Polskie wojsko zyskało Bayraktary

Wicepremier w stylizacji na pilota z Top Gun. Mariusz Błaszczak jak Tom Cruise!

Nie ma nowoczesnego wojska bez dronów – podkreślał wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak (53 l.) podczas przekazania pierwszych sześciu dronów wyprodukowanych w Turcji. Będą one stacjonować w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Uwagę zgromadzonych wzbudziła kurtka ministra Błaszczaka, bo wyglądał w niej jak… Tom Cruise.

Tureckie drony na polskim niebie

Bayraktary TB2 mają wykonywać zarówno misje rozpoznawcze, jak i bojowe, ale nie jest tajemnicą, że chodzi głównie o zadania uderzeniowe. Ich wprowadzenie na wyposażenie polskiego wojska to z pewnością ważny etap modernizacji naszych sił zbrojnych, a jednocześnie ich znaczne wzmocnienie. - Zamówiliśmy te drony jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę (…) To, co dzieje się na Ukrainie, wskazuje, że jest to broń skuteczna, pozwala skutecznie bronić Ukrainy – mówił Błaszczak, nawiązując do znacznych strat, jakie powodują tureckie drony w najeźdźczej armii Władimira Putina (70 l.).

Nasze samoloty nie obronią nas przed Putinem? Słowa pilota F-16 mogą wywołać wstrząs

Będziemy mieli 24 Bayraktary 

Umowę dotyczącą Bayraktarów TB 12 podpisano z Turcją w maju 2021 r. Przewiduje ona dostawy czterech zestawów zawierających łącznie 24 drony przeznaczone do działań rozpoznawczych i uderzeń. W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2, a także mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory oraz zapas części zamiennych. Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C. Bezzałogowy aparat jest wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni samodzielne kołowanie, start, przelot i lądowanie.

Koszt jednego zestawu to ok. 67 mln dolarów. Całość kontraktu ma być zrealizowana do końca 2024 r.

Polacy jasno o służbie zdrowia. Polityka śmierci, a nie zdrowia

Mariusz Błaszczak w kurtce pilotce jak Tom Cruise

Podczas uroczystości w Mirosławcu wicepremier Mariusz Błaszczak miał na sobie skórzaną kurtkę, typową dla pilotów myśliwców. W podobnej kurtce, tylko, że z emblematami, chodził Maverick w słynnym filmie „Top Gun”, w którą to postać wcielił się Tom Cruise. Czy obaj panowie nie są teraz do sienie podobni? Dzięki galerii poniżej można porównać polityka PiS ze słynnym aktorem.

Bayraktar w szczegółach:

  • Rozpiętość skrzydeł: 12 m
  • Długość: 6,5 m
  • Napęd: silnik spalinowy o mocy 100 KM
  • Prędkość maksymalna: 225 km/godz.
  • Operacyjne wysokość przelotu: 5,5 km
  • Maksymalny pułap: 8,25 km 
  • Czas lotu: do 27 godz. 
  • Uzbrojenie: cztery kierowane bomby szybujące typu MAM 
Politycy od Kuchni - Stefan Niesiołowski
Sonda
Jak oceniasz obecny stan polskiej armii?
Listen to "Kaczyński ma OBSESJĘ na punkcie Donalda Tuska - Prof. Antoni Dudek. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.