Komisja wyborcza

i

Autor: Lukasz2, Wikipedia Rusza akcja "Przypilnuj wyborów". Mieszkańcy dołączają do komisji wyborczej jako obserwatorzy

Czas ucieka

To ostatni dzwonek przed wyborami! Lepiej się pośpieszyć, później można żałować

2023-09-06 12:36

Wybory 2023 zbliżają się wielkimi krokami – już za nieco ponad miesiąc Polacy ruszą do urn wyborczych. Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia, czy chce dołączyć do obwodowej komisji wyborczej, to ostatni dzwonek, żeby się załapać. Można nieźle zarobić.

Wybory 2023 odbędą się 15 października, jednak aby do tego doszło, muszą zostać skompletowane obwodowe komisje wyborcze. Każdy, kto chce się stać jej członkiem, ma czas na zgłoszenie się do 15 września. Trzeba jednak spełniać odpowiednie warunki, takie jak ukończenie 18. roku życia, posiadanie polskiego obywatelstwa, posiadać prawa publiczne oraz wyborcze. Kandydować może też każda osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa. Wykluczone są osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym wyrokiem sądu.

Aby się zgłosić do komisji wyborczej należy się skontaktować z komitetem wyborczym lub za pośrednictwem urzędu gminy zgłosić się urzędnikowi wyborczemu albo komisarzowi wyborczemu. Obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane 25 września. Można się także zgłosić na męża zaufania, który będzie obserwował, czy głosowanie przebiega prawidłowo.

Warto zaznaczyć, że członkowie obwodowych komisji wyborczych mogą nieźle zarobić,. Jak podaje „Fakt”, w tym roku przewodniczący komisji dostanie 800 zł, zastępca przewodniczącego 700 zł, a pozostali członkowie zostaną wynagrodzeni 600 zł. Mąż stanu zaś zarobi 240 zł.

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?
K. LUBNAUER: W PODSTAWÓWKACH NIE BĘDZIE PRAC DOMOWYCH