Tomasz Lis już zaszczepiony. Ma tylko jedno poważne zastrzeżenie

i

Autor: Akpa Tomasz Lis już zaszczepiony. Ma tylko jedno poważne zastrzeżenie

Tomasz Lis prywatnie: wiek, żony i córki, choroba. Sylwetka byłego redaktora naczelnego "Newsweeka"

2022-05-24 15:04

Tomasz Lis - to nazwisko znów znajduje się na ustach całego kraju. Po tym, jak gruchnęła wiadomość, że dziennikarz kończy współpracę z Newsweekiem, znalazł się w centrum uwagi. Przypominamy sylwetkę jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarzy ostatnich lat. Jedno z jego pozazawodowych osiągnięć robi szczególne wrażenie.

Kim jest Tomasz Lis?

Tomasz Lis odchodzi z "Newsweeka" po 10 latach pracy w słynnym tygodniku opinii. Decyzja jest o tyle nagła, co zaskakująca. Dotąd Tomasz Lis nie tylko bowiem prowadził podcast Newsweeka "Świat_PL", ale był w ogóle redaktorem naczelnym tygodnika. Nagła decyzja o zakończeniu współpracy bez podanych jasno przyczyn nie tylko wywołała zaskoczenie. Wzbudziła też zainteresowanie postacią, która była przyczyną przezywania przez prawicę tygodnika "Lisweekiem".

Tomasz Lis to polski dziennikarz i publicysta. Tomasz Lis urodziny obchodzi 6 marca, a urodził się 1966 roku w Zielonej Górze. Już w wieku 23 lat trafił do redakcji Telewizji Polskiej, gdzie pracował przez następne 7 lat. Prowadził "Wiadomości" TVP oraz był głównym sprawozdawcą parlamentarnym w tej stacji telewizyjnej.

Kariera Tomasza Lisa zaczęła się w latach 90.

W latach 1994-1997 Tomasz Lis pracował dla TVP jako korespondent w USA. 1997 rok to koniec kariery Tomasza Lisa w TVP i przejście do TVN. Do 2004 roku główne wydanie faktów z Tomaszem Lisem było normą dla widzów TVN. Po kolejnych 7 latach pracy w stacji telewizyjnej czas było na zmiany - w ten sposób dowiedzieliśmy się o Tomaszu Lisie występującym w Polsacie.

W stacji tej pracował przez następne 3 lata do 2007 roku, a Tomasza Lisa w w Polsacie mogliśmy przede wszystkim oglądać jako komentatora wydarzeń. Znów związał się z TVP - tym razem dwójką - w 2008 roku. To w tej stacji przez następnych 8 lat prowadził program "Tomasz Lis na żywo" aż do 2016 roku, kiedy to po zmianie władzy nominaci PiS nie przedłużyli kontraktu z dziennikarzem.

Tomasz Lis pracował także w tygodnikach opinii. W 2010 roku został redaktorem naczelnym tygodnika "Wprost". Dwa lata później zakończył współpracę z tytułem i związał się z redakcją "Newsweeka", też został naczelnym.

Dwie żony i dwie córki. Oto rodzina Tomasza Lisa

Tomasz Lis jest synem Stefana i Wandy Lis, którzy razem z synem mieszkali do początków jego kariery dziennikarskiej wspólnie w Zielonej Górze. Wanda Lis przez lata pracowała w administracji zielonogórskiego szpitala. Z kolei ojciec Tomasza Lisa - Stefan Lis był inżynierem zootechnikiem w Wojewódzkiej Stacji Hodowli Zwierząt w Zielonej Górze.

Z Tomaszem Lisem związana była Hanna Lis, również dziennikarka, wcześniej znana jako Hanna Smoktunowicz. Para pobrała się w polskim konsulacie w Rzymie w 2007 roku. Jednak to druga żona Tomasza Lisa. Pierwszą wybranką dziennikarza była Kinga Rusin, z którą Tomasz Lis wziął ślub w 1994 roku. Małżeństwo zakończyło się rozwodem po 12 latach.

Tomaszowi Lisowi samotność nie może doskwierać. Były już redaktor naczelny Newsweeka ma dwójkę dzieci. Obie z pociech dziennikarza to córki. Pola i Iga to kolejno urodzone w 1996 i 2000 roku dzieci związku Lis - Rusin.

Tomasz Lis przeszedł trzy udary. Choroba go nie pokonała

Dziennikarz w ostatnich latach podupadł na zdrowiu. Przeszedł bowiem trzy udary, z czego ostatni z nich - w 2019 roku - pozostawił po sobie ślad w zaburzeniach mowy Tomasza Lisa. Były naczelny "Newsweeka" jednak się nie zraża. 6,5 roku po pierwszym udarze Tomaszowi Lisowi udało się przebiec maraton w Londynie na początku października 2021 roku. Wówczas miał już za sobą trzy udary mózgu.

Wyczyn ten wywołał lawinę komplementów oraz uznania dla uparcia i determinacji Tomasza Lisa. 22 miesiące przed przebiegnięciem maratonu Tomasz Lis mierzył się z groźbą przywiązania do łóżka. Wówczas słyszał, że opcja jazdy na wózku inwalidzkim może być dla niego marzeniem. Dziennikarz jednak się nie poddał - w ciągu długich miesięcy rehabilitacji najpierw nauczył się wstawać z łóżka, potem robić pierwsze kroki, truchtać, by w końcu znów mógł biegać.

Sonda
Uprawiacie sport? Jesteście aktywni fizycznie?
Express Biedrzyckiej 23.05 (Jarosław Gowin, gen. Waldemar Skrzypczak, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk) Sedno Sprawy: Tomasz Siemoniak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany