Stanisław Szwed

i

Autor: iTV Sejm 14. emerytura dla wszystkich seniorów i emerytury zwolnione z podatku? Sejm zdecydował o 14. emeryturze

W 2023 r. czternastka wyniesie 1588 zł

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed: będzie 14. emerytura na stałe

Seniorzy niepokoją się, czy w kolejnych latach będzie wypłacana 14. emerytura, gdyż ten dodatek zależy od bieżącej decyzji polityków. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed (67 l.), zapewnia w rozmowie z „Super Expressem”, że 14. emerytura zostanie przyjęta na stałe. – Przygotowujemy w ministerstwie ustawowy projekt dotyczący "14", która będzie na stałe. Ustawa zostanie przyjęta do końca marca 2023 r. – ujawnia w rozmowie z nami.

14. emerytura na stałe od marca?

Rekordowa drożyzna rujnuje budżety milionów Polaków, a zwłaszcza najuboższych emerytów. Na przełomie sierpnia i września tego roku seniorzy otrzymali zastrzyk gotówki – tzw. 14. emeryturę. Przedstawiciele rządu wielokrotnie podkreślali, że chcą, aby 14 emerytura, obok wypłacanej w kwietniu 13. emerytury, na stałe weszła do kalendarza wypłat z ZUS. Czy "14" będzie zapewniona? – Chcemy, żeby do końca marca przyszłego roku 14. emerytura została ustawowo przyjęta na stałe. Trwają nad tym prace w ministerstwie – mówi nam Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej. Ile wyniesie ten dodatek w przyszłym roku? – Będzie wynosić, tyle ile prognozowana emerytura minimalna, a cały dodatek dostaną osoby z emeryturą do 2900 zł. Wypłaty odbyłyby się podobnie jak w tym roku, czyli na przełomie sierpnia i września – dodaje Szwed.

Seniorze! W 2023 roku możesz zyskać nawet 5000 zł. Konkretne wyliczenia

Cała czternastka tylko do 2900 zł emerytury

Zgodnie z ustawą o waloryzacji emerytur od marca 2023 r. świadczenie minimalne wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł "na rękę". I taką ZUS wypłaci na jesieni czternastą emeryturę. Osoby z emeryturą wyższą od 2900 zł brutto (ok. 2300 zł netto), dostaną ten dodatek zmniejszony na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Kto ile dostanie 14. emerytury – można sprawdzić w tabeli. 

Ile wyniesie w 2023 roku 13. i i 14. emerytura oraz ile zyskają w sumie seniorzy przez cały rok, można dowiedzieć się z galerii poniżej:

[EXPRESS BIEDRZYCKIEJ] Marcin Kierwiński uderza w Kaczyńskiego! "Tchórz, nic więcej"
Sonda
Czy zaplanowana na 2023 rok kwotowo-procentowa waloryzacja zrekompensuje emerytom drożyznę?

Czego najbardziej boją się seniorzy? Wcale nie chodzi o pieniądze!

Posłuchaj przejmującej rozmowy o starzeniu się i strachu osób w jesieni życia.

Listen to "Czego boją się seniorzy? DROGOWSKAZY" on Spreaker.