Bundestag

i

Autor: shutterstock Bundestag

W głowie się nie mieści! Wyszło na jaw, dlaczego Niemcy nie wysyłają czołgów Ukrainie

2022-05-30 14:03

Niemcy od początku wojny niewątpliwie nie należą do czołówki wspierających Ukrainę krajów. Kraj ten długi czas miał opór przed dostarczaniem Ukrainie broni, a gdy już zaczął to robić, nie brak ociągnięć i przestojów. Dziennikarzom niemieckiego Bild udało się ustalić, co stoi na przeszkodzie, by uruchomić płynne dostawy.

Niemcy mają wyraźny problem z dostawą czołgów Marder do Ukrainy. Jak donosi bowiem Bild, już tydzień temu sekretarz stanu Siemtje Moeller z SPD mówiła w imieniu resortu obrony, że Niemcy nie mogą dostarczyć czołgów do Ukrainy ze względu na decyzje podjęte przez NATO. Weryfikacja tej informacji w siedzibie samego NATO szybko ujawniła, że było to zwykłe kłamstwo.

Gdy próbując ratować twarz SPD podało, że chodziło o "nieformalne ustalenia", szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis potwierdził, że ta informacja to również kłamstwo. Poinformował bowiem, że nie było żadnych nieformalnych ustaleń NATO w sprawie broni. Mimo to rzecznik SPD do spraw polityki w czwartek powiedział, że parlamentarna komisja obrony o wspomnianych wcześniej ustaleniach "wiedziała już od połowy maja".

Poniżej galeria dotycząca następcy Władimira Putina

Kłam tłumaczeniom polityków SPD zadali parlamentarzyści z FDP i Zielonych. Przedstawicielki tych partii, Marie-Agnes Strack-Zimmermann (SPD), która jest przewodniczącą parlamentarnej komisji obrony oraz Sara Nanni (Zieloni), która w niej zasiada, zaznaczyły, że żadna kwestia formalnych czy też nieformalnych ustaleń NATO dotyczących przekazywania broni Ukrainie, nie była na komisji podejmowana.

SPD kłamie na temat broni dla Ukrainy

Mało tego, w sprawie dostarczania broni Ukrainie jest wręcz konflikt między resortem obrony a dyplomacji. Ten pierwszy pozostaje w rękach SPD, a drugi w rękach koalicyjnych Zielonych. Podczas gdy politycy pierwszej formacji opóźniają przekazywanie uzbrojenia Ukrainie, członkowie Zielonych należą do najbardziej aktywnych we wspieraniu Ukrainy niemieckich polityków.

Deputowani SPD zwykłymi kłamstwami blokują więc sprawne dozbrajanie Kijowa. Ostatnie sprzeczne z prawdą wypowiedzi zweryfikowane zostały nawet przez szefową brytyjskiego ministerstwa obrony, Liz Truss, oraz jej czeskiego odpowiednika. Ci zaprzeczyli, jakoby NATO jakkolwiek wtrącało się w proces przekazywania ciężkiej broni Ukrainie.

Wsparcie militarne dla władz w Kijowie pochodzi od poszczególnych państw, nie jest wynikiem wspólnych ustaleń członków zachodniego sojuszu obronnego - powiedział Lipavsky.

Sonda
Czy Niemcy po cichu popierają Rosję?
Express Biedrzyckiej 27.05 (Leszek Miller, Ryszard Schnepf, kmdr por. Maksymilian Dura) Sedno Sprawy: Grzegorz Cessak