Edward Gierek

i

Autor: NAC Edward Gierek

Wszystkich Świętych

Tak wygląda grób Edwarda Gierka. Morze kwiatów i zniczy. Ten widok chwyta za serce

2022-10-30 19:21

Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR, zmarł w 2001 roku jednak pamięć o nim wciąż jest żywa. Już przed dniem Wszystkich Świętych jego grób na sosnowieckim cmentarzu przy ul. Zuzanny tonie w zniczach i kwiatach. Niespodziewanie dużo wiązanek i zniczy pojawiło się też na mogile poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy Armii Czerwonej.

Grób Edwarda Gierka tonie w zniczach i kwiatach

Edward Gierek zmarł 29 lipca 2001 r. w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. W  jego pogrzebie wzięło udział około 10 tysięcy osób. Zgodnie z  życzeniem pogrzeb miał charakter świecki. Gierek i zmarła sześć lat później jego żona Stanisława pochodzili z Sosnowca. Zostali pochowani obok grobu matki i ojca Edwarda, który zginął w kopalni Kazimierz, gdy syn był jeszcze małym dzieckiem. Grób znajduje się na cmentarzu w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Pamięć o Edwardzie Gierku wciąż jest żywa. Widać to każdego roku podczas Wszystkich Świętych, kiedy na grobie byłego szefa państwa w PRL oraz jego żony Stanisławy, pojawia się morze kwiatów i zniczy. Tak też było dzisiaj, co pokazał na zdjęciach w mediach społecznościowych Janusz Kubicki.

Znicze i kwiaty na mogile Czerwonoarmistów

Internauta zamieścił też zdjęcie z tego samego cmentarza - mogiły „ 64 żołnierzy Czerwonej Armii, którzy polegli na tutejszym terenie za wolność narodu polskiego z najeźdźcą niemieckim”. Taki napis widnieje na pomniku zbudowanym z inicjatywy PPR. Co ciekawe - grób radzieckich żołnierzy również tonie w kwiatach i zniczach.

Historyk MASAKRUJE film Gierek. Nieporozumienie i farsa! | Historia z Koprem

Czy warto zaplanować WŁASNY POGRZEB? O co pytać w zakładzie pogrzebowym?

Śmierć to w Polsce wciąż temat tabu. Niepotrzebnie! Włącz podcast i posłuchaj.

Listen to "Czy warto zaplanować własny pogrzeb? Jak oswoić się z myślą o śmierci? Nie ma głupich pytań" on Spreaker.