Andrzej Duda

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Spotkanie z prezydentem

W czwartek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO. Prezydent zwołał spotkanie

2023-07-13 8:43

Prezydent Andrzej Duda zwołał na czwartek 13.07 na godz. 14.30 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby omówić ustalenia szczytu NATO w Wilnie. W środę w Wilnie prezydent Andrzej Duda poinformował, że posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaplanowano na czwartek na godz. 14.30. Posiedzenie odbędzie się w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent podkreślił, że ze względu na trwającą w czwartek oficjalną wizytę w Polsce prezydenta Republiki Korei Yoona Suk-Yeola wraz z małżonką Kim Keon Hee wszystkie obiekty będące w gestii prezydenta RP są zajęte - zarówno Pałac Prezydencki jak i Belweder. - W związku z powyższym poprosiłem ministra obrony Mariusza Błaszczaka o udostępnienie sali w celu przeprowadzenia tego spotkania z szerokim spektrum sceny politycznej u nas, tak jak to zwykle do tej pory robiłem, żeby przekazać informacje ze szczytu NATO w tej bardziej zamkniętej formule, gdzie można trochę więcej powiedzieć  - powiedział prezydent.

- I ponieważ był do tej pory konsensus, jeżeli chodzi o budowanie i wzmacnianie naszego bezpieczeństwa, więc nie mam żadnych wątpliwości, że jest zasadnym, aby też tymi informacjami podzielić się z najważniejszymi politykami w Polsce, którzy decydują o polskich sprawach, chociażby przez głosowania w parlamencie. I to właśnie się stanie - dodał.

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wezmą udział m.in.: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński i marszałek Senatu Tomasz Grodzki; KO będzie reprezentował Tomasz Siemoniak, Lewicę - Adrian Zandberg. W posiedzeniu wezmą też udział przedstawiciele PSL i Konfederacji.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.

Ukraina będzie w NATO. Jaka jest ścieżka do członkostwa? 

Państwa Sojuszu w przyjętym we wtorek komunikacie potwierdziły decyzję ze szczytu w Bukareszcie w 2008 r., że Ukraina zostanie członkiem NATO. Uznały też, że droga Ukrainy do NATO nie wymaga już Planu Działań na rzecz Członkostwa Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował jednocześnie, że zaproszenie do Sojuszu zostanie wysłane Ukrainie, gdy "zostaną ku temu spełnione warunki"; wyjaśnił, że nie ustalono żadnych ram czasowych przyjęcia Ukrainy do Sojuszu, bo "proces akcesji do NATO zawsze opierał się na spełnianiu wymogów".

We wtorek przywódcy Sojuszu zdecydowali także o tym, że NATO stworzy trzy regionalne plany obrony na wypadek ataku na kraje członkowskie w Europie: jeden dla północy kontynentu, drugi dla południa, a trzeci dla krajów wschodniej flanki, w tym dla Polski.

Express Biedrzyckiej - Krystyna KURCZAB-REDLICH