Donald Tusk

i

Autor: Shutterstock

Ciekawe

Unia nie chce ujawnić, ile wypłaciła byłemu prezydentowi Europy. Rząd chce znać zarobki Donalda Tuska

2023-07-14 4:51

Donald Tusk (66 l.), jako szef Rady Europejskiej każdego miesiąca inkasował ponad 100 tysięcy złotych. Po odejściu ze stanowiska ciągle zarabiał krocie. Przez dewa lata mógł liczyć na tak zwane świadczenie przejściowe, w wysokości nawet połowy ostatniej pensji. Szczegóły tej sprawy Unia chce jednak zachować dla siebie.

Po tym jak Donald Tusk przestał być szefem Rady Europejskiej, w 2019 roku, mógł wnioskować świadczenie przejściowe w wysokości połowy ostatniego wynagrodzenia. Mogło więc wynosić nawet 60 tysięcy złotych miesięcznie. Czy więc przewodniczący Platformy zarobił wtedy nawet półtora miliona złotych? Nie wiadomo. Po pierwsze dlatego, że od dodatku odejmuje się nowe zarobki (Tusk został szefem EPP) i trzeba złożyć w tej sprawie stosowne oświadczenie, a po drugie, Sekretariat Generalny Rady Europejskiej nie chce zdradzać szczegółów. Wniosek o udostępnienie wspomnianych dokumentów został odrzucony, rozpatrując odwołanie, Sekretariat zapytał o zdanie państw członkowskich. Większość opowiedziała się za tajnością. Przeciwne stanowisko prezentowały: Dania, Szwecja, Finlandia i Polska.

Jeżeli sprawuje się funkcję publiczną i wynikają z tego określone przywileje, także już po zakończeniu sprawowania tej funkcji, realizowane ze środków publicznych, wydaje się oczywiste, że prawo obywateli do wglądu w dokumentację, powinno być realizowane bez ograniczeń. To elementarny wymóg zasady transparentności wydatkowania środków publicznych – komentuje Szymon Szynkowski vel Sęk (41 l.), minister do spraw europejskich.

Z niedawnego sondażu Instytutu Badań Pollster, na zlecenie „SE”, wynika, że 74% Polaków domaga się ujawnienia oświadczeń majątkowych przez Donalda Tuska, Szymona Hołownię (47 l.) i Sławomira Mentzena (37 l.). To politycy, którzy kierują partiami, ale nie są posłami, więc nie mają obowiązku składania oświadczeń.

Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa
Sonda
Ufasz Donaldowi Tuskowi?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany