Marek Kuchciński

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Marek Kuchciński

Najświeższe doniesienia

To on zastąpił Dworczyka. Marek Kuchciński przejmuje dowodzenie po człowieku Morawieckiego

2022-10-06 12:59

Od pewnego czasu spekulowano na temat zmiany w KPRM. A dokładniej roszady na stanowisku szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, którym był Michał Dworczyk. Wszystko wskazuje na to, że spekulacje w odniesieniu do Marka Kuchcińskiego urzeczywistniły się, bowiem były marszałek Sejmu zastąpił Dworczyka na wspomnianej funkcji.

Marek Kuchciński nowym szefem KPRM

Według wcześniejszych ustaleń "Super Expressu" i najświeższych doniesień Radia ZET, Marek Kuchciński przejął schedę po Michale Dworczyku. Kuchciński nie był jednak jedyną rozważaną osobą w kontekście funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wiele mówiło się o Zbigniewie Hoffmannie z rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa oraz o odpowiedzialnym za cyfryzację byłym wiceministrze zdrowia Januszu Cieszyńskim, a także obecnym rzeczniku rządu Piotrze Müllerze. Tak się jednak nie stało i szefem KPRM został Kuchciński. 

Kim jest Marek Kuchciński? Co o nim wiemy?

Marek Kuchciński urodził się 9 sierpnia 1955 w Przemyślu. Od 2001 Kuchciński był posłem na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W latach 2006–2007 był przewodniczącym klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, natomiast w latach 2008–2010 wiceprezesem PiS. Wicemarszałkiem Kuchciński był w latach 2010–2015 podczas VI i VII kadencji Sejmu. 

Kuchciński a kontrowersyjne loty ze statusem HEAD

Warto przytoczyć, że 5 sierpnia 2019 Marek Kuchciński wydał oświadczenie, w którym stwierdził, iż odbył 23 loty z rodziną rządowym samolotem ze statusem HEAD. CIR opublikowało tabelę informującą o lotach Kuchcińskiego rządowymi samolotami. Wiele kontrowersji wzbudziły m.in. loty ówczesnego marszałka do Rzeszowa w celu m.in. złożenia oficjalnej wizyty w Szwecji, która odbyła się 2 dni wcześniej, uczestnictwa w XXXV Dożynkach Archidiecezji Przemyskiej oraz dożynkach powiatu jarosławskiego. 

Dworczyk o dymisji Kaczmarczyka: sprawa zostanie zamknięta dziś lub jutro