Tusk WEZWANY do prokuratury! Szef Rady Europejskiej nie przyjedzie.

2017-03-13 15:12

Donald Tusk został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie na wtorek. Szef Rady Europejskiej ma zostać przesłuchany w roli świadka. Chodzi o śledztwo prowadzone przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego i podjęcie przez nich współpracy z rosyjskimi służbami FSB (Federalną Służbą Bezpieczeństwa) bez zgody władzy.

O wezwaniu Tuska na przesłuchanie do prokuratury powiadomił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański. Śledztwo w sprawie współpracy SKW i FSB prowadzone jest przez wojskowy wydział prokuratury. Już w grudniu "Gazeta Polska Codzienna" napisała o śledztwie: - Postawiono zarzuty gen. Januszowi Noskowi oraz jego następcy na stanowisku szefa SKW Piotrowi Pytlowi. Wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie zarzuca im przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści. Zawarta w kwietniu 2010 r., tuż po katastrofie smoleńskiej, umowa o współpracy między SKW i FSB dotyczyła współdziałania stron przeciwko zagrożeniom odnoszącym się do którejkolwiek ze stron. A takim zagrożeniem dla FSB były m.in. działania podejmowane przez Amerykanów oraz NATO. Na celowniku SKW znalazł się prok. Marek Pasionek, który był jednym z prokuratorów nadzorujących śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie katastrofy smoleńskiej - donosiła "GPC".

Dlaczego w sprawie ma zostać jako świadek przesłuchany Donald Tusk? Bo w ustawie o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego znajduje się zapis, że współpraca podjęta przez szefów służb kontrwywiadu i wywiadu z organami i służbami innych państw jest możliwa i może nastąpić po uzyskaniu zgody premiera, po wcześniejszym zasięgnięciu opinii od szefa MON. A w 2010 premierem był Tusk.

Zobacz: Tajny plan Le Pen i Kaczyńskiego? Chcą DEMONTAŻU UE?!

Oto zapis z ustawy, który określa współpracę: - Szefowie SKW i SWW, każdy w zakresie swojej właściwości, w celu realizacji zadań podległych sobie służb mogą podejmować współpracę z właściwymi organami i służbami innych państw. 2. Podjęcie współpracy, o której mowa w ust. 1, może nastąpić po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów. Prezes Rady Ministrów przed wyrażeniem zgody zasięga opinii Ministra Obrony Narodowej.

Służby prasowe podlegające Tuskowi poinformowały, że szef Rady Europejskiej w wyznaczonym terminie w prokuraturze sie nie pojawi. - Ze względu na obowiązki Donald Tusk nie będzie mógł pojawić się w środę w Polsce by zeznawać jako świadek - poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej.