Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

i

Autor: Super Express Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

Sondaż parlamentarny "Super Expressu"

Najnowszy sondaż partyjny. Wielka zmiana na pozycji wyborczego lidera! Takie naprawdę poparcie ma KO i PiS

2024-02-13 7:57

Po latach przewagi sondażowej PiS nad Koalicją Obywatelską, doszło do zamiany ról. Według najnowszego sondażu wykonanego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”, Koalicja Obywatelska triumfuje nad Zjednoczoną Prawicą dwoma punktami proc., z poparciem 32,32 proc. wyborców. - W miarę dalszego wprowadzania taktyki Jarosława Kaczyńskiego (75 l.), niekorzystna dla PiS różnica będzie się powiększała – prognozuje politolog, prof. Kazimierz Kik (77 l.).

Poparcie dla KO rośnie, dla PiS spada

Poparcie dla PiS pogarsza się od październikowych wyborów. Jeszcze w połowie stycznia sondaż Instytutu Badań Pollster dawał tej partii 1-procentową przewagę nad KO. Najnowsze badanie wykazało, że to KO została liderem (32,32 proc.). Dlaczego? - W społeczeństwie bardzo często przybywa zwolenników zwycięskiej drużyny. Jest o to szczególnie łatwo, gdyż frekwencja wyborcza była wyjątkowo wysoka - komentuje politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Rafał Chwedoruk (55 l.).

Politycy oceniają marszałka Szymona Hołownię! Nie przebierają w słowach

- Wybijający się w sondażu spadek wyniku Zjednoczonej Prawicy to skutek tego, że PiS, znane z zapowiadania reform, dziś nic nie może. Do tego dochodzi rozczarowanie części wyborców zaostrzeniem przez PiS przekazu, co ratuje spójność partii, lecz kosztem odpływu elektoratu – tłumaczy prof. Chwedoruk.

Nowacka mocno dopiekła Kaczyńskiemu. Wypomniała mu ten jeden fakt!

Taktyka destrukcji się nie sprawdza

Podobnego zdania jest inny politolog, Kazimierz Kik. - W miarę taktyki stosowanej przez Jarosława Kaczyńskiego, różnica będzie się powiększała z niekorzyścią dla PiS. Taktyka „jeśli nie my, to nikt” to destrukcja sytuacji politycznej i to rozmywa się z oczekiwaniami społecznymi. Wielu z nas chce poczucia bezpieczeństwa – mówi prof. Kazimierz Kik. - Wydaje mi się też, że mamy do czynienia z odchodzeniem od PiS elektoratu socjalnego, który oczekuje korzyści - dodaje ekspert. Badanie wykonano 11 lutego na próbie 1060 dorosłych Polaków. 

Poniżej galeria ze spotkania Donalda Tuska, inaugurującego kampanię samorządową

SG sondaż polityczny 12 02 Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to na którą partię oddałbyś głos?

i

Autor: SE
''Ja Premierowi Tuskowi nie wierzę!'' - Krzysztof Bosak
Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych 2024?