Ukraina. Wołodymyr Zełeński

i

Autor: AP Ukraina. Wołodymyr Zełeński

Zamach na Zełenskiego wciąż realny. Kto przejmie jego obowiązki? Prezydent Ukrainy zaskakuje

2022-05-24 9:59

Wołodymyr Zełenski na ostatnim spotkaniu z dziennikarzami był pytany o to, co się stanie, jeśli Rosjanie przeprowadzą kolejny zamach na jego życie. Prezydent Ukrainy ocenił, że jego kraj jest gotowy na różne scenariusze. Jak podkreślił, prawo jasno precyzuje, kto po kim przejmuje obowiązki.

Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego, ale do tej pory Rosjanom nie udało się ani zdobyć Kijowa ani zająć strategicznych punktów na terenie sąsiada. Najnowsze informacje z frontu świadczą o tym, że żołnierze Putina stracili impet i z wielu miejscowości są wypierani. Nie oznacza to jednak końca wojny; według wielu ekspertów, Rosja zamierza teraz stosować taktykę "na wyniszczenie" i przeciągać konflikt jak najdłużej. Całkiem prawdopodobne jest, że Kreml będzie dalej próbował przeprowadzić zamach na Wołodymyra Zełenskiego (kilka takich planowanych ataków zostało udaremnionych). Na ostatnim spotkaniu z dziennikarzami prezydent Ukrainy był pytany o to, co się stanie, jeśli jeden z zamachów byłby udany. 

- Zgodnie z naszym ustawodawstwem, są osoby wyznaczone do kierowania państwem. Byliśmy przygotowani na różne ewentualności i nasze pełnomocnictwa są rozdzielone – moje, premiera i przewodniczącego parlamentu. Jesteśmy republiką parlamentarno-prezydencką. Wiedzieliśmy, że musimy być gotowi na wszystko, by niezależnie od rozwoju wypadków państwo mogło istnieć - odpowiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy po raz kolejny podtrzymał swoją wolę spotkania się z Władimirem Putinem. Temat mógłby być tylko jeden: zakończenie wojny.

Aleksander Kwaśniewski: Ta wojna będzie trwała lata
Sonda
Czy negocjacje z Putinem mogą przynieść jakieś skutki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE