Donald Tusk

i

Autor: Paweł Jaskółka/Super Express

Następuje proces deprecjacji zawodu nauczyciela

Tusk do nauczycieli: "Władza daje wam ochłapy". Na odpowiedź Czarnka nie trzeba było długo czekać

2022-10-14 14:38

Widać deprecjację zawodu nauczyciela. Władza proponuje, i to w sposób arogancki, ochłapy. Podwyżki powinny chociaż wyrównać inflację – powiedział w piątek, 14 października, w miasteczku edukacyjnym w stolicy przewodniczący PO Donald Tusk. Na odpowiedź ministra edukacji Przemysława Czarnka nie trzeba było długo czekać.

Podczas ostatniego dnia funkcjonowania miasteczka edukacyjnego zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w pobliżu gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawił się w nim były premier, przewodniczący PO Donald Tusk. Szef ZNP Sławomir Broniarz podziękował Tuskowi, że ten znalazł czas, by odwiedzić miasteczko i spotkać się z nauczycielami. "To miasteczko jest otwarte dla każdego, dla każdego, kto chce mówić o edukacji, kto chce rozmawiać z nauczycielami, nie stwarzając żadnych barier i ograniczeń" – zaznaczył.

"Dobrze wiem, że wolelibyście nie protestować. (…) To, o co od dłuższego czasu walczycie, o co się staracie, to jest tak naprawdę minimum przyzwoitości" – stwierdził Tusk, nawiązując m.in. do żądań płacowych. Donald Tusk wskazywał też, że istotna jest tocząca się dyskusja m.in. o tym, czego i w jaki sposób uczyć. "Najbardziej dotkliwe jest to, w jaki sposób od wielu lat, chyba bez, mam taką nadzieję, że bez intencji, następuje proces deprecjacji zawodu nauczyciela. Władza proponuje i to w sposób taki bardzo arogancki, przepraszam za to sformułowanie, ochłapy, bo czasami tak to przecież wygląda" – ocenił. Podkreślał, że podwyżki powinny chociaż wyrównać inflację.

Lider PO ocenił, że władza jest bezduszna wobec nauczyciela, dlatego wierzy, że nauczycielka z 10-letnim stażem bez nadgodzin ma na rękę 7 tys. zł. Tusk mówił, że rządzący nie są "w stanie podjąć tak oczywistej decyzji, jak te właśnie wcale niewygórowane oczekiwanie 20 proc. podwyżki."

Podkreślił, że szkoła powinna być pluralistyczna i zawsze byłą oazą neutralności i wzajemnej życzliwości. "Bardzo bym chciał, żebyście potrafiły, potrafili, mimo tak fatalnych, trudnych warunków pracy, uchronić nasze dzieci od takiej presji ideologicznej, od próby niewolenia czy budowania mentalności trochę takiej niewolniczej i na pewno bardzo nienowoczesnej" – akcentował.

Czarnek odpowiada

Na odpowiedź Przemysława Czarnka nie trzeba było długo czekać. "11 mld zł zwiększenia subwencji to więcej niż Pan i Pana rząd zwiększył przez obie kadencje. Pamięta Pan, kiedy dał 5,2 mld zł na infrastrukturę edukacyjną? Nigdy" – napisał szef MEiN Przemysław Czarnek do lidera PO Donalda Tuska na Twitterze.

Sonda
Czy Donald Tusk byłby dobrym premierem?
Gen. Polko WNIEBOWZIĘTY konferencją z Tuskiem. „Wspaniałe forum wymiany myśli!”