Sejm

i

Autor: Kancelaria Premiera flickr.com 4 czerwca odbędzie się konwencja PiS

Ustawa o obronie ojczyzny w Sejmie. Terlecki zabrał głos

2022-03-03 12:31

W czwartek 3 marca odbędzie się pierwsze czytanie ustawy o obronie narodowej. Według planu posłowie zapoznają się z treścią ustawy o godzinie 13:30. Warto przypomnieć, że dzień wcześniej prezydent Andrzej Duda apelował o jedność w tym temacie.

Ustawa o obronie narodowej po raz pierwszy został zaprezentowany jesienią 2021 roku. Dokument zakłada wzrost wydatków na obronność w PKB. Już w 2023 roku miałby zostać osiągnięty poziom 2,3 proc, a w 2024 roku do 2,5 proc. Początkowo wzrost do 2,5 proc. w ustawie był zakładany w 2030 roku, jednak obecna sytuacja sprawiła, że Sejm zajmie się projektem ustawy, który zakłada szybsze zwiększenie wydatków. Źródłem funduszy mają być budżet państwa, Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego. Jak podaje PAP, politycy PiS mówili dziennikarzom, że w czasie debaty nad tą ustawą głos zabierze Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak. Ile mogą potrwać prace nad projektem? - Chcielibyśmy żeby na następnym posiedzeniu, czyli w przyszłym tygodniu - wtorek, środa - ustawa została przyjęta – mówił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Być może ministerstwo coś w tej sprawie jeszcze zgłosi, ale na razie nie mamy takiej wiedzy – dodał.

Sprawdź: Super Express jedzie na Ukrainę z pomocą! Dołącz do naszej zbiórki "Dla walczącej Ukrainy"

W naszej galerii możesz zobaczyć, jak uchodźcy z Ukrainy dotarli do Katowic.

Sonda
Uważasz, że ustawa o obronie narodowej jest potrzebna?
Jak będzie trzeba się bić to wrócę na Ukrainę, żeby moje wnuki żyły w wolnym kraju
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE