Wojna na Ukrainie. Wojska Rosji miały mobilne krematoria, gdzie mogły spopielać zwłoki. Chcieli ukryć zbrodnie na cywilach [RELACJA NA ŻYWO 4.04.2022]

i

Autor: AP, DSNS, TELEGRAM Wojna na Ukrainie. Wojska Rosji miały mobilne krematoria, gdzie mogły spopielać zwłoki. Chcieli ukryć zbrodnie na cywilach [RELACJA NA ŻYWO 4.04.2022]

Wojna na Ukrainie. Bucza to dopiero początek?! Horror w obwodzie kijowskim [ZAPIS RELACJI 4.04.2022]

2022-04-04 21:00

Wojna na Ukrainie. Poniedziałek 4 kwietnia 2022 to już 40. dzień działań zbrojnych za naszą wschodnią granicą, które zapoczątkowała Rosja decyzją prezydenta Władimira Putina. Według najnowszy doniesień część rosyjskich wojsk zaczęła się wycofywać, ale to tylko po to, by wzmocnić ugrupowania przed dalszą ofensywą. W niedzielę świat dowiedział się o makabrze w Buczy, na przedmieściach Kijowa. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z kolejnego dnia wojny na Ukrainie. (4.04.2022).

Wojna na Ukrainie 4.04.2022. Relacja na żywo

Wciąż nie ma konsensusu: wiodące teorie ekspertów i analityków wojennych głoszą, że wojna na Ukrainie jest zaledwie początkiem potężnych problemów środkowo-wschodniej Europy. Jeszcze niedawno narracja zdawała się być nieco bardziej optymistyczna: rosyjskie wojska miały wycofywać się z Ukrainy, ale - jak się okazało - tylko po to, by uzupełnić siły. Najbardziej zagrożona ofensywą jest północno-wschodnia część Ukrainy. Choć to tam trwają najkrwawsze walki, w niedzielny wieczór eksplozje słyszeli mieszkańcy zachodu: Iwano-Frankiwska i Tarnopolu (w tym drugim to pierwsza eksplozja od początku wojny). Mija 40. dzień rosyjskiej agresji, Zachód na czele z Niemcami sugeruje kolejne sankcje, a papież Franciszek deklaruje gotowość do złożenia w Ukrainie wizyty. Śledź naszą relację na żywo: wojna na Ukrainie 4.04.2022 r.

Polecamy: Zełenski oskarża i zaprasza Merkel do Buczy: Niech zobaczy do czego prowadzi polityka ustępstw wobec Rosji

Na żywo

Wojna na Ukrainie. Masakra w Buczy. 40. dzień rosyjskiego horroru [4.04.2022, ZAPIS RELACJI]

6:24

Kolejna trudna noc dla mieszkańców Ukrainy. Według lokalnych mediów, w mieście portowym Chersoń na południu Ukrainy, było słychać rankiem serię eksplozji. Miasto jest okupowane przez Rosjan. Nie było jednak oficjalnych wiadomości o ataku. Ponadto rosyjska armia miała zaatakować swoim lotnictwem Tarnopol w zachodniej części Ukrainy, o  czym poinformował mer Serhij Nadała. Zaapelowano do mieszkańców, aby udali się do schronów.

7:00

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do wzmocnienia sankcji wobec Rosji. Potwierdziło to Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec, które zapowiedziało, że po zbrodniach w Buczy, sprawcy będą musieli podnieść odpowiedzialność. Zapowiedziano zaostrzenie sankcji.

7:18

Rosja wystrzeliła rakiety w kierunku Odessy

W nocy Odessę, na południu Ukrainy, Rosjanie zaatakowali rakietami; trafiony został jeden obiekt – poinformował przedstawiciel władz obwodowych Serhij Bratczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

7:26

Nowe okładki gazet na świecie:

7:42

Kolejny atak na Nikołajew

Rano wojska rosyjskie ponownie zaatakowały miasto Nikołajew. Poinformował o tym burmistrz Ołeksandr Senkiewicz na Telegramie.
"Przyjaciele, od rana wojska rosyjskie przeprowadziły kilka ataków rakietowych na miasto. Zbieramy dane. Jak zawsze proszę, aby nie publikować żadnych zdjęć ani filmów, dopóki nie zrobią tego oficjalne źródła" – napisał burmistrz.

7:52

Papież Franciszek chce lecieć na Ukrainę

Papież Franciszek zapewnił, że gotów jest udać się na Ukrainę, gdzie od 40 dni trwa inwazja Rosji. Powtórzył, że propozycja udania się do tego kraju "leży na stole". - Gotowość zawsze jest. Nie ma odmowy. Jestem gotów - powiedział w niedzielę.

7:56

Odnaleziono odpowiedzialnego za masowe mordy cywilów w Buczy

Tożsamość rosyjskiego wojskowego ustalili wolontariusze z portalu InformNapalm. Odkryli oni, że za zabicie cywilów w Buczy i innych podkijowskich miejscowościach odpowiedzialny jest major rosyjskiej Floty Pacyfiku Aleksiej Bakumienko.

7:57

To on stoi za masakrą w Buczy.

8:05

Kijów wciąż niezdobyty

Ukraińskie wojska wygrały bitwę o Kijów, Rosjanie wycofują się spod stolicy Ukrainy - ocenia amerykański ośrodek ISW (Institute for the Study of War). Dodaje, że to znaczące, ale nie decydujące zwycięstwo; wojna jest daleka od zakończenia i jej wynik wciąż może być pomyślny dla Rosji.

8:15

Mer Czernihowa: koncentracja rosyjskiego sprzętu i uzbrojenia na granicy z Białorusią

Rosja nadal koncentruje sprzęt wojskowy i uzbrojenie, w tym rakiety, na granicy Białorusi i Ukrainy, w Homlu – oświadczył w poniedziałek mer Czernihowa na północy Ukrainy Władysław Atroszenko na Telegramie.

„Już drugą noc nie mieliśmy ostrzału moździerzowego ani artyleryjskiego, ale po północy w przestrzeni powietrznej słychać było samoloty.(…) Dla mieszkańców nie ma znaczenia, czy zrzucano pociski, bo miasto jest i tak doszczętnie zniszczone, więc nie ma wielkiej różnicy” – napisał.

Dodał, że w Czernihowie nie działa biznes, a mieszkańcy nie płacą podatków, więc miasto nie ma dochodów.

„Wyjechały od nas 2/3 mieszkańców. Skala szkód w Czernihowie jest taka, że gdyby oceniać je siłami eksperckimi, potrwa to 30-50 lat. Trzeba umówić się na szczeblu międzynarodowym ze środowiskiem eksperckim, żeby odbyło się to według uproszczonej procedury, byśmy mogli domagać się odszkodowania od Rosji, która jest międzynarodowym terrorystą” – oznajmił.

8:22

Rosyjska armia nie pozwolił grzebać zmarłych

"Rosyjska armia nie pozwolił grzebać zmarłych. Dopiero po tym, jak powiedzieliśmy, że to też żołnierze RU, to się zgodzili. Ta grupa w Buczy znalazła 340 ciał. Jeszcze 20 adresów do przejścia. Nikt nie wie, ilu zakopano na podwórkach" - podaje na Twitterze ukraiński dyplomata Olexander Scherba.8:31

Rosja koncentruje ofensywę

Wojska rosyjskie, w tym pododdziały najemników, są przenoszone do Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosja koncentruje teraz swoją ofensywę. W rejon ten przerzucane są oddziały rosyjskie, w tym najemnicy z powiązanej z państwem rosyjskim prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

8:39

ONZ: od początku wojny na Ukrainie zginęło 1417 cywilów; 2038 zostało rannych

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, do północy z soboty na niedzielę w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło 1417 cywilów, a 2038 zostało rannych - przekazało w niedzielę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

8:51

Ukraiński doradca szefa MSW: kluczowe walki w najbliższym czasie na wschodzie

Główne zadanie, które stawia sobie teraz Rosja to otoczenie sił ukraińskich na wschodzie; kluczowe walki będą się toczyć w Mariupolu, Kreminnej, Rubiżnem i Popasnej, a także na linii Izium-Wołnowacha – ocenił doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

8:58

Rosyjskie wojska uprowadziły czworo uczestników protestu w Kachowce

Rosyjscy żołnierze uprowadzili i wywieźli w nieznanym kierunku co najmniej czworo uczestników niedzielnego protestu w okupowanym mieście Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podała w poniedziałek gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się władze hromady (gminy) Kachowki.

9:05

"Obwód ługański jest pod ciągłym ostrzałem moździerzowym"

9:11

W Buczy pochowano już ciała około 330-350 osób cywilnych

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy na północny zachód od Kijowa pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana - przekazały w poniedziałek rano służby pogrzebowe tego 36-tysięcznego miasta, cytowane przez gazetę Ukrainska Prawda.

"Nie nadążamy z pracą. Jeszcze jutro musimy sprawdzić co najmniej 20 adresów (miejsc pochówku cywilów w Buczy - PAP). Wiele osób zostało pogrzebanych w ogródkach, na podwórkach. Nie możemy określić dokładnej liczby zamordowanych, nie mamy kompletnych list z nazwiskami" - relacjonował jeden z pracowników buczańskich służb pogrzebowych.

9:22

Morawiecki: to ludobójstwo

Premier: Krwawe masakry, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze zasługują na nazwanie ich po imieniu: to jest ludobójstwo; ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa.

9:24

- Wzywam liderów Unii Europejskiej do zdecydowanego działania, do wdrożenia takich działań, które wreszcie złamią machinę wojenną Putina, które zabiorą jej powietrze - mówił dalej premier na konferencji.

9:35

Sztab Generalny: siły rosyjskie straciły już ponad 18 tys. żołnierzy

Około 18 300 żołnierzy oraz 147 samolotów straciły wojska rosyjskie od początku agresji na Ukrainę – poinformował na Facebooku w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wojska rosyjskie straciły także dotąd 134 śmigłowce, 647 czołgów, 1844 transportery opancerzone, 330 systemów artyleryjskich, 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1273 samochody, 7 okrętów, 76 cystern z paliwem i 92 drony.

9:48

Masowy grób w Buczy

Wojska rosyjskie stworzyły masowy grób o długości 45 stóp (prawie 14 metrów) na dziedzińcu kościoła po zabiciu setek ukraińskich cywilów w masakrach w Buczy, niedaleko stolicy Kijowa.

9:57

"Miny, pociski, granaty i inne śmiercionośne „dary” rosyjskiej armii"

Pirotechnicy kontynuują rozminowywanie skażonych obszarów.

10:04

Szef ukraińskiego MSZ apeluje do MTK o wysłanie śledczych do Buczy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz organizacji międzynarodowych o wysłanie do Buczy i innych podkijowskich miejscowości misji w celu zebrania dowodów rosyjskich zbrodni popełnionych na cywilach.

„Apeluję do Międzynarodowego Trybunału Karnego i organizacji międzynarodowych, by skierowały do Buczy oraz innych wyzwolonych miejscowości w obwodzie kijowskim, by wspólnie z ukraińskimi śledczymi rzetelnie zgromadzić wszystkie dowody zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan” – oświadczył Kułeba w niedzielę na antenie brytyjskiego radia Times UK. Informuje o tym na swojej stronie internetowej MSZ Ukrainy.

 „Wciąż zbieramy i szukamy ciał, ale mówimy już o setkach ludzi. Ciała zabitych leżą na ulicach. Oni (Rosjanie) zabijali cywilów, gdy znajdowali się w tych miastach i wsiach, a także gdy je opuszczali” – powiedział Kułeba.

10:10

Zaatakowany zakład naftowy w Odessie spłonął 

"W niedzielę po rosyjskich atakach spłonął zakład naftowy w Odessie"10:19

Zmiany terytorialne działań wojennych w Ukrainie od 28 marca do 4 kwietnia

10:33

Powstrzymano atak rakietowy na Tarnopol

Powstrzymaliśmy rosyjski atak rakietowy na Tarnopol, na zachodzie Ukrainy. Nasze siły zbrojne w porę zneutralizowały zagrożenie, nikt nie zginął i nie ma też osób rannych - przekazał w poniedziałek szef tarnopolskiej obwodowej administracji wojskowej Wołodymyr Trusz.

