy pomocy usprawniłoby dostawy żywności i leków w te rejony, gdzie są one najbardziej niezbędne.
„Dostęp po ukraińskiej stronie do żywności, leków jest bardzo mocno ograniczony. Co więcej mamy sygnały, że są problemy z przekazaniem tego, co jest potrzebne” – mówi, cytowana przez Prawo.pl, Aleksandra Ejsmont, radca prawny specjalizująca się w prawie rodzinnym, zaangażowana w pomoc uciekinierom z Ukrainy.
10:49
Zełenski: Nie mamy nic do stracenia poza wolnością i godnością
Nie mamy nic do stracenia poza wolnością i godnością; dla nas to największy skarb - powiedział w czwartek w komunikacie wideo opublikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Nie mamy ogromnego terytorium od oceanu do oceanu, nie ma broni jądrowej, nie napełniamy światowego rynku ropą i gazem. Ale mamy naszych ludzi i naszą ziemię. Dla nas to jest złoto. Nie mamy nic do stracenia poza własną wolnością i godnością. Dla nas to największy skarb" - zadeklarował Zełenski
10:36
Śmierć obserwatorki OBWE. Maryna Fenina zginęła zdobywając zapasy dla rodziny. Wstrząsające szczegóły ostrzału Charkowa
Maryna Fenina to kolejna niewinna ofiara wojny w Ukrainie. Pracownica OBWE zginęła we wtorek, 1 marca 2022, podczas rosyjskiego ostrzału w Charkowie. - Maryna zginęła podczas zdobywania zapasów dla swojej rodziny - poinformowało OBWE o szczegółach tragicznej śmierci swojej pracownicy. Putin nie zna litości: podczas wojny w Ukrainie Rosjanie atakują cywilów, obiekty mieszkalne i centra miast. WIĘCEJ
10:06
Wypadek ukraińskiego autokaru. Przewoził uchodźców do Warszawy!
Do wypadku doszło w czwartek (3.03.2022) rano, na drodze krajowej nr 17, w miejscowości Kolonia Siedliszczki w powiecie świdnickim (Lubelskie). Ukraiński autokar przewożący uchodźców zjechał do przydrożnego rowu, a następnie przewrócił się. Jak podaje policja, autokarem podróżowały 73 osoby do punktu docelowego w Warszawie.
"Do szpitala przetransportowano 5 osób: czwórkę dzieci i jedną osobę dorosłą. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - informuje st. asp. Elwira Domaradzka z lubelskiej policji. SZCZEGÓŁY
10:00
Nie zagrają rosyjskiej muzyki. Filharmonia Koszalińska solidarna z Ukrainą
Co najmniej do końca sezonu artystycznego nie usłyszymy tutaj utworów rosyjskich kompozytorów. Nie wystąpią tu również rosyjscy artyści. Filharmonia Koszalińska zawiesza wykonywanie utworów rosyjskich kompozytorów oraz wycofuje zaproszenia na koncerty dla wykonawców z Rosji. To odpowiedź na rosyjską agresję na Ukrainę.
9:56
Szef MON Ukrainy: Nikt nie wierzył, że wytrzymamy tydzień. Przejmujące słowa
Przejmujące słowa ukraińskiego ministra obrony narodowej po tygodniu makabrycznej inwazji Rosji w Ukrainie. – Nikt oprócz nas nie wierzył, że Ukraińcy wytrzymają cały tydzień wojny – napisał Ołeksij Reznikow. – To efekt heroizmu naszych obrońców – dodał, dziękując bohaterskim żołnierzom i walczącym o wolność obywatelom Ukrainy. WIĘCEJ
9:53
Rosyjska na Ukrainę od południa, od Krymu, będzie postępować
Pentagon podaje, że inwazja rosyjska na Ukrainę od południa, od Krymu, będzie postępować. Władze Odessy spodziewają się ataku w każdej chwili.
9:48
W piątek do Polski przyjeżdżają merowie Paryża, Wilna, Budapesztu, Pragi i Bratysławy
W piątek, 4 marca przyjeżdżają do nas merowie Paryża, Wilna, Budapesztu, Pragi i Bratysławy - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowcy mają rozmawiać na temat pomocy Ukrainie, w tym o możliwości przyjęcia przez te miasta części uchodźców z tego kraju.
W czwartkowej rozmowie na antenie Radia Zet Trzaskowski poinformował, że przez Warszawę przejechało do tej pory ok. 100 tys. uchodźców z Ukrainy.
"Myśmy w tej chwili udzielili ok. 3 tys. noclegów, ale tylko tej nocy do Warszawy trafiło kolejne 2,5 tys. uchodźców, którzy potrzebowali noclegu, tak że naprawdę sytuacja robi się dramatyczna i zmienia z godziny na godzinę" - mówił Trzaskowski. WIĘCEJ
9:30
Tusk: Będziemy głosować za ustawą o obronie ojczyzny
"Potrzebujemy jedności w sprawach fundamentalnych, takich jak: bezpieczeństwo ojczyzny, pomoc naszemu sąsiadowi i przyszłość Polski w tym zmieniającym się świecie" - mówi na konferencji prasowej Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Tusk zapewnia, że opozycja będzie ciężko pracować i wspierać wszystkich, także polskich rząd w działaniach wzmacniających bezpieczeństwo naszego kraju. "Tu chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków, naszego państwa. (...) Musimy sobie wszyscy pomagać, nie przeszkadzać" - mówi Donald Tusk.
"Rozmawialiśmy, jak mądrze wesprzeć rząd i prezydenta" - zapewnił. Padła też ważna deklaracja na konferencji: "Będziemy głosować "za" ustawą o obronie ojczyzny, ale będziemy pracować, aby ten niedoskonały projekt był lepszy. Można liczyć na opozycję w sprawach fundamentalnych. Liczymy na elementarne zaufanie" - mówi Tusk.
9:22
Dzieci z sierocińca w Odessie uciekają do Berlina
Niemiecka agencja DPA informuje, że po ewakuacji sierocińca w Odessie na południu Ukrainy około 120 dzieci - w tym sześciodniowe niemowlę - ucieka do Berlina. "Sieroty wyruszyły w podróż pięcioma autobusami wraz z opiekunami" - powiedział w środę wieczorem naczelny rabin Odessy i południowej Ukrainy Abraham Wolff agencji DPA. Dom dziecka należy do gminy żydowskiej Mishpacha Chabad. W Odessie istnieją obawy przed atakiem wojsk rosyjskich.
9:15
Chiny wiedziały o planach Rosji? Zaskakujące dane wywiadu
Chiny mogły wiedzieć o planach rosyjskiej agresji na Ukrainę? Wskazują na to dane wywiadowcze, o których pisze „The New York Times”. Władze Chińskiej Republiki Ludowej wiedziały, o planach wojennych Władimira Putina i prosiły tylko, by wojny na Ukrainie nie zaczynać w czasie olimpiady? Przedstawiciele ChRL zaprzeczają, ale Chiny wciąż nie zajęły jasnego stanowiska ws. wojny na Ukrainie. CZYTAJ WIĘCEJ
9:09
Abp Gądecki błaga patriarchę Cyryla: Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował to Putina!
