Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Mateusz Morawiecki

Tylko u nas! Mateusz Morawiecki o pieniądzach z UE

2021-10-22 19:55

Mateusz Morawiecki pojechał na unijny szczyt do Brukseli z trudną misją – odblokować środki unijne dla naszego kraju. Szef rządu bronił wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym. – Domagamy się uruchomienia środków unijnych. One nie mogą zależeć od urzędniczych kaprysów – powiedział „Super Expressowi” premier Morawiecki.

Podczas dwudniowego szczytu szef rządu przekonywał unijnych liderów, że orzeczenie polskiego trybunału jest błędnie interpretowane, a TK nie podważył obowiązywania unijnych traktatów. – Europejscy urzędnicy przyzwyczaili się, że głos Polski można ignorować. Ale my to zmieniamy. Domagamy się sprawiedliwych zasad dla wszystkich – mówił ostatnio premier na łamach „SE”. Premier Morawiecki, obok rozmów z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem czy kanclerz Niemiec Angelą Merkel, spotkał się też z Marine Le Pen, liderką francuskiego, eurosceptycznego Zjednoczenia Narodowego. – Spotkanie dotyczyło współpracy pomiędzy różnymi środowiskami politycznymi w Parlamencie Europejskim – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom podczas szczytu unijni liderzy nie wezwali do uruchomienia wobec Polski tzw. mechanizmu praworządności. Jak na razie KE nie zaakceptowała jednak polskiego Krajowego Planu Odbudowy, na podstawie którego nasz kraj może dostać z Unii miliardy euro na odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa. Europarlamentarzyści w przyjętej rezolucji wezwali Komisję Europejską do zablokowania pieniędzy dla Polski. Unia stoi na stanowisku, że to prawo wspólnotowe ma pierwszeństwo nad krajowym, zaś wyrok TK podważa fundamenty wspólnoty.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE