Koncert Ballady i romanse w Wilnie

i

Autor: TVP Koncert "Ballady i romanse" w Wilnie

Wyjątkowe wydarzenie w Wilnie

Wilno: zobacz koncert z okazji dwusetnej rocznicy „Ballad i Romansów” Mickiewicza

2022-08-15 13:15

15 sierpnia 2022 r. o godzinie 20:00 (czasu polskiego) w Wilnie, odbędzie się wyjątkowy koncert „Ballady i Romanse”, który upamiętni Rok Polskiego Romantyzmu oraz dwusetną rocznicę ukazania się, w tym właśnie mieście, „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Wydarzenie TVP pod patronatem prezydenta

Organizatorami wydarzenia są TVP Polonia, TVP Wilno i TVP Kultura. Koncert został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy.

TVP informuje, że dla podkreślenia międzynarodowego charakteru widowiska, do udziału w koncercie zaproszono artystów z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Polskę reprezentować będzie Marta Zalewska, wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Z tej okazji artystka przygotowała repertuar bazujący na poezji Adama Mickiewicza. Zaprezentuje ona m.in. adaptację muzyczną takich utworów literackich jak: „Rękawiczka” czy „Wielka Improwizacja”.

Kasia Cichopek dostała nowy program w TVP

Wyjątkowy koncert w Wilnie

W trakcie koncertu wystąpią także: polsko-ukraiński zespół Zazula, Merūnas Vitulskis z Litwy oraz Pit Pawlaw z Białorusi.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Romantyzmu Polskiego w Wilnie – mieście, w którym 200 lat temu zostały, po raz pierwszy, wydane „Ballady i romanse”. Dzieło to wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce i na stałe wpisało się do historii literatury.

Organizatorzy koncertu zwracają uwagę na szczególną wagę tej inicjatywy, która w kontekście aktualnych wydarzeń międzynarodowych, wyraża solidarność krajów Europy Środkowo-Wschodniej, opartą na ugruntowanych więzach kulturowych pomiędzy narodami. Podkreślają jednocześnie, że wydarzenie przyczyni się do upowszechniania dziedzictwa narodowego, w tym wspólnej dla Polski i Litwy historii, kultury i sztuki.

Matka Jacka Kurskiego była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim. Miał wtedy tylko 15 lat

Koncert będzie również okazją do przypomnienia dorobku twórców epoki romantyzmu, a także do świętowania trzeciej rocznicy utworzenia kanału Telewizji Polskiej – TVP Wilno. Data wydarzenia będzie także okazją do przypomnienia o kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. – „Ballady i romanse” wracają do swojego rodzimego miasta. Chciałbym, aby w trakcie koncertu zabrzmiały te języki, które ukształtowały wyobraźnię Adama Mickiewicza – mówi Mateusz Matyszkowicz, członek Zarządu Telewizji Polskiej.

Koncert „Ballady i Romanse” odbędzie się w poniedziałek, 15 sierpnia na dziedzińcu Starego Arsenału w Wilnie o godz. 21:00 (czasu litewskiego). Transmisja koncertu w TVP Polonia, TVP Wilno oraz TVP Kultura o godz. 20:00 (czasu polskiego).

Wiemy, dlaczego Michał Wiśniewski nie zaprosił Dominiki Tajner na jubileusz Ich Troje! Była żona odpowiada: "gadasz trochę głupoty"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają