Tusk ogłosił zmiany! Chodzi o ważną kwestię

i

Autor: Jacek Domiński/REPORTER

Co się stało?

Tusk ogłosił zmiany! Chodzi o ważną kwestię

2024-06-10 18:15

Premier Donald Tusk poinformował w poniedziałek o zmianach, jakie niesie za sobą nowy projekt ustawy, dotyczący bezpieczeństwa Polski. – Projekt noweli ustawy o obronie ojczyzny zakłada możliwość użycia oddziałów Wojska Polskiego na terytorium państwa polskiego bez potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego czy wojennego, dotychczas było to niemożliwe – oznajmił Tusk w Białymstoku.

Premier Donald Tusk w poniedziałek po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Białymstoku poinformował, że wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny i kilku ustaw, opisujące „okoliczności, kiedy użycie broni z założenia nie jest przestępstwem".

W projekcie ustawy mówimy także o możliwości użycia oddziałów Wojska Polskiego na terytorium państwa polskiego bez potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego, czy wojennego; dotychczas było to niemożliwe – przekazał Tusk.

Jak zaznaczył, zmiany są wprowadzane w związku z zagrożeniem dla Polski, o którym rząd informuje od dłuższego czasu. To są też niestety zagrożenia, które pojawiają się w innych krajach europejskich. Dzisiaj Niemcy w kontekście Mistrzostw Europy w piłce nożnej, prezydent Francji w związku z olimpiadą w Paryżu, otrzymują codziennie informacje o zagrożeniach sabotażowych i dywersyjnych w trakcie tych imprez inspirowanych przez Rosję. Czechy zostały w ostatnich kilkudziesięciu godzinach postawione w stan alarmu – powiedział Tusk.

Tusk jest ZA czy PRZECIW migrantom?

Musimy być przygotowani i nie możemy doganiać rzeczywistości, bo ona jest inna niż kiedyś. Ani konstytucja, ani nasze przepisy nie przewidziały czegoś takiego, że państwa z nami sąsiadujące będą organizowały na masową skalę przemyt, gwałcenie naszej granicy, także czasem przy użyciu broni i przemocy – podkreślił szef rządu. Dodał, że wówczas gdy tworzone były przepisy dotyczące bezpieczeństwa, nikt nie był w stanie przewidzieć, że „będziemy mieli do czynienia z aktami dywersji i sabotażu na terenie naszego kraju".

Jak wskazał, rząd przygotował takie przepisy – które umożliwią podjęcie działań, a nie „szukanie po omacku możliwości prawnych". – Wiem, kontrowersyjne i niełatwe do zaakceptowania, ale będę przekonywał, aby te przepisy wprowadzić – mówił Tusk.

W galerii poniżej zobaczysz Donalda Tuska po posiedzeniu RBN w Białymstoku:

Sonda
Czy Donald Tusk jest dobrym premierem?