Mamy zdjecia

Tak wyglądał grób Wojciecha Jaruzelskiego w 100. rocznicę urodzin. Córka złożyła kwiaty

2023-07-06 21:57

Wojciech Jaruzelski obchodziłby setne urodziny 6 lipca 2023 r. Dla jego bliskich to szczególny dzień. Z tej okazji jego córka, dziennikarka Monika Jaruzelska, odwiedziła jego grób i złożyła na nim kwiaty. Tak wyglądało miejsce spoczynku generała w dniu urodzin.

Wojciech Jaruzelski do dziś pozostaje jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Polski. Jest przede wszystkim kojarzony z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, a do tego wydarzenia nawiązuje piosenka Bajmu „Józek, nie daruję ci tej nocy”. Generał zmarł 25 maja 2014 roku.

Choć zdania Polaków są podzielone na jego temat, dla jego bliskich dzień urodzin Wojciecha Jaruzelskiego zawsze będzie wyjątkowy. Jego córka Monika Jaruzelska zamieściła na Instagramie poruszający wpis.

- 100 lat temu urodził się Wojtuś. 40 lat później został moim Tatą. Tego nie zmieni nic – napisała na Instagramie, dodając zdjęcie małego Wojciecha Jaruzelskiego i fotografię, na której ten trzyma ją kolanach.

Monika Jaruzelska pojawiła się także na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie pochowano jej ojca. Choć zazwyczaj prosta mogiła jest wyjątkowo zadbana i wysprzątana, dziś tonęła w kwiatach. Na grobie Wojciecha Jaruzelskiego pojawiły się wiązanki z biało-czerwonych róż i innych kwiatów, wiele z nich miało także biało-czerwone wstążki. Nie wszystkie zmieściły się na płycie nagrobnej i musiały leżeć na ziemi tuż obok. Zapalano także nowe, duże znicze.

Na cmentarzu Monika Jaruzelska spotkała się z innymi osobami, które chciały złożyć kwiaty na grobie jej ojca. Dziennikarka zaś postanowiła założyć prostą granatową sukienkę przed kolana i jasnobrązowe buty na niskim obcasie, a do tego dobrała pasującą torebkę i okulary przeciwsłoneczne.

Quiz. Jaruzelski, Gierek, Rakowski. I sekretarze KC PZPR. Jak ich pamiętacie?

Pytanie 1 z 12
Kto był I sekretarzem KC PZPR w czasie stanu wojennego?
Express Biedrzyckiej - dr hab. Tomasz SŁOMKA
Listen on Spreaker.