
Kluczowe założenia i cele KRK 2050
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało uchwałę, którą ma przyjąć Rada Ministrów. Dotyczy ona Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050). Jak wskazano w założeniach, KRK 2050 określa wyzwania rozwojowe kraju w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym w perspektywie 2050 roku. To strategiczny dokument, który ma pomóc Polsce przygotować się na przyszłość.
Resort funduszy podkreśla, że Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 ma być kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. Dokument identyfikuje trendy kształtujące przyszłość w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej. Wskazuje wyzwania rozwojowe, z jakimi zmierzy się Polska. Jak czytamy w dokumencie rządowym formułuje scenariusze rozwojowe oraz rekomenduje strategiczne wybory w ramach polityk publicznych do 2050 r. Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 ma dać tło dla rozwoju w perspektywie długookresowej oraz stanowić podstawę dla nowej strategii rozwoju kraju.
Poinformowano również, że dokument ma „dać szerokie tło dla rozwoju w perspektywie długookresowej” oraz stanowić podstawę dla nowej średniookresowej strategii rozwoju kraju. Dzięki niemu m.in. ministerstwa i samorządy mają łatwiej identyfikować obszary o większym znaczeniu z punktu widzenia teraźniejszości i przyszłości kraju oraz lepiej rozumieć, jakie czynniki są ważne dla procesu decyzyjnego w realizacji długofalowych planów.