Odra

i

Autor: Autor Odra

Katastrofa klimatyczna

W sprawie Odry potrzebny spokój – apeluje Rafał Woś

2022-08-16 5:30

Nie wiemy, co jest przyczyną zatrucia wody w Odrze. Wciąż nie wiemy też jaka jest skala tego zjawiska i jakie będą długofalowe skutki tego wydarzenia. I właśnie dlatego, że wiemy tak niewiele, warto chyba wstrzymać się z wydawaniem jednoznacznych wyroków dotyczących politycznej odpowiedzialności – apeluje Rafał Woś w kolejnym felietonie z cyklu „Woś populi”.

To ważne także z powodu kontekstu w jakim się znajdujemy. Za naszą wschodnią granicą trwa przecież wojna. A my jesteśmy w tym konflikcie krajem prawie frontowym. Nie tylko w znaczeniu geograficznym. Trzeba pamiętać, że Polska jest tym krajem, który w ramach Unii Europejskiej i NATO należy do najbardziej aktywnych zwolenników twardej postawy wobec Kremla. Teraz zaś nagle okazuje się, że w jednej z największych polskich rzek doszło do zanieczyszczenia. A na dodatek jest to rzeka graniczna pomiędzy dwoma krajami NATO i Unii Europejskiej. I jeszcze na dodatek te dwa kraje mają bardzo wiele różnych zatargów i nieufności. Także tych, dotyczących kierunku polityki wobec Rosji i Ukrainy. Choć przecież nie tylko, bo lista tematów spornych pomiędzy Warszawą i Berlinem jest długa.

Politycy od kuchni - Ryszard Czarnecki

Czy jesteśmy skazani jedynie na Kaczyńskiego i Tuska? - pyta Rafał Woś

Jest więc chyba zupełnie oczywiste, iż nie możemy tych faktów ignorować. I dopóki nie będziemy w stu procentach wiedzieli, co się wydarzyło, nie powinniśmy wykluczać żadnego ze scenariuszy. Również takiego, że oto jakaś obca siła próbuje tak wrażliwym tematem jak bezpieczeństwo ekologiczne i jakość wody manipulować. Przecież nawet dziecko wie, że wojna to nie tylko czołgi, bomby i samoloty. Ale także próba wpłynięcia, stworzenia zamieszania i - w efekcie - złamania morale przeciwnika. W praktyce powinniśmy więc wykazać się spokojem. Spokój jest cechą bardzo potrzebną w tym pięknym (ale mającym naturalne skłonności do wpadania w histerię) systemie jakim jest demokracja. Gdy w czasie drugiej wojny światowej Luftwaffe zrzucało bomby na brytyjskie miasta tamtejsze władze propagowały hasło „Keep calm and carry on”. Co znaczy po polsku „Zachowaj spokój i idź dalej”.  Nie chodzi o to, by wszystko, co się teraz w Polsce wydarzy tłumaczyć wojną i bliskim sąsiedztwem wrogiego mocarstwa. Rzecz jednak w tym, że tak zupełnie nie możemy - zwłaszcza dziś - od tego niestety abstrahować. Takie czasy.

Sonda
Winni zatrucia Odry zostaną ukarani?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE