- Jacek Czaputowicz złożył w czwartek na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych - podał na Twitterze PAP, który dowiedział się o tym z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jacek Czaputowicz był szefem MSZ-u od 9 stycznia 2018. - Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej - tłumaczyło MSZ. To kolejna rezygnacja w ciągu ostatnich dni, przypomnijmy, że we wtorek dymisję złożył minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Według nieoficjalnych ustaleń bardzo poważnym kandydatem do objęcia stanowiska szefa polskiej dyplomacji był Zbigniew Rau. Jest on obecnie posłem Prawa i Sprawiedliwości oraz szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Wcześniej sprawował funkcję wojewody łódzkiego w latach 2015–2019. W rozmowie z reporterem stacji RMF FM Rau nie zaprzeczył tej informacji i tylko się uśmiechał, mówiąc , że jest na wakacjach i już wiele razy był przymierzany do tej funkcji.
Zapytany przez PAP o to, czy w najbliższym czasie można spodziewać się jakiś zmian w kierunkach polskiej polityki zagranicznej, odparł, że na pewno będzie jej kontynuacja. Wyraźnie zaznaczył, że nie można teraz zmieniać polityki zagranicznej. - Zgodnie z konstytucją wyznacza ją premier w porozumieniu z prezydentem. Nasza polityka zagraniczna jest na właściwym kursie - oznajmił stanowczo.
Jak się okazało, to właśnie on zastąpi Jacka Czaputowicza na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, o czym poinformował po 18 na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Polecany artykuł:
Zbigniew Rau urodził się w 1955 roku w Łodzi. W 1977 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował początkowo jako bibliotekarz stażysta i młodszy bibliotekarz w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”. W 1982 uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Od 1981 długoletni stypendysta i wykładowca uczelni w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA i Australii.
W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W tym samym roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu piotrkowskim. Reprezentował wówczas polski parlament w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy