Premier Mateusz Morawiecki w minionym tygodniu odbył serię spotkań z europejskimi liderami, z którymi rozmawiał o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych, w tym sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Odwiedził m.in. Francję, Wielką Brytanię, Niemcy, ale też Litwę, Łotwę i Estonię. Morawiecki swój objazd po Europie rozpoczął w zeszłą niedzielę i do piątku odwiedził 9 stolic i spotkał się z 11 europejskimi przywódcami. Teraz przyszedł czas na krajowe rozmowy. Szef rządu ma rozmawiać z przedstawicielami opozycji, dowiedziała się PAP. Zaproszenia na spotkanie z Morawieckim zostały przesłane w niedzielę i większość przedstawicieli klubów opozycyjnych już potwierdziła swoją obecność.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej
Na granicach Unii Europejskiej i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
CZYTAJ TEŻ>>>Ta historia wzrusza do łez. Strażniczka Graniczna oddała im swoje ubrania i kupiła buty
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. - w październiku, prawie 7,7 tys. - wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.