Rzecznik Prasowy Ministra Spraw Wewnętrznych, Jacek Dobrzyński, zaapelował na X o rozwagę i ostrożność. Oszuści w sposób bezwzględny wykorzystują dramatyczną sytuację, tworząc fałszywe zbiórki online, a także podszywając się pod organizacje charytatywne i fundacje. Wiele osób w dobrej wierze wpłaca środki, nie zdając sobie sprawy, że te pieniądze nie trafią do potrzebujących, ale do kieszeni oszustów.
Niektóre z oszustw są wyjątkowo wyrafinowane – fałszywe strony internetowe, które wyglądają niemal identycznie jak oficjalne strony charytatywne, czy nawet wiadomości od „znajomych” na Facebooku, którzy rzekomo potrzebują pomocy. Oszuści potrafią też wykorzystywać fotografie i materiały wideo z miejsc dotkniętych powodzią, dodając do nich własne opisy i przekierowując na fałszywe strony płatności.
Jak nie dać się nabrać?
Policja radzi, by przed wpłaceniem jakiejkolwiek kwoty dokładnie sprawdzić organizację lub osobę proszącą o pomoc. Najlepiej korzystać z oficjalnych kanałów pomocy, takich jak strony organizacji pozarządowych czy rządowych, które uruchomiły specjalne konta na rzecz powodzian. Unikajmy również klikania w podejrzane linki otrzymywane w wiadomościach prywatnych lub mailach, a także sprawdzajmy wiarygodność każdej zbiórki na dedykowanych stronach.
Gdzie szukać informacji?
Jeśli masz wątpliwości co do prawdziwości zbiórki, zawsze warto zweryfikować ją na oficjalnej stronie CBZC, gdzie policja na bieżąco aktualizuje listę podejrzanych kont i stron internetowych. Więcej szczegółów i najnowsze informacje na temat działań policji w sprawie powodziowych oszustw znajdziesz tutaj: Oficjalny komunikat.
Nie pozwólmy się oszukać! Nie bądźmy obojętni na los powodzian, ale pomagajmy z głową! Każda złotówka przekazana na fałszywe konta to pieniądz, który mógłby trafić do osób naprawdę potrzebujących. Pamiętajmy, że oszuści tylko czekają na nasze dobre serce – nie dajmy im tej satysfakcji!