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, napisał przejmujący list co patriarchy Moskwy Cyryla. "Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina o zaprzestanie bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Abp Gądecki podkreślił w nim, że "wrogość wobec jakiegokolwiek narodu jest zawsze niedopuszczalna". I dalej napisał: "Wojna jest zawsze klęską ludzkości (...). Czyż wolno niszczyć kolebkę chrześcijaństwa na słowiańskiej ziemi, miejsce chrztu Rusi?" – zapytał Cyryla w liście przewodniczący KEP. TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ
8:59
Projekt specustawy ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy jest jeszcze szlifowany
Projekt specustawy ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy jest jeszcze szlifowany na poziomie rządu; zapewne w czwartek lub piątek zostanie przyjęty i w następnym tygodniu uchwalony przez Sejm - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Müller pytany w Polsat News o projekt specustawy ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy powiedział, że jest on jeszcze "szlifowany na poziomie rządu". "Tak jak państwo sobie wyobrażacie tych spraw, spektrum spraw, które trzeba uregulować jest sporo i szlifujemy go. Zapewne dzisiaj lub jutro zostanie przyjęty i w następnym tygodniu uchwalony przez Sejm" - mówił rzecznik rządu.
8:53
Płonie ostrzelana przez Rosję baza paliwowa w Czernihowie
Płonie ostrzelana przez siły rosyjskie baza paliwowa w Czernihowie na północy Ukrainy - poinformowały w czwartek ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. 3 marca, ok. godz. 8 rano (7 w Poslce) pocisk trafił w bazę paliwową, wskutek czego zapalił się zbiornik oleju napędowego o objętości 3 tys. m sześc. - poinformowały służby.
Z kolei rzeczniczka służb w obwodzie czernihowskim Iryna Szczukina przekazała nadawcy Suspilne, że płonie sześć zbiorników, a w każdym z nich jest po 5 tys. m sześc. paliwa. Nie ma jeszcze informacje w sprawie ofiar i rannych - podaje PAP.
8:44
Niemcy dostarczą Ukrainie 2700 pocisków przeciwlotniczych
Niemcy chcą dostarczyć więcej broni na Ukrainę. Ministerstwo Gospodarki zatwierdziło dostawę 2700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu "Strela", jak dowiedziała się w czwartek agencja DPA. Broń jest produkcji radzieckiej, pochodzi z dawnych zapasów Narodowej Armii Ludowej (NVA) Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD).
Według informacji agencji DPA, resort obrony od kilku dni analizował, czy i jaką dodatkową broń można przekazać Ukrainie. W sobotę rząd federalny podjął decyzję o jak najszybszym dostarczeniu na Ukrainę 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 pocisków ziemia-powietrze "Stinger" z zasobów Bundeswehry. Wcześniej Niemcy odmawiały dostaw broni na Ukrainę.
8:34
Nocne wybuchy w Kijowie to efekt działań obrony przeciwlotniczej
Nocne wybuchy w Kijowie to efekt działań obrony przeciwlotniczej przeciwko rakietom rosyjskim - poinformowały w czwartek władze ukraińskiej stolicy. "W Kijowie jest spokojnie. Infrastruktura działa w normalnym trybie: ogrzewanie, woda, prąd, łączność jest we wszystkich dzielnicach" - zapewniono.
Dodano, że nocne wybuchy w mieście to efekt działań sił obrony przeciwlotniczej przeciwko rakietom przeciwnika. Władze podały, że odłamki rakiety uszkodziły wieczorem ciepłociąg w okolicach dworca. Nie ma zagrożenia dla dostaw ogrzewania. Trwają prace naprawcze.
8:31
Wszystkie pociągi ze wschodu na zachód Ukrainy będą ewakuacyjne
Ukraińska kolej poinformowała w czwartek na Telegramie, że od tej chwili wszystkie pociągi ze wschodu na zachód Ukrainy będą ewakuacyjne. Sprzedaż biletów na nie została wstrzymana; opłata za przejazd nie będzie pobierana. Pierwszeństwo w korzystaniu z tych pociągów mają kobiety, dzieci i ludzie starsi.
"Ukraińska kolej przekształca wszystkie kursy pociągów ze wschodu Ukrainy w kierunku zachodnim w ewakuacyjne i zaprzestaje sprzedaży biletów na nie" - czytamy w komunikacie na Telegramie. Pasażerowie, którzy muszą opuścić strefy walk będą to mogli zrobić za darmo.
"Pierwszeństwo w korzystaniu z tych pociągów, jak również z innych składów ewakuacyjnych, mają kobiety, dzieci i ludzie starsi. Godziny odjazdów i trasy pociągów mogą się różnić w zależności od sytuacji operacyjnej" - zaznacza kolej.
8:24
Gdzie jest Putin? Rosyjski prezydent zniknął. Tutaj może być jego bunkier
Gdzie zniknął Władimir Putin? Rosyjski tyran od dawna nie wygłaszał nowych przemówień. W niedzielę rządowe media pokazały jego wizytę na... budowie, ale to zapewne znacznie wcześniej nagrany film propagandowy. Wcześniej "Bild" podawał, że Putin schował się w bunkrze na Uralu. Gdzie dokładnie? Jedno miejsce jest wymieniane najczęściej!
Otóż na Uralu jest pewne tajemnicze miejsce, gdzie według amerykańskiego wywiadu znajduje się wielka baza wojskowa połączona ze schronem przeciwatomowym. Bunkier Putina może znajdować się w masywie górskim Jamantau, którego główny wierzchołek jest najwyższym szczytem Uralu Południowego - gdzieś między Magnitogorskiem, Ufą a Czelabińskiem. SZCZEGÓŁY PRZECZYTASZ TUTAJ
8:17
Rosjanie mordują cywilów, kradną i niszczą ukraińskie miasteczka i wsie
Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, informuje w mediach społecznościowych, że wsie i miasteczka, w których stacjonują kolumny wojsk rosyjskich, stają się natychmiast miejscami grabieży, rabunków i mordów ludności cywilnej. Zaapelował o pomoc i utworzenie korytarzy humanitarnych.
Podolak apeluje do organizacji międzynarodowych, w tym OBWE, o pomoc w utworzeniu korytarzy humanitarnych w celu ewakuowania cywilów, przewiezienia leków i umożliwienia przejazdu karetkom pogotowia.
W internecie pojawiają się np. nagrania, w tym z kamer sklepowych, na których widać rosyjskich żołnierzy okradających sklepy czy wynoszących bankomaty.
8:11
Müller: Nie ma polskich MiG-ów na Ukrainie
Piotr Müller, rzecznik rządu polskiego, stanowczo zdementował informację, jakoby polskie samoloty MiG poleciały na Ukrainę. - Nie ma polskich MiG-ów na Ukrainie; chciałbym uspokoić, bo pewne informacje pojawiły się, że chociażby z polskich lotnisk mają startować samoloty w celach bojowych, dementuję te informacje — oświadczył Piotr Müller.
8:05
Charków: wskutek ostrzału uszkodzony został zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
W Charkowie, w wyniku wtorkowego ostrzału rosyjskiego, uszkodzony został zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w centrum miasta – poinformowały władze cerkiewne, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. „2 marca w wyniku ostrzałów ucierpiał sobór Zaśnięcia Matki Bożej” – podano. W świątyni wybite są okna, zniszczone witraże i inne wyposażenie. Nikt nie ucierpiał.
