Więzienie

i

Autor: Getty Images

Koniec darmowej energii elektrycznej

Więźniowie będą płacić za prąd! Wielka zmiana zasad w zakładach karnych

2022-09-26 12:23

Koniec z darmowym korzystaniem z energii elektrycznej w więzieniach! Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Oznacza to, ze każdy osadzony w zakładzie karnym lub areszcie śledczym będzie musiał zapłacić za prąd.

Według projektu rozporządzenia, więźniowie będą musieli miesięcznie zapłacić ryczałt wysokości 20 zł za korzystanie z urządzeń elektrycznych umieszczonych w celach mieszkalnych. Ministerstwo Sprawiedliwości wyznaczyło tę kwotę na podstawie średni pobór energii przez najpopularniejsze urządzenia dopuszczane do użytku w więzieniach i aresztach śledczych oraz czas ich użytkowania. Opłata będzie pobierana pierwszego dnia każdego miesiąca z konta osadzonego. W praktyce oznacza to, że aby móc użyć na przykład czajnika elektrycznego, telewizora czy wieży stereo, trzeba będzie zapłacić. Podkreślono, że środki nie podlegają zwrotowi, a jeśli w dniu pobrania opłaty konto będzie puste,  pieniądze zostaną pobrane, gdy tylko pojawią się na koncie więźnia. Jeśli natomiast skazany opuści areszt, a nie zapłaci za prąd, kwota będzie podlegała egzekucji.

W NASZEJ GALERII PONIŻEJ ZOBACZYSZ, CO ZDROŻEJE W 2023 ROKU

Sprawdź: Wiceminister rodziny Barbara Socha: Polakom grozi wyginięcie [TYLKO U NAS]

Według resortu sprawiedliwości w swojej analizie zużycia prądu przez więźniów ustalił, że średnio więzień gotuje wodę w czajniku elektrycznym 5 razy dziennie, a z telewizji, radia lub wieży stereo korzysta przez 10 godzin na dobę. Do obliczeń przyjęto także sumę 60 groszy za kilowatogodzinę. Opłatę ma uiszczać ok. 90% więźniów, co w efekcie ma dać 15,7 miliona zł rocznie. Wszystkie fundusze uzyskane w ten sposób mają zostać przekazane na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Fundusz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Raport Złotorowicza - Jakub Wiech
Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?

Jak rodzi się ZŁO? Posłuchaj mrożących krew w żyłach historii najsłynniejszych seryjnych morderców świata!

Włącz NOWY SEZON podcastu Zbrodnia, Łowca, Ofiara!

Listen to "Charles Manson - seryjny morderca, który sam nigdy nie zabił. [ZŁO-Zbrodnia, Łowca, Ofiara]" on Spreaker.