"Odłamki trafiły w obiekt infrastruktury krytycznej, który w wyniku ostrzału nie nadaje się do użytkowania. Na miejscu pracują służby i policja" - dodał Trusz, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

10:42

Ukraińskie władze: wojska rosyjskie miały mobilne krematoria, w których mogły spopielać zwłoki cywilów

Wojska rosyjskie miały ze sobą mobilne krematoria, w których mogły spopielać zwłoki cywilów, by ukryć w ten sposób zbrodnie na ludności cywilnej – poinformowało w poniedziałek na Telegramie ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

Centrum opublikowało zdjęcie mobilnego krematorium IN-50.1 K. Jak podkreślano, początkowo sądzono, że ponieważ rosyjskie dowództwo mówiło o braku strat, krematoria miały służyć spopielaniu szczątków rosyjskich żołnierzy.

 „W rzeczywistości, żeby ukryć ślady zbrodni wojennych, armia rosyjska planowała spalanie ciał zabitych osób cywilnych. Metoda KGB: +nie ma ciała – nie ma sprawy+” – napisało Centrum na Telegramie. Gdy jednak siły rosyjskie uciekały z obwodu kijowskiego pod presją sił ukraińskich, zostawili za sobą zarówno ciała własnych żołnierzy, jak i zakatowanych obywateli ukraińskich i "cały świat zobaczył udokumentowane zbrodnie" - podkreśla Centrum.

10:54

Zdjęcia masowego grobu w Buczy i ofiar ludobójstwa

11:11

Ukraińskie MSZ: Rosja zaminowała 80 tys. km kw. ukraińskiego terytorium

Wojska rosyjskie zaminowały 80 tys. km kwadratowych terytorium Ukrainy – poinformowało w poniedziałek ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej oficjalnej stronie internetowej.

„O ile po pierwszej fali rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w 2014 r. oczyszczenia wymagało blisko 16 tys. kilometrów kwadratowych obwodów ługańskiego i donieckiego, o tyle dziś, według wstępnych danych, jest to już 80 tys. km kw terytorium Ukrainy” – napisano. Resort podkreślił, że siły rosyjskie masowo wykorzystują zabronione miny-pułapki, a wycofując się minują obiekty spożywcze, prywatne mieszkania i zwłoki ludzi.

 „Agresorzy świadomie minują zabawki i błyszczące przedmioty, na które mogą zwrócić uwagę dzieci. Tak chcą zabić naszą przyszłość” – oznajmił resort.

11:22

Kliczko: Strzelają w głowy ludziom, którzy mają związane ręce

- To, co się dzieje tu i w całej Ukrainie, to nie jest operacja specjalna. To nie są obiekty wojskowe. To są cywile, którzy mają przestrzelone głowy i ręce związane za plecami - powiedział brat mera Kijowa, Wołodymyr Kliczko. - To ludobójstwo ludności ukraińskiej. To właśnie robi reżim rosyjski, reżim Putina, armia rosyjska. Zabijają cywilów. Strzelają w głowy ludziom, którzy mają związane ręce - opisał.

11:34

Nawet 100 rosyjskich dyplomatów ma zostać wydalonych z Niemiec. Podejrzewani są o szpiegostwo

Nawet 100 rosyjskich dyplomatów, podejrzewanych o szpiegostwo, ma zostać wydalonych z Niemiec decyzją kanclerza Olafa Scholza; postanowienia w tej sprawie mają zapaść w tym tygodniu – informuje w poniedziałek gazeta "Bild". Na terytorium Niemiec może przebywać nawet ponad 2 tys. osób, szpiegujących dla Rosji.

11:52

Władze Ukrainy ujawniają NAZWISKA sprawców masakry w Buczy! To setki żołnierzy
Władze Ukrainy ujawniają NAZWISKA sprawców masakry w Buczy! To setki żołnierzy

Lista winnych zbrodni wojennych na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Ukrainy uzyskało listę żołnierzy, którzy popełnili zbrodnie wojenne na ludności Ukrainy w Buczy. Na liście jest ponad 1600 nazwisk.

12:05

Nagranie z drona pokazuje zniszczone i uszkodzone budynki w oblężonym Mariupolu.12:26

Była kanclerz Merkel nadal przeciwna przyjęciu Ukrainy do NATO

Angela Merkel podtrzymuje swoją decyzję o nieprzyjmowaniu Ukrainy do NATO – podała w poniedziałek agencja dpa, która poprosiła byłą kanclerz Niemiec o skomentowanie krytycznych słów ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego po ujawnieniu rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy.

12:38

Borrell: o okrucieństwach wojsk rosyjskich na Ukrainie: pilnie omawiamy nowe sankcje

Unia Europejska potępia okrucieństwa dokonane przez rosyjskie wojska na Ukrainie i pilnie dyskutuje na temat nowych sankcji przeciwko Rosji - przekazał w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

12:51

Nagranie ze zniszczonego oddziału ginekologicznego

Burmistrz Mikołajewa Aleksandr Senkiewicz opublikował materiał filmowy przedstawiający następstwa nalotu na oddział ginekologiczny jednego ze szpitali miejskich"

13:04

Ukraińskie władze: co najmniej 400 osób zginęło w Buczy podczas okupacji

Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy w obwodzie kijowskim podczas rosyjskiej okupacji – poinformował w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w Radiu Swoboda.

„W dalszym ciągu sprawdzamy piwnice, domy. Ludzie chowali zabitych bezpośrednio na terenie przylegającym do budynków, na placach zabaw dla dzieci. Dlatego liczba (zabitych) jest aktualizowana” – powiedział Denysenko.

13:15

Konsekwencje ataku w Żytomierzu

13:26

Rosyjskie wojska nie okupują już żadnej miejscowości w obwodzie sumskim

Rosyjskie siły zbrojne nie okupują już żadnego miasta ani wsi w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Większość wojsk okupanta wycofała się z tego regionu - poinformował w poniedziałek szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki na antenie jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.

13:44

Brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej publikuj mapę dotyczącą sytuacji na froncie w Ukrainie

14:12

Komisarz ONZ: jestem przerażona obrazami z Buczy; możliwe, że doszło do zbrodni wojennych

Jestem przerażona obrazami ciał martwych cywilów w Buczy na Ukrainie; dobiegające nas informacje wskazują na to, że mogło tam dojść do zbrodni wojennych i poważnych naruszeń prawa międzynarodowego - przekazała w poniedziałek Wysoka Komisarz NZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet

"Informacje płynące do nas z Buczy i innych terenów budzą poważne i niepokojące pytania dotyczące możliwych zbrodni wojennych, jak również poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i ciężkiego pogwałcenia międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka" - napisała Bachelet w oświadczeniu. Komisarz dodała, że wszystkie ciała muszą zostać ekshumowane i zidentyfikowane, tak by można było powiadomić rodziny zmarłych i ustalić przyczynę śmierci. Uzupełniła, że należy podjąć wszelkie środki w celu zabezpieczenie dowodów.

14:33

67,8 mln dol. dziennie strat

Straty budżetu Ukrainy w wyniku działań wojennych wynoszą około 67,8 mln dol. dziennie, utrata infrastruktury – 4,25 mld dol. dziennie - informuje premier Ukrainy.

14:53

Poruszające wystąpienie Zełenskiego podczas rozdania nagród Grammy

— Na naszej ziemi walczymy z Rosją, która swoimi bombami sprowadza straszną ciszę. Wypełnijcie tę ciszę waszą muzyką. Wypełnijcie ją dzisiaj. Opowiedzcie naszą historię. Mówcie prawdę o wojnie na waszych portalach społecznościowych i w telewizji. Nie milczcie — mówił Zełenski.

15:36

Zełeński: "Widziałem Buczę, Irpin, Stoyankę po okupacji na własne oczy. Zrobimy wszystko, żeby przywrócić te miasta do życia tak szybko, jak to możliwe"

Prezydent Ukrainy na bieżąco komentuje ukraińską rzeczywistość z okolic Kijowa, gdzie doszło do zbiorowej makabry: mężczyznom i kobietom wiązano od tyłu ręce, strzelano w potylicę. Masowa mogiła została ujawniona w niedzielę: Zełenski pokazał zdjęcia z masakry w Buczy. Horror!

Widziałem Buczę, Irpin, Stoyankę po okupacji na własne oczy. Zrobimy wszystko, żeby przywrócić te miasta do życia tak szybko, jak to możliwe - napisał na Instagramie Wołodymyr Zełeński, publikując kolejne zdjęcia z miejsca.

16:06

Australia zarabia krocie! Kryzys energetyczny na świecie

Financial Times zwraca uwagę na południową półkulę - Australię. To jeden z największych na świecie eksporterów węgla i gazu, a wojna na Ukrainie przyczyniła się do ogromnych wzrostów za eksport tych dwóch zasobów. Według wyliczeń redakcji - a są oparte na rządowej publikacji prognozowej - w ciągu 12 miesięcy, (do 30 czerwca 2022 r.) tej kraj ma zarobić na eksporcie 425 mld dolarów australijskich (319 mld dolarów amerykańskich. 

Keith Pitt, australijski minister ds. zasobów naturalnych powiedział, że za rekordowymi zyskami stoją "krytyczne niedobory na świecie". Australijski rząd jest jednak powściągliwy w ogłaszaniu finansowego sukcesu, przewiduje że wzrost będzie krótkotrwały, ze względu na odejście od paliw kopalnych.

Przypomnijmy jednocześnie, że Australia nałożyła na Rosje sankcję i wspiera Ukrainę: po apelu prezydenta Zełenskiego przekaże m.in. transportery piechoty Bushmaster, pomoc humanitarną, czy samoloty.

16:31

"Klucz do drzwi otwierających twarde sankcje wobec Rosji jest dzisiaj w Berlinie"

Tak uważa wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. "Polska będzie przekonywać wszystkich, którzy patrzą na konieczność sankcji inaczej niż my. Także będziemy przekonywać Węgry" - dodaje. Słowa padły podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Poznaniu. Szynkowski opiniuje, że widowiskowy krach rosyjskiego rubla był widoczny na początku wojny. Dziś, według niego, gospodarka agresora zdążyła się uodpornić. Zdradził też, że we wtorek (05.04.22) uda się do Berlina właśnie po to, by negocjować "twarde sankcje": wśród nich zamknięcie dla Rosji europejskich portów i granicy, zamrożenie i konfiskatę majątków oligarchów i zaprzestanie wydawania wiz dla Rosjan (poza sytuacjami humanitarnymi). 

Jeszcze dziś białoruski portal Nexta podał informację, jakoby Polska miała w planach w ciągu najbliższych dwóch - trzech dni zablokować granice dla eksportu towarów do Rosji i Białorusi. Sęk zdementował, mówiąc że taka decyzja musi zapaść na poziomie unijnym. "Dążymy do tego, żeby takie zamknięcie granicy nastąpiło, natomiast to musi być decyzja wyrażona na poziomie unijnym".

16:55

Niemcy nie mogą zrezygnować z dostaw gazu z Rosji. Inflacja byłaby dwucyfrowa i trwała...

Tak wynika ze słów prezesa Deutsche Banku Christiana Sewinga. Cytowany przez agencję Bloomberga twierdzi, że odcięcie niemieckiej gospodarki od rosyjskiego gazu doprowadziłoby do długoterminowej inflacji. Przy założeniu takiego scenariusza, inflacja byłaby dwucyfrowa i długotrwała - jakiej największa europejska gospodarka nie widziała od 30 lat. 

Według danych, które niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu opublikowało 6 marca br., z Rosji do Niemiec jest importowane 55 proc. ogółu gazu ziemnego.

17:02

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Trwa specjalna narada w BBN

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zdradza: trwa narada prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Kaczyńskiego wraz z innymi ministrami. 

"Podniesiony zostanie m. in. temat zbrodni w Buczy oraz kwestie dalszego - w tym materialnego - wsparcia Ukrainy" - czytamy na Twitterze. 

17:08

Czeka nas druga Norymberga? Joe Biden: "On jest zbrodniarzem wojennym"

Joe Biden wrócił w poniedziałek do Białego Domu ze swojej rezydencji w Delaware. Po raz pierwszy od opublikowania zdjęć z masakry w Buczy  skomentował rosyjskie zbrodnie: "Byłem krytykowany, kiedy nazwałem Putina zbrodniarzem wojennym. Widzieliśmy, co stało się w Buczy. On jest zbrodniarzem wojennym. Musimy zebrać informacje (...) musimy zebrać wszystkie szczegóły, by umożliwić prawdziwy proces w sprawie zbrodni wojennych. Ten człowiek jest brutalny i to, co się dzieje (na Ukrainie - red.), jest oburzające (...) Myślę, że to zbrodnia wojenna".

Amerykański prezydent obiecał kolejne sankcje i kontynuację pomocy wojsku Ukrainy. Niedługo mamy poznać szczegóły. 

17:35

Polska podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie wprowadzenia sankcji w postaci natychmiastowego zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE.