„Przypomnę, że sobór przetrwał bolszewików i II wojnę światową, kiedy wszystkie budynki wokół zostały zniszczone” – napisał w Telegramie przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.
7:51
Zełenski do Dudy: Andrzej, damy radę! Racja i sprawiedliwość są po naszej stronie. To oni mordują ludzi
Prezydent Andrzej Duda ujawnił, co powiedział mu Wołodymyr Zełenski. W mocnych, poruszających słowach opisał to, co dzieje się w Ukrainie. – Andrzej, damy radę! Racja i sprawiedliwość są po naszej stronie. To oni mordują ludzi. My bronimy naszej Ojczyzny, naszych rodzin i naszych domów! – przekazał Dudzie Zełenski. Wojna na Ukrainie zbiera przerażające żniwo. CZYTAJ WIĘCEJ
7:44
Sztab Ukrainy: Wojska rosyjskie ciągle napierają na nasz kraj
Rosyjski agresor próbuje prowadzić działania ofensywne na terytorium Ukrainy – podał w porannym komunikacie w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, na który powołuje się PAP. Trwa ósmy dzień rosyjskiej agresji.
Wojska rosyjskie próbują podejść do Kijowa z różnych kierunków i umacniać się w innych miejscach kraju. „Ze względu na brak postępu w większości rejonów siły okupanta sięgnęły po taktykę nocnych ostrzałów artyleryjskich dzielnic mieszkalnych w dużych miastach” – podano w komunikacie.
Rosyjskie wojska próbują napierać m.in. w rejonie:
- Kozarowycz i Wyszogrodu (na północ od stolicy),
- Fastowa i Obuchowa (na południe).
Siły agresora zwiększają swoją obecność na północno-zachodnim i zachodnim podejściu do miasta.
7:37
Były oligarcha zdradza, co może się dziać na Kremlu. "Putin to słaby i tchórzliwy człowiek"
"Putin to słaby i tchórzliwy człowiek. Jego już nie ma, putinowskiej Rosji już nie ma. On zaraz to zrozumie. Zrozumie, że nikt już nie jest z nim" - mówi dla kanału "Ciekawe Historie" Siergiej Pugaczow, miliarder, były rosyjski oligarcha i przyjaciel Putina. Odpowiada też na pytanie, czy prezydent Rosji rozpęta wojnę nuklearną. WIĘCEJ
7:28
W kijowskim metrze na stałe zamieszkało 15 tys. ludzi
Około 15 tysięcy ludzi podczas wojny mieszka na stałe na stacjach kijowskiego metra, które służą jako schrony przed atakami rakietowymi Rosji - pisze w czwartek agencja Ukrinform, cytowana przez PAP.
Na stacjach trzech linii metra w Kijowie pozostaje na stałe 15 tys. dorosłych i dzieci, w tym:
- 84 niemowlęta
- 413 dzieci poniżej 6. roku życia.
Są tam także zwierzęta domowe. Łącznie infrastruktura przewidziana jest dla 100 tys. ludzi.
Metro zapewnia, że na stacjach jest dostęp do wody i toalet. Wolontariusze pomagają w dostarczaniu ludziom jedzenia i leków. W ciągu dnia kursują pociągi metra. Nocą, podczas godziny policyjnej, podziemna infrastruktura pełni jedynie funkcję schronu.
7:22
Część Kijowa bez ogrzewania po ostrzale rosyjskim
Część Kijowa może być pozbawiona ogrzewania po wczorajszym wieczornym ostrzale dworca - informują władze ukraińskie. W nocy w stolicy Ukrainy były cztery potężne eksplozje.
07:03 Dawny przyjaciel prezydenta Rosji: "Putin to słaby i tchórzliwy człowiek"
"Jego już nie ma, putinowskiej Rosji już nie ma. On zaraz to zrozumie. Zrozumie, że nikt już nie jest z nim" - mówi dla kanału "Ciekawe Historie" Siergiej Pugaczow, miliarder, były rosyjski oligarcha i przyjaciel Putina. Odpowiada też na pytanie, czy prezydent Rosji rozpęta wojnę nuklearną.
WIĘCEJ: "Dzięki Ukrainie to już KONIEC Putina". Były oligarcha zdradza, co może się dziać na Kremlu
06:48 W stronę Odessy płyną rosyjskie statki
„ Na wodach Morza Czarnego obserwuje się ruch w kierunku Odessy oddziału desantowego Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, składającego się z czterech dużych okrętów desantowych, którym towarzyszą trzy łodzie rakietowe” - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
06:30 Zełenski: Ukraina nie chce być pokryta trupami Rosjan. Dziś druga runda ukraińsko-rosyjskich negocjacji
"Zmęczony, ale niezniszczalny" - jak określa go NV.ua - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nocnym przemówieniu wezwał rosyjskich zwierzchników, by nie porzucali ciał swoich żołnierzy. „ Nasza armia robi wszystko, aby całkowicie złamać wroga. Prawie 9000 Rosjan zginęło w ciągu jednego tygodnia. W okolicy Nikołajewa najeźdźcy muszą zabrać dziesiątki helikopterów. 19-latkowie, 20-latkowie - co widzieli w życiu, poza inwazją na obce ziemie? Ukraina nie chce być pokryta trupami".
06:20 Poranny atak rakietowy na Sumy. Pięć osób w szpitalu. Ostrzeliwane też Kijów i Izyum
"Obudziliśmy się dzisiaj po potężnym uderzeniu rakietowym na terytorium naszej 27. brygady artylerii, departamentu wojskowego SSU i korpusu kadetów. Pięć osób w szpitalu" - napisał w czwartek (3 marca) rano szef Obwodowej Administracji Państwowej w Sumach Dmytro Żywycki. Pod ostrzałem wciąż jest Kijów. Po nocnym ataku na Izyum nie żyje 8 osób, w tym 2 dzieci.
06:07 Niemcy skonfiskowali 156-metrowy superjacht przyjaciela Putina, Aliszera Usmanowa - podaje "Forbes"
Aliszer Usmanow stracił warty około 600 mln dolarów jacht Dilbar, na pokładzie którego znajduje się największy basen na statku, jaki odnotowano w historii przemysłu stoczniowego, dwa lądowiska dla helikopterów, sauna, salon kosmetyczny i siłownia.
05:45 Wzięli ślub w schronie przeciwbombowym. "W czasie wojny rodzą się nowe rodziny"
Ten ślub z pewnością miał wyglądać inaczej. Vladislav i Natalia - teraz już państwo Klevets, mieli skromną uroczystość w urzędzie stanu cywilnego w mieście Avangarda w okolicy Odessy, gdy nagle rozbrzmiał alarm przeciwlotniczy. Sakramentalne "tak" powiedzieli sobie w schronie przeciwbombowym. "Podczas bombardowania w Kijowie rodzą się dzieci, w Avangardzie rodzą się nowe rodziny! Chwała Ukrainie!!!" - napisała na Facebooku przedstawicielka lokalnych władz. SZCZEGÓŁY TUTAJ
05:30 93 procent Ukraińców popiera prezydenta Wołodmyra Zełenskiego
Jak podaje "Pravda", prezydent Zełenski największym poparciem cieszy się na zachodzie kraju (85 proc.). Nieco mniej, bo 83 proc. notuje w centralnej części Ukrainy, na południu 78 proc., a na wschodzie 64 proc. Badanie przeprowadzono 1 marca na próbie 1200 osób.
5:10 Szef Pentagonu: "Rosjanie porzucają zwłoki swoich żołnierzy. To obrzydliwe"
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin w wywiadzie dla "NBC", cytowanym przez NV.ua przypomina, że rosyjskie wojsko ma obowiązek zadbać o dostarczenie do Rosji ciał żołnierzy poległych na Ukrainie. Tymczasem zwłoki rekrutów są zostawiane w Ukrainie. "To więcej niż rozczarowujące. Moim zdaniem to obrzydliwe" - powiedział.
04:40 Kijów wciąż pod ostrzałem wroga, kilkanaście tysięcy osób ukrywa się w metrze. "Podłoga i koc stają się ich domem"
"Wiele osób nie ma dokąd wrócić. Kilka metrów na podłodze i koc stały się ich jedynym domem. To tysiące ludzi. To nie jest przesada. Teraz udzieliliśmy schronienia nawet 15 tysięcy mieszkańców Kijowa” – mówi szef kijowskiego metra, Wiktor Braginsky. Dodaje, że podziemia są w stanie pomieścić do 100 tysięcy osób.
04:20 Przedstawiciele prezydenta USA ds. obrony zapowiadają, że Stany szukają sposobu na ograniczenie konsumpcji rosyjskiej ropy
Daleep Singh, zastępca doradcy prezydenta Joe Bidena w rozmowie z CNN, zapowiedział, że administracja szuka sposobów ograniczenia konsumpcji rosyjskiej ropy w Stanach Zjednoczonych, przy zachowaniu globalnej podaży tego surowca. W środę wieczorem cena ropy naftowej Brent gwałtownie rosła: za baryłkę płacono powyżej 113 dolarów, czyli o 8 procent więcej, niż wcześniej.
03:50 Po ciężkich walkach Ukraina straciła Chersoń. "Proszę przedstawicieli rosyjskich sił, by nie strzelano do ludzi" - mówi mer miasta
Szef władz obwodu chersońskiego Hennadij Łahuta wezwał na Telegramie mieszkańców Chersonia, by pozostali w domach, ponieważ "okupanci są we wszystkich dzielnicach miasta i są bardzo niebezpieczni" - podaje PAP. "Mamy ogromne trudności ze zbieraniem i chowaniem ciał ofiar, dostawami żywności i leków (...), udzielaniem pomocy w wypadkach" - poinformował mer miasta Ihor Kołychajew. CZYTAJ WIĘCEJ
03:30 Chersoń zajęty przez wojska rosyjskie - podają władze Ukrainy
W czwartek nad ranem ukraińskie władze przekazały, że Rosja przejęła kontrolę nad Chersoniem. To pierwsze tak duże miasto, jakie zajęły wojska wroga.
03:15 Jak działa propaganda? Rosyjskie dzieci będą się uczyć o „konieczności przeprowadzania operacji specjalnych na Ukrainie”
3 marca ma zostać zorganizowana ogólnorosyjska otwarta lekcja dla uczniów, zatytułowana „Obrońcy pokoju”. Będą dyskutować o „misji wyzwolenia na Ukrainie” i o tym, dlaczego "była potrzebna" - informuje "Pravda". Dzieci mają usłyszeć o tym, „jakie niebezpieczeństwo stwarza NATO” i dlaczego „Rosja podjęła obronę ludności cywilnej Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej”.
02:55 Od początku wojny Ukrainę opuściło milion obywateli. "To najszybszy exodus w tym stuleciu"
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało, że w niespełna tydzień z Ukrainy uciekło już milion wojennych uchodźców. Prognozowano, że w sumie opuści Ukrainę około 4 milionów osób, ale może być ich o wiele więcej.
02:40 Daniłow: Prezydent Rosji Władimir Putin nie ma wystarczającej ilości „mięsa armatniego”, więc może zacząć zaciągać do wojska dzieci i wysłać je na Ukrainę, „aby dostały się do naszej maszynki do mięsa”.
02:20 Rosja ogłosi stan wojenny? Zdaniem ukraińskiego wywiadu zrobi to 4 marca
Taką informację przekazał w telewizji sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Cytuje go "Pravda": "Z danych naszego wywiadu wynika, że od 4 marca Federacja Rosyjska ma ochotę naprawdę wprowadzić stan wojenny w swoim kraju. Chcę zobaczyć, jak zareagują na to Moskwa, Petersburg i inne miasta, w których jest o wiele więcej intelektualistów, którzy rozumieją, co dzieje się w Rosji”.
01:50 Rośnie bilans ofiar po nalocie w Izyum. Nie żyje 8 osób, w tym dwoje dzieci
Około północy Rosjanie przeprowadzili nalot na miasto Izyum (obwód charkowski). Zbombardowali wieżowiec mieszkalny i prywatny dom oraz budynek policji. Wcześniej mówiono o trzech ofiarach śmiertelnych. Teraz "Pravda" podaje, że nie żyje 8 osób, w tym dwoje dzieci.
01:35 Cztery potężne eksplozje w pobliżu szpitala dziecięcego w Kijowie. Na stolicę Ukrainy idą wojska wroga
W centrum Kijowa miały miejsce cztery potężne eksplozje. W pobliżu znajduje się stacja metra Drużby Narodów, Dziecięcy Szpital nr 7 oraz Szpital Miejski nr 12 - informuje PAP. Według Pentagonu na Kijów maszerują wojska. Idą od strony Białorusi i Rosji.
01:10 Daniłow: Dziś Rosja nie ma kontaktu z około 8 tys. żołnierzy wysłanych do Ukrainy. 6 tys. z nich nie żyje, reszta się błąka
„Dziś Rosja nie ma kontaktu z ok. 8 tys. swoich żołnierzy. Nie oznacza to, że wszyscy zginęli. Według naszych szacunków zginęło ok. 6 tys. Inni gdzieś wędrują, bo uciekli przed tą wojną. Zdecydowana większość z nich nie miała pojęcia, co ich tu czeka” - mówi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow w wywiadzie udzielonym stacji "Rada". Dodaje, że większość z nich nie jest agresywna. "„Nie rozumieją, dokąd dotarli. Obiecano im jedno, zobaczyli coś innego. Jest dużo sprzętu, bo nie mają paliwa. Nie rozumieją naszego obszaru. Ich telefony komórkowe zostały skonfiskowane. To wojskowi turyści" - cytuje go "Pravda".
00:40 PILNE! Atak rosyjskich samolotów na budynki mieszkalne w Izyum (obwód charkowski). Nie żyje co najmniej 3 cywili
"Pravda" informuje, że około północy ze środy na czwartek (2/3 marca) rozpoczął się nalot na miasto Izyum. Zastępca burmistrza Wołodymyr Matsokin relacjonuje, że zbombardowano wieżowiec mieszkalny i prywatną posiadłość. Nie żyją co najmniej 3 osoby.
00:30 Nie żyje członkini misji OBWE monitorującej sytuację w Ukrainie. Zginęła w ostrzale rakietowym Charkowa
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poinformowała, że w Charkowie, podczas ostrzału zginęła członkini misi OBWE monitorującej sytuację w Ukrainie. "Maryna Fenina zginęła, gdy dostarczała zapasy dla swej rodziny w mieście, które stało się strefą wojny" - głosi komunikat OBWE.
00:20 Chersoń wciąż w rękach Ukrainy. "Rosjanie są w mieście, utorowali sobie drogę do ratusza" - ostrzega mer
W środę (2 marca) wieczorem, mer Chersonia, jednego z większych miast w Ukrainie, zaprzeczył rosyjskim doniesieniom o tym, że wróg zdobył miasto. Potwierdził jednak, że siły agresora są na ulicach i torują sobie drogę do ratusza. Ihor Kołychajew zaapelował do mieszkańców, by na ulice wychodzili tylko za dnia, a do Rosjan, by nie strzelali do ludności cywilnej.
00:05 Sportowcy potępiają rosyjską inwazję na Ukrainę
"Na 100 procent nie przypuszczałem, że będzie wojna. Trzeba być wariatem, osobą niepoczytalną, żeby zrobić coś takiego, co wywołał Putin" - mówi Wiaczesław Kaliniczenko, znany trener skoku o tyczce, urodzony w Kijowie, a od ponad 20 lat mieszkający w Polsce.
WIĘCEJ TYLKO U NAS: Znany trener lekkiej atletyki do rosyjskich sportowców. "Wyjdźcie na ulice, nie bójcie się Putina!” [TYLKO U NAS]
23:45 Bank Światowy wstrzymuje wszystkie programy w Rosji i na Białorusi z natychmiastowym skutkiem
Tak wynika z oficjalnego oświadczenia instytucji, na które powołuje się agencja Reuters. Bank podkreśla, że nie zatwierdził żadnych nowych pożyczek dla Rosji, ani inwestycji od czasu aneksji Krymu (2014 rok). Dodaje też, że jeśli chodzi o Białoruś nie zrobił tego od 2020 roku, czyli od czasu, gdy Stany Zjednoczone nałożyły na nią sankcje w związku z zakwestionowanymi wyborami prezydenckimi.
23:35 Trybunał w Hadze rozpoczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie
"Potwierdzam, że moje biuro otrzymało listy polecające od 39 państw (...) i otwiera śledztwo ws. sytuacji na Ukrainie (...) obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy" - to fragment komunikatu prokuratora Trybunału, Karima Khana, na który powołuje się PAP.
23:00 ONZ: na Ukrainie do północy 1 marca zginęło 227 cywilów, a 525 zostało rannych
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) poinformowało w środę, że na Ukrainie w wyniku inwazji rosyjskiej do północy 1 marca potwierdzono śmierć 227 cywilów; 525 zostało rannych. "Większość ofiar poniosła śmierć z powodu użycia ładunków eksplodujących o dużym obszarze rażenia, w tym w ostrzale z ciężkiej artylerii i systemów rakietowych oraz w wyniku nalotów" – napisano w oświadczeniu wydanym w Genewie tydzień po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. UNHCHR twierdzi, że prawdziwa liczba ofiar jest zapewne znacznie wyższa.
22:45 Pentagon: kolumna wojsk rosyjskich zmierzająca do Kijowa zwolniła
Obserwowana od kilku dni długa kolumna rosyjskich wojsk, która kierowała się od północnego zachodu w kierunku Kijowa w ciągu ostatnich 24-36 godz. praktycznie nie posunęła się do przodu - powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że siły ukraińskie stawiają opór wojskom rosyjskim, zarówno na północy, jak i na południu kraju. "Trudno dokładnie ocenić, dlaczego rozciągnięta na blisko 60 km rosyjska kolumna praktycznie stanęła w miejscu; możemy to tłumaczyć przegrupowaniem sił rosyjskich, ich nieprzewidzianymi problemami z logistyką i oczywiście oporem wojsk ukraińskich" - wyjaśnił Kirby na konferencji prasowej. Na południu Ukrainy Rosjanie natrafiają na mniejszy opór niż na północy, ale Ukraińcy wciąż się bronią; trwają walki wokół Chersonia, nie możemy potwierdzić informacji Rosjan o tym, że zdobyli miasto; wiemy też, że broni się Mariupol - powiedział również rzecznik amerykańskiego ministerstwa obrony. Zaznaczył, że Rosjanie dotychczas nie zdobyli żadnego z dużych ukraińskich miast, Kijowa, Charkowa czy Czernihowa, które planowali zająć. Rosjanie są zaskoczeni oporem Ukraińców; trzeba docenić ich odwagę i kreatywność - podkreślił Kirby.
22:30 ONZ. Ambasador Szczerski odczytał apel pierwszych dam Polski i Litwy o solidarność z ukraińskimi dziećmi
Wzywamy polityków, duchownych i organizacje na całym świecie, by okazały solidarność z ukraińskimi dziećmi - powiedział w środę ambasador RP Krzysztof Szczerski, odczytując list otwarty pierwszych dam Polski i Litwy podczas debaty po uchwaleniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucji potępiającej rosyjską agresję. "Apelujemy do polityków, duchownych, organizacji i wszystkich ludzi dobrej woli na świecie o solidarność z ukraińskimi dziećmi – bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji. Zróbmy, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę!" - przekazał Szczerski, cytując w całości wspólny list Agaty Kornhauser-Dudy i Diany Nausediene. W liście małżonki prezydentów Polski i Litwy zaznaczyły, że mimo rozpoczęcia wojny zaledwie tydzień temu, już blisko 700 tys. osób zostało zmuszonych do ucieczki z Ukrainy "zostawiając nie tylko dawne spokojne życie w Ojczyźnie, ale przede wszystkim swoich ojców, mężów i braci, którzy walczą o wolność". "Brutalne działania agresora w miastach prowadzą do niszczenia szpitali, elektrowni i szkół. Ataki na placówki medyczne i oświatowe stanowią ciężkie naruszenie zasad międzynarodowego prawa humanitarnego. Odcięcie od dostaw żywności i leków zagraża zdrowiu i życiu milionów ludzi. Wojna ta toczy się nie tylko w cieniu pandemii Covid-19, ale też epidemii polio i odry wśród dzieci" - czytał Szczerski, apelując do organizacji, kościołów i przywódców państw o uczynienie wszystkiego, aby zakończyć wojnę na Ukrainie, "wojnę, która zabija teraźniejszość i przyszłość dzieci Ukrainy. Pomóżmy razem jej bezbronnym ofiarom".
