Tusk to jest zwykły bandyta polityczny - mówi szef Solidarności Piotr Duda

i

Autor: Tomasz Golla/PAP, Marcin Gadomski/Super Express

Górnicy nie odpuszczają!

"Tusk to jest zwykły bandyta polityczny" - mówi szef "Solidarności" Piotr Duda

2023-06-23 20:45

- On nie przyjechał do Polski po to, żeby ją wzmacniać, tylko po prostu dostał zadanie, że ma doprowadzić do likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie – tak o Donaldzie Tusku mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w reakcji na wydarzenia z czwartkowego (22.06) wiecu w Jeleniej Górze.

Szerokim echem odbiło się spięcie, do jakiego doszło w trakcie czwartkowego wiecu Donalda Tuska na rynku w Jeleniej Górze ze związkowcami "Solidarności", którzy gwiazdami i buczeniem powitali przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. 

 – Czy dzisiaj nie wstydzicie się, że byliście niemymi, tchórzliwymi świadkami zła, które rozpanoszyło się w Turowie, w Bogatyni i w całej Polsce? Prawdziwa „Solidarność” nigdy nie jest z władzą przeciwko ludziom – zwrócił się wtedy wprost do związkowców z Turowa Tusk.

Duda: "Nerwy puściły panu Tuskowi"

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. W piątkowym (23.06) wywiadzie dla PAP Piotr Duda, szef "Solidarności", nie przebierał w słowach, mówiąc o przewodniczącym Platformy Obywatelskiej:

- Panu Donaldowi Tuskowi wczoraj puściły nerwy. On, jeśli ma klakierów, czuje się jak ryba w wodzie, ale kiedy ma odpowiadać na trudne pytania, to z merytoryką u niego gorzej. (...)  Wczoraj była ta sama sytuacja: górnikom na pytania odpowiadać nie chciał, tylko wzywał, że Solidarność powinna być z opozycją. Nie. "Solidarność" wspiera wszystkich, nawet byśmy wspierali działania liberałów rządu Donalda Tuska, gdyby te osiem lat jego rządów szło w kierunku wzmocnienia polskiej gospodarki i polskiego pracownika. Tymczasem były to rządy nastawione na likwidację polskiego przemysłu, sprzedaż polskich zakładów pracy, liberalizację kodeksu pracy i wszystkich spraw związanych z pracownikami, czyli np. płacy minimalnej – mógłbym wymieniać godzinami. Więc nic dziwnego, że nerwy puściły panu Tuskowi. Oglądałem fragmenty jego wystąpienia i po tym, co widziałem, dochodzę do wniosku, że pan Tusk to jest zwykły bandyta polityczny. On nie przyjechał do Polski po to, żeby ją wzmacniać, wzmacniać polską gospodarkę, tylko po prostu dostał zadanie, że ma doprowadzić do likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie na tzw. zielonym węglu. W Polsce węgiel jest brunatny, w Niemczech jest zielony, bo oni są na zupełnie innym poziomie rozwoju i w ogóle są inni. Niedoczekanie jego, niedoczekanie ich - mówił Piotr Duda.

Duda: "Platforma jest przybudówką niemieckiego rządu"

Na pytanie, czy "Solidarność" nie idzie na pasku PiS-u, jak zarzuca jej Tusk, i czy nie jest jego przybudówką polityczną, przewodniczący Piotr Duda odpowiada bez wahania:

- To Platforma jest przybudówką niemieckiego rządu. Solidarność nie chodzi i nie chodziła na pasku żadnego rządu, gdyż jest niezależnym, samorządnym związkiem zawodowym. Jeśli jakiś rząd wprowadza rozwiązania korzystne dla pracowników, to będziemy każdą taką władzę wspierać. Za rządu Tuska doszło do likwidacji dialogu społecznego. Komisja Trójstronna najpierw została rozdrobniona, później faktycznie przestała funkcjonować, bo Tusk zrobił sobie z nas forpocztę, którą jedynie łaskawie informował, co ma dalej zamiar zrobić. Każdy człowiek w naszym kraju mający prawa obywatelskie ma prawo obserwować scenę polityczną i wspierać tę partię, którą uważa za słuszną. A ja, jako przewodniczący Komisji Krajowej Solidarności, nie byłem, nie jestem i nie będę w żadnej partii politycznej, ale jeśli jakaś partia robi dobre działania dla polskich pracowników, to za to będę dziękować. Powiem: dziękuję panu premierowi Tuskowi czy dziękuję panu premierowi Morawieckiemu, ale temu pierwszemu nie mam za co, jak dotąd, dziękować, gdyż on i jego ministrowie przez osiem lat nie zrobili nic zasługującego na "dziękuję", wręcz odwrotnie. Za ich czasów miała się wzmacniać - poprzez polskich pracowników - gospodarka niemiecka, a my mieliśmy być kolonią zapewniającą tanie miejsca pracy dla zagranicznych korporacji, głównie niemieckich - podsumowuje przewodniczący NZSS "Solidarność".

Duda: "Hymn został odśpiewany z godnością"

Duda odniósł się także do zarzutów, że związkowcy nie uszanowali hymnu na wiecu w Jeleniej Górze. - To nieprawda, widziałem ten moment na filmie – hymn został odśpiewany, jak zawsze, z godnością. Gdyby to był hymn niemiecki, to może byśmy gwizdali, ale został odśpiewany hymn polski i nikt nie przeszkadzał. Natomiast widziałem też, jak się zachowywała druga strona, jak pluli na górników. Myślę, że ci ludzie są zaczadzeni przez swojego guru, ale jaki lider, taki ma elektorat. Bojówki to stały, ale koło pana Tuska - bojówki Donalda Tuska. Widzimy je na wszystkich spotkaniach, widzimy, co robią. To nie są ludzie, którzy walczą o Polskę, polską gospodarkę i patriotyzm, tylko wysługują się Tuskowi. Niektórzy nawet do końca nie wiedzą, co ich czeka, gdyby wybory skończyły się w październiku jego zwycięstwem - przekonywał Piotr Duda.

Donald Tusk: Porządek w mediach publicznych zrobimy w 48 godzin
Sonda
Czy Donald Tusk broni polskich kopani?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany