Donald Tusk & Mateusz Morawiecki

i

Autor: Andrzej Iwańczuk / Reporter & Eurosport & Paweł Wodzyński / East News Donald Tusk & Mateusz Morawiecki

Rozczarowanie dla lidera PO

Tusk przegonił Morawieckiego! Wyniki sondażu mówią wszystko

2023-02-14 20:48

Lider PO Donald Tusk i premier Mateusz Morawiecki różnią się jak woda i ogień. Łączy ich jedno - żaden nie przepuści okazji, by wbić szpilę w tego drugiego. W najnowszym sondażu Polacy wskazali, czyj rząd poradzi sobie w różnych dziedzinach. Tylko w jednej z nich triumfuje Donald Tusk.

W najnowszym sondażu United Surveys przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski poproszono Polaków o rozważenie scenariusza, w którym opozycja dochodzi do władzy, a premierem zostaje Donald Tusk. Następnie respondenci mieli wskazać, w jakich sprawach hipotetyczny rząd poradziłby sobie lepiej, niż ten obecny, z Mateuszem Morawieckim na czele. Jak się okazało, według ankietowanych jest tylko jedna kwestia, w której poradziłby sobie lepiej. Według 63 proc. badanych to relacje z Unią Europejską i pozyskanie środków z KPO. Oto inne warianty, które mieli do wyboru ankietowani i ilość osób, które uważają, że rząd kierowany przez lidera PO poradziłby sobie lepiej od obecnej władzy:

  • Sprawy międzynarodowe, wliczając pomoc dla Ukrainy - 41,4 proc.
  • Edukacja – 36 proc.
  • Gospodarka, w tym walka z inflacją i jej skutkami, walka z drożyzną - 35,5 proc.
  • Bezpieczeństwo narodowe - 35,2 proc.
  • Bezpieczeństwo wewnętrze, w tym skuteczność policji czy straży granicznej = 32,4 proc.
  • Ochrona zdrowia – 24,3 proc.
  • Kwestie socjalne, w tym pomagacie najuboższym – 22 proc.

Jeśli wziąć pod uwagę zdanie jedynie wyborców opozycji, wyniki są zdecydowanie lepsze dla Donalda Tuska. Uważają bowiem, że hipotetyczny rząd poradziłby sobie lepiej w sześciu z ośmiu wymienionych powyżej sprawach. Przegrał jedynie w kwestii ochrony zdrowia i sprawach socjalnych.

Sonda
Czy Donald Tusk byłby dobrym premierem?
Kamiński: Z Tuskiem jako kandydatem na premiera będzie nam trudniej wygrać