Poniedziałek był gorącym dniem polskiej polityki. W samo południe prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie w sprawie ustawy o KRS i ustawy o SN własnego autorstwa. Duda podkreślał, że reforma sądownictwa jest potrzebna, ale nie w takim kształcie jak w lipcu proponował PiS: - Dwa miesiące temu obiecałem, że przygotuję prezydenckie projekty w tym zakresie, które będą usuwały i zmieniały te elementy, z którymi się nie zgodziłem. Jednym z tych elementów była ogromna władza prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości nad Sądem Najwyższym. I to podtrzymuję - powiedział. I podkreślił, że reforma sprawiedliwości musi przede wszystkim służyć obywatelom, dlatego też prezydent Duda zaproponował, by w sprawach dyscyplinarnych i tzw. skarg nadzwuyczajnych (w SN) udział brali ławnicy. Dziś prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa trafią do Sejmu. Relacja na SE.pl.
16.00 Ustawy, które przygotował prezydent Andrzej Duda, trafiły do Sejmu.
14.30 Ustawy prezydenta Dudy skomentował też były prezydent Lech Wałęsa w czasie spotkania z młodzieżą w Toruniu: - Projekty prezydenta w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego oceniam jako niepoważne, dobrze jednak, że cokolwiek robimy.
13.55 Wiceministra sprawiedliwości Marcin Warchoł krytycznie ocenił propozycej prezydenta : - Konstytucja przewiduje większość zwykłą, bezwzględną i kwalifikowaną, jeżeli chodzi o podejmowanie uchwał. Te trzy rodzaje większości są znane Konstytucji. Nie jest znana instytucja jeden głos, jeden poseł
13.13 Głos w sprawie prezydenckich propozcyji zmian w Sądzie Najwyższym, zawartych w projekcie ustaw, skomentowała Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes SN: - Nie znam jeszcze tej ustawy, jak będę ją znała, to po pierwsze będę wiedziała, czy będę jeszcze I prezesem SN, aczkolwiek uważam, że nie ma co do tego wątpliwości, iż muszę dokończyć tę kadencję.
12.05 Komentarze po ogłoszeniu projektów ustaw przez prezydenta Andrzeja Dudę:
Przewodniczący KRS w Senacie: Projekty zmian w ustawie o KRS wzbudziły niepokój wśród sędziów europejskich o niezależność sądów w Polsce
— Bogdan Klich (@BogdanKlich) 26 września 2017
10.20 Głos w sprawie reformy sądownictwa i propozycji prezydenta zabrał Janusz Wojciechowski, o którym wczoraj mówił Duda: "To gotowy projekt, w pełni ukończony, który poza zmianami dotyczącymi zmianami wprowadza jedną zmianę zasadniczą, o charakterze prospołecznym, która obiecywałem w trakcie kampanii, którą zaproponował znany państwu Janusz Wojciechowski, który zajmował się ludźmi pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwość". Wojciechowski napisał na Twitterze: - Uczeni w piśmie przekonują, że skarga nadzwyczajna naruszy pewność prawa. Tysiące krzywd sądowych pewności prawa nie narusza.
9.40 O tym, że prezydenckie projekty trafią dziś do Sejmu poinformował prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński. Na antenie Radia Dla Ciebie powiedział, że oba dokumenty będą liczyły około 100 stron: - Prezydent jest otwarty na to, że Sejm i Senat mogą coś poprawić i dodać, natomiast zastrzegł, że na końcu chciałby mniej więcej poznać ustawy jako swoje. Jeśli zmiany będą ciekawe, merytoryczne wprowadzające coś, co polepszy funkcjonowanie Sądu Najwyższego i KRS, to jak najbardziej. Jeśli coś będzie natomiast wypaczać projekt prezydenta, to na to zgody nie ma.
Zobacz także: Wypadek Macierewicza. Nowe fakty
Przeczytaj również: WYSZYDZAJĄ człowieka Dudy! "Czerepach, Casanova"
Polecamy ponadto: Będzie NOWY szef biura prasowego prezydenta Dudy? Kim jest Jacek Cegła?