Częściej na wybory chodzą starsi niż młodsi
Portal TOK FM informuje, że 100 proc. pewności głosowania w wyborach deklaruje aż 83 proc. osób 70 plus i zaledwie 39 proc. dwudziestolatków. W tej najbardziej zmobilizowanej grupie największe poparcie ma PiS - 57 proc. Ale spośród elektoratów wszystkich partii najbardziej zdeterminowany jest elektorat Koalicji Obywatelskiej. Aż 94 proc. zwolenników KO deklaruje, że pójdzie głosować na 100 proc. Najmniej zdeterminowani są wyborcy PSL i Polski 2050. Wśród nich pewność głosowania deklaruje odpowiednio 63 i 72 procent.
Jak ocenia dla portalu, prof. Ewy Pietrzyk-Zieniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, Polacy polityką są zmęczeni. I mają prawo być zmęczeni, bo to co nasza klasa polityczna wyrabia przede wszystkim męczy, a jest bardzo mało twórcze i często alogiczne - stwierdziła prof. Pietrzyk-Zieniewicz. Wyjaśniła, że Polacy chcieliby "odejść od tych awantur PiS-owsko - Platformerskich wobec których są bezradni i, które w tej chwili są jałowe" - mówiła w Poranku Radia TOK FM.
Cytowana przez TOK FM, prof. Krystyna Skarżyńska, psycholożka społeczna z Uniwersytetu SWPS, zwraca uwagę, że sondaże nie biorą pod uwagę tych ludzi, którzy jeszcze nie mają 18 lat, ale w październiku będą już pełnoletni.
-I myślę, że to zupełnie inni ludzie niż ci w okolicach trzydziestki, zupełnie inne pokolenie. I czy oni zechcą się ruszyć do wyborów? Myślę, że tu warto, żeby partie położyły nacisk, aby móc coś od nich uzyskać w zamian za pewne obietnice programowe - wskazała psycholożka z SWPS.
TOK FM przypomina, że w 2019 r., frekwencja też była wysoka i wynosiła blisko 62 proc.
W piątek (24.03) portal informował , że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, to PiS zdobyłoby 34 procent głosów. Na Koalicję Obywatelską głosowałoby 27 procent wyborców, a na Konfederację 11 procent. Poza podium znalazły się Lewica z ośmioprocentowym poparciem, Polska 2050 z wynikiem 6 procent oraz PSL balansujące na granicy pięcioprocentowego progu wyborczego.