Lech Wałęsa

i

Autor: Marcin Gadomski Lech Wałęsa

Wybory w Polsce

Wałęsa alarmuje ws. sondaży wyborczych! Ostrzega przed oszustwami i apleuje do opozycji. To już nie przelewki!

2023-09-07 9:41

Wybory coraz bliżej, a to sprawia, że niemal każdego dnia pojawiają się nowe sondaże partyjne. We wszystkich na prowadzeniu jest Prawo i Sprawiedliwość, a to niepokoi Lecha Wałęsę. Były prezydent apeluje nawet do opozycji, by przyjrzała się sondażom. Co więcej Wałęsa uważa, że: - To jest przygotowanie opinii publicznej do oszustwa przy wyborach.

Wybory 2023 już niebawem, a to skutkuje coraz częstszym pojawianiem się nowych sondaży. Trzeba przyznać, że w każdym kolejnym badaniu wygrywa PiS. Przykładem może być najnowszy sondaż partyjny dla Kantar, zgodnie z którym, PiS może liczyć na 37 proc. głosów, druga Koalicja Obywatelska na 31 proc., trzecia jest Konfederacja z wynikiem 9 proc., a czwarta Trzecia Droga z wynikiem 8 proc., natomiast Lewica uzyskała 6 proc. głosów.

Pojawiające się sondaże denerwują Lecha Wałęsę, który już kilka dni temu zaalarmował, że sprawą powinna zająć się opozycja: - To jest przygotowanie opinii publicznej do oszustwa przy wyborach udowadniając, że wszystkie sondaże przewagę Pis-u wykazywały wcześniej. Czy sondaże wyborcze są manipulowane!? Apeluję do Opozycji, o sprawdzenie sondaży wykonywanych przez firmę (...) Zastanawiające jest to dlaczego badania sondażowe, tak ważne dla opinii publicznej, realizuje tak mały podmiot powstały w 2020 roku, a nie renomowana firma z wieloletnim doświadczeniem. Apeluję również , o sprawdzenie oprogramowania do zliczania głosów Państwowej Komisji Wyborczej - napisał Wałęsa.

Były prezydent stawia też pytania: - Czy oprogramowanie PKW powstałe za rządów PiS miało przeprowadzony i zaakceptowany audyt przez niezależną firmę audytorską? Zalecenia te są niezwykle ważne aby nie było podejrzeń o manipulację wynikami wyborów przy zliczaniu głosów przez PKW. Ostrzegam i apeluję, o zajęcie się tymi poważnymi zastrzeżeniami i uwagami aby uniknąć możliwych manipulacji w czasie i po wyborach - napisał na Facebooku.

QUIZ Sprawdź, co wiesz o Platformie Obywatelskiej!

Pytanie 1 z 12
W którym roku powstała Platforma Obywatelska?
Express Biedrzyckiej - WYBORY 2023_ KALETA, SZCZERBA, ZALEWSKI _RUNDA 2