Sejm RP - zwiedzanie. Zobacz zdjęcia

i

Autor: Julia Dragović

Najnowszy sondaż

Wiemy, co Polacy myślą o sejmowych komisjach śledczych. Zaskakujący sondaż

2023-12-09 22:11

Nowa koalicja tworzy w Sejmie aż trzy komisje śledcze. Zajmą się badaniem tzw. wyborów kopertowych, afery Pegasusa oraz afery wizowej. W sondażu Polacy zostali zapytani co myślą o sposobie KO, Trzeciej Drogi i Lewicy na rozliczanie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Komisje śledcze mają być w pełni obsadzone jeszcze w tym roku. Najszybciej idą prace związane z powoływaniem specjalnego gremium, które zajmie się wyjaśnianiem tzw. wyborów kopertowych. Uchwała w tej sprawie została już przyjęta przez Sejm. W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski ankietowani zostali zapytani, jak odbierają decyzję o pracach nad powołaniem trzech komisji śledczych. Wyniki mogą zaskakiwać.

48,2 proc. badanych uznało, że decyzja jest "polityczną zagrywką Donalda Tuska i nowej większości". Natomiast 40,3 proc. ankietowanych wskazało na wariant o "neutralnej propozycji, nastawionej na wyjaśnienie tych spraw". 11,5 proc. osób biorących udział w badaniu nie miało zdania w tej sprawie.

Nietrudno się domyślić, że wyniki mocno pokrywają się z preferencjami partyjnymi. Polityczną zagrywkę widzi 95 procent wyborców PiS,  ale już tylko 19% osób, które głosują na Koalicję Obywatelską. Wyborcy Trzeciej Drogi podzielili się niemal na pół. 52% w powołaniu komisji widzi neutralny ruch, pozostali nie mają w tej sprawie zdania. Z kolei elektorat Konfederacji ocenia sytuację podobnie jak ten Prawa i Sprawiedliwości. 75% spośród sympatyków Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka w komisjach śledczych widzi przede wszystkim polityczną zagrywkę Donalda Tuska.

W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Radek Sikorski:

P.KUKIZ: ZAWSZE SZEDŁEM SWOJĄ DROGĄ

Quiz. Pamiętasz lata 90.? To bez problemu rozpoznasz tych polityków!

Pytanie 1 z 15
Rozpoznajesz polityka? Na zdjęciu jest:
Włodzimierz Cimoszewicz