Flaga Unii Europejskiej

i

Autor: pixabay.com fot. Capri23auto /CC0

SONDAŻ

Tylu Polaków popiera członkostwo Polski w Unii. Najnowsze dane

2022-08-19 8:46

Polska jest członkiem Unii Europejskiej już od 18 lat. Przez ten czas jak bumerang wraca temat obecności naszego kraju w UE. Nieraz politycy zarzucają sobie na wzajem, że jakieś partie chcą wyprowadzić Polskę z Unii, a kwestie te nasilają się od czasu Brexitu. IBRIS zapytał Polaków, jak postrzegają członkostwo w UE. Wiadomo już, ilu Polaków obecnie popiera naszą obecność w Unii Europejskiej.

Zdecydowana większość Polaków popiera bycie w Unii Europejskiej

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu wskazał, że aż 81 proc. ankietowanych popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Z tego 54,7 proc. ankietowanych "zdecydowanie popiera", a 26,3 proc. "raczej popiera" obecność Polski w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest jedynie 15 proc. ankietowanych - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Jak podał IBRIS, 7,7 proc. badanych stwierdziło, że "zdecydowanie nie popiera" członkostwa w UE. Taki sam procent ankietowanych postawił na odpowiedź "raczej nie popieram".

Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało tylko 3,7 proc. Sondaż został przeprowadzony 18 sierpnia 2022 r. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Express Biedrzyckiej - prof. Anna Siewierska-Chmaj: Unia w ciągu miesiąca przeszła rewolucję

Jak kształtowało się poparcie dla członkostwa Polski w UE w ostatnich miesiącach?

Nieco inaczej wyglądały wyniki poprzednich sondaży przeprowadzonych m.in. przez CBOS. Mianowicie z badań przeprowadzonych w czerwcu 2022 przez CBOS wynikało, że przynależność Polski do UE popiera 92 proc. ankietowanych, a 5 proc. jest jej przeciwna. Trochę niższy wynik odnotowano natomiast w lutym 2022 r. w sondażu Kantar Public przeprowadzonym na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Wówczas 82 proc. Polaków wyrażało poparcie dla Unii Europejskiej.

Sonda
Polska powinna być obecna w Unii Europejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE