Jarosław Kaczyński, Daniel Obajtek, prof. Ryszard Legutko

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express & Marek Lasyk/East News & Art Service/Super Express & Shutterstock Jarosław Kaczyński, Daniel Obajtek, prof. Ryszard Legutko

Krótka lista, a chętnych jest wielu

Wielka awantura w PiS o Parlament Europejski. Wiemy, kto nie ma szans na Brukselę!

2024-04-02 5:10

Politycy PiS emocjonują się czerwcowymi wyborami do europarlamentu. Partia Jarosława Kaczyńskiego (75 l.) jest w kłopocie. – Mamy co najmniej dwa razy więcej chętnych niż biorących miejsc – mówi nam ważny polityk PiS. Z tego powodu na listy nie trafią znani profesorowie, w tym Ryszard Legutko (45 l.). Niepewna jest też kandydatura byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka (48 l.).

Kto z PiS wystartuje w wyborach do PE?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 6-9 czerwca i rozstrzygną, kto będzie reprezentował nasz kraj w Brukseli i Strasburgu. Polscy kandydaci będą rywalizować o 53 miejsca. PiS ma obecnie najwięcej europosłów – 25, ale według prognoz, w kolejnej kadencji PE może już tylu nie zdobyć. Nic dziwnego, że w partii trwają targi co do tego, kto trafi na listy i czy zajmie na niej miejsce gwarantujące sukces.

Tusk, Hołownia czy Kaczyński? Z jakim politykiem Polacy spędziliby Wielkanoc?

Jak się dowiadujemy, na listach nie będzie tzw. frakcji profesorskiej, czyli Ryszarda Legutki i Zdzisława Krasnodębskiego (71 l.). – Drugie miejsce na liście w stolicy, czyli bez szans na wygraną, dostał europoseł Ryszard Czarnecki – zdradza nam ważny polityk PiS.

Oto Zbigniew Ziobro jakiego jeszcze nie znacie! Typ dyktatora, czy charyzmatyczny lider?

Obajtek ma poparcie prezesa

Nie wiadomo, czy wśród kandydatów do PE będzie były prezes Orlenu Daniel Obajtek, który niedawno był pewny pierwszego miejsca na liście. – Do gabinetu prezesa Kaczyńskiego pukają kolejne osoby, ostrzegając go przed eksponowaniem Obajtka w kampanii. Ta kandydatura może nam tylko zaszkodzić. Prezes jednak się tymi głosami nie przejmuje – wzdycha inna osoba zbliżona do kierownictwa PiS. 

Express Biedrzyckiej - prof. Andrzej Rychard
Sonda
Jak ocenieniasz pracę Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim?
Listen on Spreaker.