Trump Putin

i

Autor: AP Photo

Pilne!

Trump dzwoni do Putina! "Jesteśmy na dobrej drodze"

2025-05-19 17:12

Po raz trzeci w swojej kadencji Donald Trump rozmawia z Władimirem Putinem o wojnie w Ukrainie. Biały Dom sygnalizuje frustrację i możliwość wycofania się z mediacji. Czy to szansa na przełom, czy też Ukraińcy mają powody do obaw przed układem ponad ich głowami? Przed telefoniczną rozmową z Putinem, Trump rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim.

Po godzinie 16 czasu polskiego rozpoczęła się rozmowa telefoniczna między prezydentem USA Donaldem Trumpem, a przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Wcześniej Trump miał również odbyć rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Kolejna próba mediacji Trumpa

Jest to trzecia oficjalna rozmowa obu przywódców w drugiej kadencji Donalda Trumpa, a jej tematem są negocjacje w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Zapowiadając rozmowę, Trump powiedział, że ma nadzieję, że jej rezultatem będzie zawieszenie broni, które Rosja dotąd konsekwentnie odrzucała.

Wcześniej w wywiadzie dla Fox News Trump twierdził, że tylko rozmowa między nim i Putinem może doprowadzić do przełomu i wyraził nadzieję, że zawrze z nim układ. Zaznaczył jednak, że jeśli nie uda się im dojść do porozumienia, nałoży na Rosję sankcje.

Frustracja USA i groźba wycofania się z mediacji

Biały Dom przekazał wcześniej, że Trump jest "sfrustrowany obiema stronami", zaś wiceprezydent J.D. Vance zapowiedział, że USA są bliskie odejścia od mediacji, i że rozmowa ma na celu sprawdzenie, czy Władimir Putin poważnie myśli o zakończeniu wojny.

Obawy Ukrainy przed układem ponad głowami

Tymczasem według "Washington Post", który powołał się na amerykańskiego dyplomatę, Ukraińcy obawiają się, że Trump ułoży się z Putinem ponad ich głowami, po czym zaprezentuje to porozumienie jako "fakt dokonany", który Kijów musiałby przyjąć. Ukraińskie media oraz CNN podały jednak, że jeszcze przed rozmową z Putinem, Trump odbył rozmowę z Wołodymyrem Zełenskim. Trump ma również rozmawiać z ukraińskim prezydentem po zakończeniu połączenia z Putinem. Prezydent USA zapowiadał, że odbędzie również rozmowy z przywódcami kilku państw NATO.

Fiasko rozmów na niższym szczeblu?

"Financial Times" z kolei podawał, że w ostatnich dniach Kreml przekazał wysłannikowi Trumpa Steve'owi Witkoffowi, że Putin nie chce omawiać amerykańskiej 22-punktowej propozycji pokojowej, wobec czego Witkoff zrezygnował z planów kolejnej wizyty w Moskwie.

Do rozmowy dochodzi po pierwszych od 2022 r. bezpośrednich rozmowach między delegacjami Rosji i Ukrainy. Jak powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Marco Rubio, nie były one "kompletną stratą czasu", bo skutkowały wymianą więźniów. Jednak według doniesień niska rangą rosyjska delegacja przedstawiła maksymalistyczne żądania, w tym wycofania ukraińskich wojsk z obwodów, które Rosja nielegalnie anektowała.

Rozmowa trwała ponad dwie godziny

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że jego rozmowa telefoniczna z przywódcą USA Donaldem Trumpem była bardzo "pomocna". Putin powiedział, że Kijów i Moskwa powinny wypracować kompromis, który będzie odpowiadał obu stronom - podał Reuters. Podkreślił też, że zawieszenie broni jest możliwe, gdy będą "osiągnięte uzgodnienia". Rosyjski przywódca powtórzył jednocześnie, że "pierwotne przyczyny" konfliktu powinny być wyeliminowane. - "Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy na dobrej drodze" - podsumował.

Polityka SE Google News
Sonda
Jak oceniasz prezydenturę Trumpa?
Express Biedrzyckiej - Leszek Miller