17:37

Dzięki podpisanemu porozumieniu między miastem a Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, 200 nauczycieli z Ukrainy znajdzie pracę w miejskich szkołach. Koszty wynagrodzenia pokryją amerykańscy darczyńcy, wypłaci je PCPM.

17:46

Wyzwolona przez ukraińską armię wieś w obwodzie czernihowskim. 

18:02

Zmarł pierwszy rosyjski żołnierz napromieniowany po zajęciu Czarnobyla. To początek
Zmarł pierwszy rosyjski żołnierz napromieniowany po zajęciu Czarnobyla. To początek

Czarnobyl i strefa wykluczenia już na początku wojny w Ukrainie zostały zajęte przez Rosjan. Okazało się, ze żołnierze wykonujący działania na tym terenie zostali przewiezieni do szpitala z objawami choroby popromiennej. Jeden z nich nie przeżył.

18:18

Wojna na Ukrainie obfituje w dramatyczne wydarzenia, jak bombardowanie szpitala położniczego czy śmierć dzieci. Jednak to, co wydarzyło się Buczy, wstrząsnęło niemal całym światem. Głos w tej sprawie zabrał Joe Biden. Prezydent USA jest wściekły! Czytaj więcej tutaj: Prezydentowi USA puściły nerwy! Joe Biden wściekły na masakrę w Buczy

18:21

Portal Nexta: "Okupanci zniszczyli słynny park krajobrazowy Dobropark we wsi Motyzhyn pod Kijowem.

18:31

Annalena Baerbock, szefowa dyplomacji Niemiec: "Obrazy z Buczy świadczą o przekraczającej wszelkie granice chęci unicestwienia. Dlatego zadeklarowaliśmy, że znaczna liczba pracowników ambasady rosyjskiej jest niepożądana". Chodzi o 40 rosyjskich dyplomatów.

18:55

Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek, że jednemu z nowo narodzonych chłopców w rejonie Winnicy rodzice dali imię Jan Javelin, a dziewczynka w Kijowie otrzymała imię Javelina.

18:56

Zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej, obawiam się, że w Mariupolu zostało ich popełnionych jeszcze więcej - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który w Warszawie spotkał się ze swoją brytyjską odpowiedniczką Liz Truss.

19:04

Naliczyliśmy ponad 4 tys. rosyjskich zbrodni wojennych i nawet nie byliśmy jeszcze w stanie zbadać, co dzieje się w Mariupolu - stwierdziła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa w poniedziałek w stacji BFM TV. - Pracujemy nad tym, aby wszyscy odpowiedzialni zostali postawieni przed sądem – zapewniła Wenediktowa.

19:09

Gdyby Ukraina się nie broniła, do rosyjskich zbrodni wojennych, takich jak w Buczy, dochodziłoby wszędzie - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas połączenia wideo z rumuńskimi parlamentarzystami.

19:23

W bazie lotniczej w Łasku wylądowały amerykańskie myśliwce F18. To wyraźny symbol wsparcia sojuszniczego i mocne wzmocnienie wschodniej flanki NATO - napisał w poniedziałek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

19:27

84 procent osób, które opuściły Ukrainę po wybuchu wojny, to kobiety – podaje w poniedziałek portal N-TV. Taki wynik przyniosła ankieta, przeprowadzona na zlecenie federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w której wzięli udział uchodźcy, również ci, którzy nie zostali oficjalnie zakwaterowani.

19:31

Ukraina jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej na Ukrainie (OCHA Ukraine).

19:42

Istniejący już międzynarodowy trybunał powinien zająć się śledztwem i osądzeniem masakry ludności cywilnej popełnionej przez rosyjskie wojska w podkijowskiej Buczy, powiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP prof. Antonio Jose Telo, wykładowca z Akademii Wojskowej w Lizbonie.

19:52

Niemiecki rząd zdecydował o objęciu zarządem komisarycznym spółki Gazprom Germania, będącej do tej pory niemieckim oddziałem rosyjskiego Gazpromu. Minister gospodarki Robert Habeck uzasadnił to w poniedziałek zwiększeniem bezpieczeństwa dostaw – informuje agencja dpa.

20:04

Francja postanowiła w poniedziałek wydalić 35 rosyjskich dyplomatów - poinformowała w poniedziałek agencja AFP za źródłem zbliżonym do francuskiego MSZ.

