Waloryzacja rent i emerytur

Waloryzacja emerytury 2023. Nowe informacje o podwyżce świadczeń. Sprawdź, ile możesz zyskać. 250 zł to dopiero początek [TABELA]

Od marca 2023 r. najniższe gwarantowane emerytury mają wzrosnąć o minimum 250 zł brutto, a wyższe o co najmniej 13,8 proc. O ile wskaźnik ten może być ostatecznie wyższy? Ujawniamy najnowsze rządowe prognozy w tej sprawie! – Sądzę, że waloryzacja wyniesie nie więcej niż 14 proc. – powiedział nam wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed (67 l.).

Waloryzacja 2023. Sejm przyjął szczegóły

Seniorzy czekają już na marcową waloryzację emerytur. Sejm przyjął niedawno projekt zasad przyszłorocznych podwyżek. Zgodnie z nimi minimalna gwarantowana emerytura wyniesie 1588,44 zł brutto (1445,48 na rękę) - wzrośnie o 250 zł brutto. Świadczenia poniżej minimalnego oraz wyższe od 1850 zł brutto zostaną zwaloryzowano procentowo.

Nie 13,8, ale 14 proc. podwyżki?

Rząd założył, że wskaźnik waloryzacji dla nich wyniesie 13,8 proc. Ostateczną jego wielkość dopiero poznamy, ale seniorzy nie powinni liczyć na dużą podwyżkę. – Sądzę, że więcej niż 14-procentowej waloryzacji nie będzie w przyszłym roku. Ostateczna wartość będzie znana pod koniec stycznia, ale prognozuję, że waloryzacji wyższej niż 14 proc. nie będzie – powiedział nam Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed: będzie 14. emerytura na stałe

Jak wynika z szacunków przyszłorocznej waloryzacji świadczeń, seniorzy, którzy otrzymują 2300 zł emerytury, mogą liczyć na podwyżkę wysokości ok. 300 zł. O ile wzrosną świadczenia w 2023 r. - można sprawdzić w galerii.

Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!
Sonda
Czy zaplanowana na 2023 rok kwotowo-procentowa waloryzacja zrekompensuje emerytom drożyznę?

Czego naprawdę najbardziej boją się seniorzy? Nie chodzi o pieniądze!

Posłuchaj rozmowy o prawdziwym obliczu "jesieni życia".

Listen to "Czego boją się seniorzy? DROGOWSKAZY" on Spreaker.