Donald Tusk

i

Autor: Paweł Jaskółka/Super Express

MOCNE SŁOWA

Tusk obiecuje walczyć o in vitro. “Trzeba zrobić wszystko, żeby przywrócić tę pomoc”

2022-09-26 13:06

W poniedziałek 26 września w Senacie odbyła się konferencja lidera PO Donalda Tuska i wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz ws. refundacji in vitro. W wydarzeniu wzięła również udział m.in. celebrytka Małgorzata Rozenek-Majdan oraz inni rodzice dzieci poczętych metodą in vitro.

W Senacie odbyła się w poniedziałek konferencja prasowa z udziałem m.in. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, Ewy Kopacz, a także kobiet, które urodziły dzieci dzięki in vitro, m.in. Małgorzaty Rozenek-Majdan. Podczas spotkania zapowiedziano, że zostanie złożony obywatelski projekt ustawy dotyczący refundacji procedury in vitro. Pod wnioskiem o rejestrację komitetu inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie podpisało się już kilka tysięcy osób.

Tusk z przekonaniem o in vitro. "To kwestia życia, godności człowieka, miłości i marzeń"

Donald Tusk mówił podczas konferencji, że “kiedy spotykał na swojej drodze rodziców, którzy skorzystali z szansy in vitro - zrozumiał, że to kwestia życia, godności człowieka, miłości i marzeń”. - Trzeba zrobić wszystko, żeby przywrócić tę pomoc - podkreślił lider PO. 

- Jest cała kategoria rodziców, która musi zapomnieć o byciu mamą i tatą, bo ich na to po prostu nie stać, bo państwo odwróciło się od tych ludzi i zablokowało finansowanie in vitro - mówił Tusk.

- Nie wiemy, jakie będą losy projektu ustawy in vitro, czy władza zdecyduje się wysłuchać ludzi, czy nie... Ja na pewno się nie poddam. Warto walczyć. Czy za miesiąc, czy za pół roku - nie wiemy, ale dla wszystkich marzących o swoich dzieciach - my tę sprawę wygramy - zapewnił polityk. 

Express Biedrzyckiej - Marcin Kierwiński wierzy w Platformę Obywatelską. "Jest o połowę lepiej"

Kopacz uderza w rządzących. “Byli zajęcie rozszarpywaniem stanowisk w spółkach skarbu państwa”

- Z naszego rządowego programu in vitro urodziło się ponad 23 tys. dzieci. To ok. 40 tys. szczęśliwych rodziców. Czy komuś przeszkadza ich szczęście? Obecnie rządzącym... Gdyby porównać wydatki - to mniej więcej 3-4 miesiące funkcjonowania telewizji rządowej - mówiła podczas spotkania z kolei Ewa Kopacz

Była premier wskazała, że “tragiczne jest to, że obecnie rządzący nie znaleźli czasu, by napisać projekt in vitro, bo byli zajęci rozszarpywaniem stanowisk w spółkach skarbu państwa”. - Nie znaleźli czasu dla półtora miliona par, które cierpią z powodu niepłodności - podkreśliła. 

ZOBACZ TAKŻE: Tusk ręka w rękę z Rozenek. Nietypowa koalicja polityka z celebrytką

Konferencja ws. refundacji in vitro. Rozenek-Majdan: rząd dzieli rodziny na dwa rodzaje 

Obecna na konferencji Małgorzata Rozenek-Majdan tłumaczyła natomiast, że “rząd wstrzymując finansowanie in vitro - dzieli rodziny na dwa rodzaje: tych, których stać i tych, którzy muszą wyprzedać się lub zapożyczyć, żeby dostać to, na co w swoich podatkach odłożyli”. 

- Rozpoczynamy zbiórkę pod projektem obywatelskim o in vitro. Mam nadzieję, że już niedługo, wróci dobre i normalne, czyli to, co było w latach 2013 - 2016 w Polsce. Dziękuję, że my rodzice dzieci urodzonych dzięki tej metodzie - możemy liczyć na wasze wsparcie - mówiła Rozenek-Majdan. 

Sonda
Czy zabieg in vitro powinien być finansowany z publicznych pieniędzy?
Listen to "Pregoreksja - dlaczego odchudzanie w ciąży jest niebezpieczne? [SuperZdrowi]" on Spreaker.