20:35

Bucza to tylko początek?! Prokurator generalna mówi o Borodiance. To może być piekło

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa zapowiada istne piekło. Horror, który znamy z kolejnych materiałów z Buczy może być ledwie przedsionkiem rosyjskiego zbydlęcenia. 

"Możemy mówić o obwodzie kijowskim, ponieważ wczoraj uzyskaliśmy dostęp do tych terenów i obecnie pracujemy w Irpieniu, Buczy, Worzelu. Tak naprawdę najgorsza sytuacja z ofiarami cywilnymi jest na Borodiance. Myślę, że o Borodiance będziemy mówić osobno" - opiniowała dziś podczas transmisji w telewizji. Na portalu ukrainform.com czytamy, że liczba ofiar nie została sprecyzowana, ale w Buczy zginęło ok. 400 cywilów.  - W dalszym ciągu sprawdzamy piwnice, domy. Ludzie chowali zabitych bezpośrednio na terenie przylegającym do budynków, na placach zabaw dla dzieci. Dlatego liczba (zabitych - red.) jest aktualizowana - powiedział Denysenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy cytowany przez tvn24.

20:53

Polscy prokuratorzy pomogą przy wyjaśnianiu zbrodni wojennych w Buczy

Prokuratura Krajowa podała w poniedziałkowy wieczór, że polscy prokuratorzy pomogą przy wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy. Taką deklarację skierowano m.in. do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. 

Podstawowe śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę polska prokuratura wszczęła już 28 lutego br. "Celem śledztwa jest przede wszystkim szybkie zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez siły zbrojne agresora na terytorium Ukrainy" - czytamy w komunikacie na stronie PK.

Już z końcówką marca Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i I zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisali umowę dotyczącą utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Litwą i Polską. Prokuratorzy z tych krajów będą wymieniać się dowodami. Jak zaznaczono, chodzi o uproszczenie procedur prawnych. A jakie są podstawy prawne do ścigania rosyjskich zbrodniarzy? W Polsce to art. 117 par. 1 Kodeksu karnego: "kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".

21:13

Tusk o wyborach na Węgrzech. W Europie mamy "małych Putinów"

"Orban jest dzisiaj wyjątkowo bezczelnym, bo jawnym, bezwstydnym sojusznikiem Putina" - komentuje Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w wieczornej rozmowie "Fakty po Faktach" TVN. Przypomnijmy, że na Węgrzech odbyły się wybory; niemal pewnym jest, że wygrała je rządząca koalicja Fidesz-KDNP, czyli Viktor Orban, który kilka godzin po odkryciu masakry w Buczy powiedział m.in., że największym wrogiem w tych wyborach był... Wołodymyr Zełenski. 

Więcej o komentarzu Tuska TUTAJ: Donald Tusk z karabinem krytykuje Orbana i ostrzega Morawieckiego. "Na litość Boską, musimy się określić"

21:53

Pszczyna wprowadza żałobę po masakrze w Buczy

Bucza jest na ustach całego świata. Pszczyna (woj. śląskie) wprowadza żałobę po tym, jak na jaw wyszła rosyjska masakra w tym niewielkim ukraińskim mieście. Żałoba potrwa w gminie od 4 do 7 kwietnia. "Na maszcie budynku Urzędu Miejskiego w Pszczynie flaga miasta zostanie opuszczona do połowy, a flagi na drzewcach wywiesza się z kirem" - podał na facebooku burmistrz Dariusz Skrobol. Dlaczego akurat Pszczyna? Przeczytaj więcej TUTAJ: Ludobójstwo w Buczy. Pszczyna ogłosiła żałobę. Dlaczego akurat tam?

22:23

Andrzej Duda rozmawiał przed chwilą z prezydentem Ukrainy! O czym?

"Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali przed chwilą przez telefon" - podaje w poniedziałkowy wieczór Jakub Kumoch szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. 

Zdradził, że przedmiotem rozmów była zbrodnia w Buczy. Podkreślił, że aby "zapobiec kolejnej zbrodni Ukraina potrzebuje broni i twardej polityki wobec Rosji".

Piotr Gliński: nie można wykluczyć, że Rosjanie dokonali zamachu w Smoleńsku
Nasi Partnerzy polecają