22:15 Ukraińskie siły specjalne do rosyjskich artylerzystów: więcej jeńców już nie będzie
Dowództwo Sił Specjalnych Operacji (SSO) Ukrainy opublikowało na Facebooku komunikat zaadresowany do rosyjskiej artylerii, w którym Ukraińcy ostrzegają, że "więcej jeńców już nie będzie". "Jesteście naszym celem numer jeden" - napisano. "Po tym, jak zaatakowaliście nasze spokojne miasta, naszych krewnych, dzieci, bliskich - wy, robaki, staliście się naszym celem numer jeden" - ostrzega SSO. "Strzelacie do celów, których nie widzicie. Nie widzicie małych dzieci, starców, domów, przedszkoli, szkół i szpitali - to wszystko są tylko cele... Ale uwierzcie nam: nigdy nie będzie wam łatwiej, śmiecie. Mamy już informacje o was... Teraz nie będzie więcej schwytanych rosyjskich artylerzystów. Ani miłosierdzia, ani 'proszę, nie zabijaj, poddaję się'" – głosi apel ukraińskich sił specjalnych. "Zadzwońcie do swoich matek po raz ostatni. Powiedzcie, że wkrótce umrzecie, szakale. My nie jesteśmy śmiercią, jesteśmy gorsi od niej!” - napisano w komunikacie
22:00 MSW w Ukrainie: przy dworcu w Kijowie spadły odłamki zestrzelonego rosyjskiego pocisku manewrującego
Przy kijowskim dworcu spadły w środę wieczorem odłamki zestrzelonego rosyjskiego pocisku manewrującego - przekazał doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Wcześniej informowano, że w pobliżu dworca spadła rakieta. "Nasz bohaterski system obrony przeciwlotniczej zestrzelił pocisk manewrujący rosyjskich faszystów, który był wycelowany w jedno z centrów dowodzenia" - napisał Heraszczenko w komunikatorze Telegram. Odłamki zestrzelonej rakiety uszkodziły magistralę cieplną. Heraszczenko zapewnił, że zostanie naprawiona do jutra. Wcześniej ostrzegał, że ogrzewania może być pozbawiona część Kijowa. "Jeśli ta rakieta trafiłaby w cel gdzieś w centrum Kijowa, ofiary i zniszczenia byłyby koszmarne" - podkreślił. Nie ma informacji o rannych ani zabitych.
21:45 Rzecznik Pentagonu: Rosjanie nacierają na Kijów i Charków; atakują też Ukrainę od południa, z Krymu
Widzimy trzy główne kierunki inwazji Rosji na Ukrainę: na Kijów, Charków i marsz na północ z Krymu - powiedział w środę (2 marca) rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby. Nie znamy dokładnie planów Putina, ale ruchy wojsk wskazują na to, że celem Rosjan jest zdobycie Kijowa; mogą też dążyć do otoczenia jednostek ukraińskich na wschodzie kraju. Wojska rosyjskie idą na Kijów od strony Białorusi (z kierunku północno-zachodniego) oraz od strony Rosji (kierunek północno-wschodni) - wyjaśnił Kirby. Drugi kierunek natarcia, na Charków, który jest dużym miastem i sam w sobie istotnym celem, może również oznaczać dalszy marsz na Kijów - dodał. Również na południowym kierunku natarcia, od strony Krymu, marsz wojsk rosyjskich rozwija się w dwóch kierunkach, na północny zachód i północny wschód - doprecyzował Kirby podczas konferencji prasowej.
21:30 Straż Graniczna: do Polski przybyło 504,6 tys. uchodźców z Ukrainy
Do Polski przybyło 504,6 tys. uchodźców Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji; w środę, do godz. 15 granicę ukraińsko-polską przekroczyło 51,6 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.
21:15 Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną - podają tamtejsze siły zbrojne
Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły w środę przestrzeń powietrzną Szwecji na wschód od Gotlandii - podały w komunikacie szwedzkie siły zbrojne. Na przelot dwóch rosyjskich myśliwców SU 27 oraz dwóch SU 24 określony przez szwedzkie wojsko jako "krótkotrwały" odpowiedział szwedzki myśliwiec Jas 39 Gripen. Zdarzenie zostało udokumentowane w postaci fotografii. Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist naruszenie przestrzeni powietrznej przez Rosję uznał za "całkowicie niedopuszczalne". Podkreślił, że spotka się to z "dyplomatyczną reakcją".
21:00 Rosyjski pocisk trafił w Mikołajowie w statek pod flagą Bangladeszu
Rosyjski pocisk uderzył w statek Banglar Samriddhi pod flagą Bangladeszu, który cumował w ukraińskim porcie w Mikołajowie nad Morzem Czarnym - podała w środę agencja Ukrinform, powołując się na administrację ukraińskich portów morskich. "... 2 marca o 17:25 statek Banglar Samriddhi (pod flagą Bangladeszu), został trafiony pociskiem wystrzelonym przez rosyjską marynarkę wojenną. Pocisk trafił w nadbudówkę" - napisały portowe władze na Facebooku. Na statku wybuchł pożar, według wstępnych danych nikt nie został ranny. Statek wszedł do portu w Mikołajowie 23 lutego i czekał na załadunek.
20:50 Parlament rozważy kary więzienia - do 15 lat - za "fake newsy" o wojnie
W Rosji wpłynął do parlamentu projekt przepisów przewidujący kary więzienia - nawet do 15 lat - za "fake newsy" o działaniach sił zbrojnych Rosji. Przepisy te zaproponowano na tle prowadzonej przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie.
20:45 MSW: część Kijowa może być pozbawiona ogrzewania po ostrzale okolicy dworca
Rosjanie ostrzelali okolice dworca kolejowego w Kijowie, rakieta zniszczyła duży ciepłociąg - poinformował doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Część Kijowa może być pozbawiona ogrzewania - ostrzegł. Koleje państwowe potwierdziły, że Rosja przeprowadziła w środę wieczorem ostrzał w pobliżu dworca, na którym trwa ewakuacja kobiet i dzieci. Na razie nie ma informacji o zabitych ani rannych. Według mediów budynek dworca jest uszkodzony, niektóre okna popękały - podaje portal Suspilne. Do eksplozji doszło przy przejściu podziemnym, w pobliżu hotelu Ibis i Dworca Południowego. Ruch pociągów jest kontynuowany - pisze serwis Hromadske.
20:40 W ciągu ostatniej doby w ostrzale Charkowa zginęło co najmniej 21 osób, jest też ponad setka rannych
Położony na północnym wschodzie kraju Charków jest drugim pod względem liczby ludności miastem Ukrainy. Od początku rosyjskiej inwazji toczyły się wokół niego jedne z najbardziej zaciekłych walk. Miasto było też wielokrotnie ostrzeliwane i bombardowane przez siły rosyjskie. Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował w środę (2 marca), że w ciągu ostatniej doby w ostrzale Charkowa zginęło co najmniej 21 osób, a 112 zostało rannych.
20:30 Charkow pod nieustannym ostrzałem Rosjan
Sytuacja w Charkowie jest bardzo niebezpieczna, toczą się ciężkie walki, miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan, są duże straty wśród ludności cywilnej - powiedział stacji BBC w środę mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że mieszkańcy Charkowa są zjednoczeni i nie poddadzą się. "Rosjanie rzucili na Charków wszystkie siły, jakie tylko można sobie wyobrazić, do miasta zbliża się olbrzymia liczba czołgów" - przekazał Terechow. Rosyjskie ataki nigdy nie ustają, cały czas pod ostrzałem znajdują się dzielnice mieszkalne, otrzymałem informację o tym, że siły rosyjskie użyły w śródmieściu Charkowa broni termobarycznej - relacjonował mer. Dodał, że oddziały ukraińskie walczą z "grupami dywersyjnymi" w Charkowie i wezwał świat do tego, by "zrobił wszystko, by powstrzymać agresora". "Charków się utrzyma, dzisiaj Charków jest zjednoczony jak nigdy wcześniej. Nastroje w mieście są poważne, każdy jest skupiony, miasto jest zjednoczone i będzie stać niewzruszone" - podkreślił Terechow.
20:15 Doradca w ukraińskim MSW potwierdza informacje o wybuchu w pobliżu kijowskiego dworca
"Przed chwilą trafiło w pobliżu podziemnego przejścia dworca kolejowego" w Kijowie - poinformował w środę wieczorem doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko. Nie ma informacji o zabitych ani rannych. Portal Lb.ua pisze, że w pobliżu dworca około godz. 20.50 (19.50 w Polsce) doszło do potężnego wybuchu.
20:05 Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
"Na jutro zaprosiłem do Pałacu Prezydenckiego mojego kontrkandydata z wyborów prezydenckich, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a także przedstawicieli samorządów; dziś potrzebna jest współpraca" - mówił podczas wieczornego orędzia prezydent Andrzej Duda. Duda podziękował Polakom za pomoc niesioną uchodźcom z Ukrainy, jednocześnie prosząc, by nie wierzyli w pojawiające się ze strony wroga plotki i nie dali się skłócić - "Na tym zależy tym, którzy dopuścili się tej brutalnej agresji" - mówił. Pełne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy ze środy, 2 marca TUTAJ<
20:00 Interfax-Ukraina: świadkowie mówią o silnym wybuchu na kijowskim dworcu
Do potężnego wybuchu doszło w środę wieczorem w pobliżu kijowskiego dworca kolejowego - informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na świadków. Portal ZN.ua pisze o serii eksplozji w stolicy. W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy, wszyscy mają udać się do schronów. Wcześniej Interfax-Ukraina podał, również powołując się na świadków, że do eksplozji doszło na dworcu.
19:45 Eksperci: infrastruktura paliwowa w Ukrainie działa, ale Rosjanie "zaciskają pętlę"
Ukraińcy przygotowali się na wypadek rosyjskiej agresji. Infrastruktura paliwowa w Ukrainie nadal działa, choć w każdej chwili może się to zmienić, bo Rosjanie odcinają Ukraińców od dostaw paliw - twierdzą eksperci pytani w środę przez PAP o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy.
19:30 Nagroda za "głowę Putina"
Białoruski portal informacyjny Nexta, będący jednym z niewielu niezależnych mediów dostępnych na Białorusi podaje, że "rosyjski biznesmen Aleksander Konanykin wyznaczył nagrodę w wysokości 1 000 000 dolarów za głowę Putina".
19:15 Jachty rosyjskich miliarderów zakotwiczone na Malediwach
Co najmniej pięć jachtów należących do rosyjskich miliarderów jest obecnie zakotwiczonych na Malediwach, wyspiarskim kraju na Oceanie Indyjskim, który nie ma umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi - podała w środę agencja Ukrinform. Na Malediwach jest jacht Clio, należący do oligarchy Olega Deripaski, założyciela giganta aluminiowego Rusal. Jednostka zakotwiczyła w środę w pobliżu stolicy Malediwów, Male. Deripaska to magnat przemysłowy, mający bliskie związki z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. W 2018 roku został objęty sankcjami USA. Amerykański resort finansów, który nałożył restrykcje, podał wówczas w komunikacie, że wobec oligarchy toczy się śledztwo dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy i jest on oskarżany o wymuszenia i działalność w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Jacht Titan, którego właścicielem jest Aleksandr Abramow, współzałożyciel koncernu metalurgicznego Evraz Steel, przybył na Malediwy już 28 lutego. Według agencji Ukrinform na Malediwy dopłynęły w środę jeszcze trzy jachty należące do rosyjskich miliarderów. Wśród nich jest 88-metrowa Nirvana, której właścicielem jest jeden z najbogatszych Rosjan Władimir Potanin, szef koncernu Nornikiel.
19:00 Kijów przygotowuje się na kolejną ciężką noc. "Paniki nie ma, wszyscy są zjednoczeni"
Mieszkańcy Kijowa przygotowują się do odparcia ataku rosyjskich wojsk. Mer stolicy Witalij Kliczko poinformował ludzi o ściągnięciu rosyjskiego wojska w okolice Kijowa i wezwał mieszkańców by się nie poddawali i stawali do walki z wrogiem - relacjonuje korespondentka PAP w oblężonej stolicy Ukrainy. "Paniki w Kijowie nie ma. Wszyscy są zjednoczeni" - podkreśla. Do obrony miasta dołączają też bezdomni, którzy zbierają puste butelki służące następnie do przygotowania koktajli Mołotowa. Stawiane są też barykady.
18:45 Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło w wojnie na Ukrainie?
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę w oficjalnym komunikacie, że od 24 lutego - gdy Rosja zaatakowała Ukrainę - zginęło w tych działaniach 498 wojskowych rosyjskich, a 1597 zostało rannych. Są to pierwsze dane liczbowe podane przez resort obrony od początku inwazji, która trwa już siódmy dzień. Wcześniej resort jedynie przyznawał, że są zabici i ranni, nie podając żadnych liczb. Tymczasem dziennik "New York Times" podał w środę nieoficjalne oceny amerykańskie, zgodnie z którymi do poniedziałku straty rosyjskie sięgały 2000 zabitych. Wcześniej sztab generalny Ukrainy informował, że od początku inwazji Rosja straciła około 6 tys. żołnierzy.
18:40 W rosyjskim Petersburgu 20 osób zatrzymanych za protesty antywojenne
Policja w Petersburgu zatrzymała w środę 20 osób podczas protestu w centrum miasta przeciwko wojnie z Ukrainą - poinformował petersburski portal Fontanka.ru. Na demonstrację przyszło 300-400 osób. Pierwsi zatrzymani zostali młodzi ludzie z plakatami antywojennymi. Policja zatrzymała następnie malarkę Jelenę Osipową. Demonstracje odbywają się w Rosji od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. Do tej pory zatrzymano na nich ponad 2 tysiące osób. Protesty nie są masowe, co eksperci tłumaczą skalą represji, jaką władze odpowiadały w ostatnim czasie na wszelkie wystąpienia społeczne.
18:30 Duda o rozmowie z Zełenskim: powiedział mi, że będą bronili Kijowa ze wszystkich sił
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział mi, że absolutnie się nie cofną, że będą bronili Kijowa ze wszystkich sił - podkreślił w środę (2 marca) prezydent Andrzej Duda. "Pan prezydent Wołodymyr Zełenski bardzo przeżywa to, że bombardowane są osiedla mieszkalne i dzielnice mieszkalne, i że po prostu giną ludzie. Każdy prezydent by to przeżywał" - powiedział prezydent Duda. Zapewnił, że ukraiński przywódca nie traci ducha. "Duch jest w nim, duch jest w jego współpracownikach, z którymi rozmawiamy cały czas. Robimy wszystko, żeby ich wesprzeć, żeby mieli to poczucie, że nie są sami, że jesteśmy z nimi" - podkreślił Andrzej Duda.
18:20 Unia Europejska nałożyła sankcje indywidualne i gospodarcze na Białoruś w związku z jej rolą w militarnej agresji wobec Ukrainy.
18:15 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą Rosję i wzywającą do wycofania jej wojsk z Ukrainy
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w środę (2 marca) rezolucję potępiającą Rosję i wzywającą do wycofania jej wojsk z Ukrainy. Za przyjęciem dokumentu głosowało 141 państw, przeciwko 5. Od głosu wstrzymało się 35 krajów. Wśród głosów przeciwnych, oprócz Rosji i Białorusi, były Syria, Korea Północna i Erytrea. Wstrzymały się m.in. Indie i Chiny. Rezolucja uznaje, że Rosja naruszyła zasady Karty Narodów Zjednoczonych, "żąda, by Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły wojskowe z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową". W dokumencie wyrażono "poważne zaniepokojenie doniesieniami o atakach na obiekty cywilne, takie jak domy mieszkalne, szkoły i szpitale, oraz o ofiarach wśród ludności cywilnej, w tym kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci"; wyrażono też ubolewanie z powodu zaangażowania Białorusi w wojnę.
18:00 Ukraińska policja zatrzymała w metrze w Kijowie rosyjskich sabotażystów
Dywersanci chowali pociski w pluszowym misiu - wynika ze zdjęć, które w środę zostały opublikowane na Twitterze kanału NEXTA. Policja zatrzymała dywersantów podczas kontroli w metrze, które obecnie służy jako ogromny schron- informuje Polsat News.
17:45 MSZ podał dane z granicy. Niemal co drugi uchodźca z Ukrainy nie jest Ukraińcem!
Granicę polsko-ukraińską przekroczyło łącznie blisko 500 tysięcy osób, w tym m.in. 277 tys. obywateli Ukrainy - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Schronienia w Polsce, jak podaje resort, szukają także studenci z Afryki czy Azji. Resort podkreśla, że Polska jest państwem otwartym i niesie pomoc na równych zasadach, wszystkim potrzebującym uchodźcom. Jak wskazano, w podejmowanych działaniach pomocne są także mieszkające w Polsce społeczności z państw Afryki i Bliskiego Wschodu.
17:30 Rzeczniczka praw człowieka w Ukrainie: od początku rosyjskiej inwazji zginęło 21 dzieci
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała w środę, że wyniku inwazji rosyjskiej zginęło do tej pory 21 dzieci, a 55 jest rannych. Jak podała agencja Ukrinform, Denysowa opublikowała te dane na komunikatorze Telegram. Rzeczniczka podkreśliła, że wojsko rosyjskie używa broni ciężkiej i że ginie ludność cywilna. W Żytomierzu został uszkodzony szpital porodowy. W nocnym ostrzale zginęło dziecko, a sześcioro rannych dzieci "wyciągnięto spod gruzów na wpół zburzonych domów" - poinformowała Denysowa. W Wasyliwce w obwodzie zaporoskim "pociski wleciały podwórko szkoły" - dodała. Denysowa oskarżyła wojsko rosyjskie o cyniczne łamanie praw dziecka, gwarantowanych prawem międzynarodowym. Jak relacjonowała, prowadzone są celowe ostrzały placówek medycznych i transportu medycznego. W wyniku ostrzałów - dodała Denysowa - "zniszczona jest infrastruktura Kijowa", a także innych dużych miast: Charkowa, Mariupola, Chersonia. Charkow i Chersoń są wciąż ostrzeliwane.
17:15 Wielu Ukraińców przyjechało do Poznania. "Czujemy się, jak w jakimś złym filmie"
Codziennie do Polski uciekają tysiące Ukraińców. Wielu z nich trafiło do Poznania. Ich relacje są wstrząsające. Jeszcze tydzień temu siedzieliśmy w domu, na kanapie. Dziś jesteśmy tutaj, a jutro? Nie wiemy, co będzie jutro - powiedziała PAP jedna z kobiet, która do Poznania przyjechała z dwiema córkami. - Przed czym uciekliśmy? Przed strachem, ciągłym stresem. Uciekliśmy dla dzieci, bo to przestał być normalny świat - dodała.
17:00 Białoruskie szpitale pękają w szwach. Roi się tam od rosyjskich żołnierzy!
Jednym z nielicznych krajów, które pomagają Rosji jest Białoruś. - Według informacji docierających od mieszkańców, ranni Rosjanie są przewożeni przez miasto bardzo często - dowiadujemy się z informacji przekazanych przez Radio Wolna Europa [CZYTAJ WIĘCEJ...]
16:45 Niemiecka broń przeciwpancerna dotarła do Ukrainy
W sobotę (27.02) rząd federalny ogłosił, że wesprze ukraińskie siły zbrojne, wysyłając Ukrainie 500 rakietowych systemów przeciwlotniczych Stinger i 1000 sztuk broni przeciwpancernej. Broń ta dotarła do Ukrainy w środę, 2 marca. „Atak Rosji oznacza punkt zwrotny. Naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby wesprzeć Ukrainę w jej obronie przed najeźdźcą – armią Putina” – uzasadniał kanclerz Olaf Scholz decyzję rządu.
Także w środę dodatkowe siły Bundeswehry dołączyły do grupy bojowej NATO, stacjonującej na Litwie.Jednostka, dowodzona jest przez Niemcy, ma zostać wzmocniona w najbliższym czasie w sumie o 350 żołnierzy. Pierwsi z nich przybyli do litewskiego Rukłe w połowie lutego.
16:15 Cztery osoby zginęły w rosyjskim nalocie w Korosteniu
Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych podczas rosyjskiego nalotu na jeden z punktów kontrolnych w Korosteniu, w obwodzie żytomierskim na Ukrainie - podał w środę Public.Żytomyr, powołując się na zastępcę mera Natalię Czyżewską. Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, w Korosteniu przed godziną 15.00 jeden z punktów kontrolnych został trafiony z powietrza, a w nalocie zniszczona też została wieża telewizyjna Korosten Media. Nadawanie programów telewizyjnych w mieście zostało wstrzymane. Czyżewska powiedziała, że pięć rannych osób jest już w szpitalach, gdzie lekarze walczą o ich życie.
15:40 Rosyjskie MSZ protestuje w sprawie zamrożenia Nord Stream 2
Po agresji Rosji na Ukrainę niemiecki rząd zdecydował o zamrożeniu certyfikacji Nord Stream 2. Spółka ta ogłosiła 1 marca upadłość. Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę,2 marca, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych - podaje PAP. "Stało się jasne, że władze niemieckie wykazały się niekonsekwencją i pod presją uległy pokusie, aby wykorzystać projekt jako element presji na Rosję, demonstrując w ten sposób niezdolność do oddzielenia polityki od gospodarki” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.
15:30 "Rosjanie przyszli do nas jak agresorzy, jak szczury"
Łesia Wasylenko, ukraińska deputowana, była gościem w TVN24. Mówiła, że sytuacja Ukrainy jest bardzo trudna, ale naród jest solidarny. "Rosjanie przyszli do nas jak agresorzy, jak szczury (..) Ukraina płonie. Kraj rozpalają rosyjskie rakiety i bomby uderzające we wszystkie miasta. Dosłownie co godzinę dostajemy wiadomości na specjalnych aplikacjach mówiące nam, kiedy powinniśmy spodziewać się kolejnego ataku". I dodała: "Ukraińcy mają swój własny kraj, mamy swoją własną ziemię, doskonale wiemy, czego chcemy. Chcemy wejść do Unii, chcemy wrócić do rodziny europejskiej, w której jest nasze miejsce" - powiedziała.
15:28 Rosyjska delegacja w drodze na wieczorne rozmowy
Rosyjska delegacja jest w drodze do miejsca, gdzie dziś wieczorem mają być prowadzone rozmowy ze stroną ukraińską - podaje agencja Biełta.