Wybory w Polsce

i

Autor: Shutterstock Wybory w Polsce

Szykuje się rekordowa frekwencja

Prof. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz: Polacy mają dość jałowych awantur PiS-owsko -Platformerskich

2023-03-26 12:12

67 proc. Polaków deklaruje, że weźmie udział w jesiennych wyborach parlamentarnych - wynika z sondażu Ipsos dla TOK FM i Oko press. Oznaczałoby to rekordową frekwencję wyborczą.- informuje portal TOK FM. Na wybory nie wybiera się z kolei 29 procent respondentów. 4 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć". "Polacy polityką są zmęczeni. I mają prawo być zmęczeni, bo to co nasza klasa polityczna wyrabia przede wszystkim męczy, a jest bardzo mało twórcze i często alogiczne - stwierdziła w Poranku Radia TOK FM prof. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz.

Częściej na wybory chodzą starsi niż młodsi

Portal TOK FM  informuje, że 100 proc. pewności głosowania w wyborach deklaruje aż 83 proc. osób 70 plus i zaledwie 39 proc. dwudziestolatków. W tej najbardziej zmobilizowanej grupie największe poparcie ma PiS - 57 proc. Ale spośród elektoratów wszystkich partii najbardziej zdeterminowany jest elektorat Koalicji Obywatelskiej. Aż 94 proc. zwolenników KO deklaruje, że pójdzie głosować na 100 proc. Najmniej zdeterminowani są wyborcy PSL i Polski 2050. Wśród nich pewność głosowania deklaruje odpowiednio 63 i 72 procent.

Jak ocenia dla portalu, prof. Ewy Pietrzyk-Zieniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, Polacy polityką są zmęczeni. I mają prawo być zmęczeni, bo to co nasza klasa polityczna wyrabia przede wszystkim męczy, a jest bardzo mało twórcze i często alogiczne - stwierdziła prof. Pietrzyk-Zieniewicz. Wyjaśniła, że Polacy chcieliby "odejść od tych awantur PiS-owsko - Platformerskich wobec których są bezradni i, które w tej chwili są jałowe" - mówiła w Poranku Radia TOK FM. 

Cytowana przez TOK FM, prof. Krystyna Skarżyńska, psycholożka społeczna z Uniwersytetu SWPS, zwraca uwagę, że  sondaże nie biorą pod uwagę tych ludzi, którzy jeszcze nie mają 18 lat, ale w październiku będą już pełnoletni.

-I myślę, że to zupełnie inni ludzie niż ci w okolicach trzydziestki, zupełnie inne pokolenie. I czy oni zechcą się ruszyć do wyborów? Myślę, że tu warto, żeby partie położyły nacisk, aby móc coś od nich uzyskać w zamian za pewne obietnice programowe - wskazała psycholożka z SWPS.

TOK FM przypomina, że w 2019 r., frekwencja też była wysoka i wynosiła blisko 62 proc.

W piątek (24.03) portal informował , że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, to PiS zdobyłoby 34 procent głosów. Na Koalicję Obywatelską głosowałoby 27 procent wyborców, a na Konfederację 11 procent. Poza podium znalazły się Lewica z ośmioprocentowym poparciem, Polska 2050 z wynikiem 6 procent oraz PSL balansujące na granicy pięcioprocentowego progu wyborczego.

Prof. Dudek wprost o Kaczyńskim i Tusku: Te wybory będą ich ostatnim pojedynkiem
Sonda
Czy chciałbyś/chciałabyś, żeby PiS wygrał trzeci raz z rzędu wybory?
Nasi Partnerzy polecają