Rząd przywróci wysokie stawki VAT?

Tak wyglądałyby ceny w Polsce, bez tarczy antyinflacyjnej

2022-11-03 19:18

Drożyzna dokucza nam coraz mocniej, a rząd może od stycznia przywrócić wyższe stawki VAT na energię elektryczną, gaz, ciepło i żywność! Taki będzie skutek zakończenia obowiązywania tarczy antyinflacyjnej. Jeśli tak się stanie, przeciętny rachunek za gaz może wzrosnąć o 100 zł, a butelka oleju zdrożeje o 60 gr.

Koniec tarczy antyinflacyjnej?

Od początku 2022 r., dzięki wprowadzonej przez rząd tarczy antyinflacyjnej, płacimy obniżone stawki akcyzy oraz podatku VAT na surowce energetyczne oraz żywność. VAT za prąd obniżył się z 23 do 5 proc., a VAT na gaz ziemny z 23 do proc. do zera. Niższy jest VAT na ciepło i paliwa. Zerowy jest też VAT na żywność (wcześniej stawka wynosiła 5 proc.). Niestety, rząd nie planuje przedłużać już tarczy antyinflacyjnej, co ujawnił w wywiadzie dla TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys (54 l.). – Być może rząd będzie zmuszony do tego, żeby nie przedłużać tarczy antyinflacyjnej w przyszłym roku – są to te obniżki VAT i akcyzy na nośniki energii (...), zresztą w budżecie tego nie zakłada – zapowiedział Borys.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed: będzie 14. emerytura na stałe

Członek RPP: inflacja wyniesie 24 proc.

Jeśli wrócą dawne stawki VAT i akcyzy, mogą wzrosnąć nasze rachunki i wydatki na zakupy. – Bez tarczy antyinflacyjnej inflacja w lutym osiągnie 24 proc. – to z kolei zapowiedź Ludwika Koteckiego (50 l.), członka Rady Polityki Pieniężnej, który odniósł się do zapowiedzi prezesa  PFR w TOK FM.

Według prof. Ryszarda Bugaja, należy teraz oczekiwać decyzji od rządu: czy utrzyma podstawową stawkę VAT, czy zdecyduje się na jej obniżenie. - Ma to istotne znaczenie. Łatwo jest postulować likwidację VAT, ale to są kluczowe dochody dla budżetu państwa - mówi ekonomista w rozmowie z "Super Expressem". - Rząd ma dylemat, jak teraz pomagać najuboższym - dodaje prof. Bugaj, który uważa, że można wprowadzić system podobny do... kartek. W przypadku paliwa, można zaoferować pulę paliw po cenie regulowanej. Po jej wyczerpania będzie obowiązywać wyższa stawka rynkowa.

Marek Zuber: "Rząd nie walczy z inflacją. To bzdura kompletna, którą politycy powielają" [Express Biedrzyckiej]

Ceny nie muszą wcale wzrosnąć

Część ekspertów uspokaja, że po przywróceniu dawnych stawek VAT i akcyzy nie musimy odczuć podwyżek. – Rząd zamroził stawki za prąd na 2023 r. i może podobnie postąpi z gazem – prognozuje ekonomista Marek Zuber (50 l.). – Żywność też nie musi zdrożeć, bo jej producenci dostają zwrot VAT – dodaje. 

NIŻEJ W GALERII SPRAWDZISZ, JAK BRAK TARCZY ANTYINFLACYJNEJ WPŁYNĄŁBY NA CENY: 

Polacy PODZIELENI jak nigdy. Mówią o WOJNIE DOMOWEJ! | Komentery
Sonda
Jak rząd radzi sobie z inflacją?