Rekonstrukcja rządu Tuska. Kto straci stanowisko, a kto zyska?

2025-07-14 18:12

Rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił, że rekonstrukcja rządu Donalda Tuska odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, w dniach 22-25 lipca. Zmiany mają być zarówno strukturalne, jak i personalne, a ich celem jest przyspieszenie prac rządu. Co jeszcze wiadomo o nadchodzących zmianach?

Szłapka w Expressie Biedrzyckiej

i

Autor: Express Biedrzyckiej Szłapka w Expressie Biedrzyckiej
Super Biznes SE Google News

Rekonstrukcja rządu Tuska coraz bliżej

Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że rekonstrukcja rządu, zapowiadana od kilku tygodni przez premiera Donalda Tuska, odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowane jest w dniach 22-25 lipca.  Początkowo planowano, że rekonstrukcja rządu odbędzie się 22 lipca, jednak termin został przesunięty na prośbę marszałka Sejmu i lidera Polski 2050, Szymona Hołowni. "Pozostali liderzy koalicji się do tego przychylili" - dodał rzecznik rządu.

Rzecznik rządu zapytany w Polskim Radiu 24, kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu potwierdził, że  informacje o rekonstrukcji  będą na najbliższym posiedzeniu Sejmu. -  "Na pewno nie będzie to 22 lipca, raczej pomiędzy 23 a 25" - dodał Adam Szłapka.

Szczegóły rekonstrukcji w rękach premiera

Adam Szłapka podkreślił, że wszelkie szczegółowe informacje dotyczące rekonstrukcji, w tym zmiany strukturalne i personalne, będą przekazywane przez samego premiera Donalda Tuska.

W odpowiedzi na pogłoski o utworzeniu "superresortu", którym miałby zarządzać minister finansów Andrzej Domański, Szłapka stwierdził, że nie będzie komunikował żadnych decyzji przed premierem, ale przyznał, że "potrzebne jest silne centrum gospodarcze, które będzie dobrze koordynowało te kwestie".

Energetyka priorytetem rządu

Pytany o doniesienia o planowanym utworzeniu resortu odpowiadającego za całość spraw związanych z energetyką, Szłapka zaznaczył, że energetyka to "jeden z priorytetów tego rządu" i "będzie miała przy jego rekonstrukcji należne miejsce".

Rzecznik rządu przypomniał, że premier Tusk zapowiadał wiele miesięcy temu, że niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich, mniej więcej w połowie kadencji, jest czas na podsumowania i ewaluację dotychczasowych działań rządu. Dodał, że umowa koalicyjna przewidywała pewne zmiany w połowie kadencji, w tym rotację na stanowisku marszałka Sejmu. Zgodnie z umową, Szymona Hołownię miałby zastąpić lider Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Brak stanowiska wicepremiera dla Hołowni

Rzecznik rządu podkreślił, że premier Tusk "jednoznacznie" wypowiedział się przeciwko ewentualnemu stanowisku wicepremiera dla Hołowni w zrekonstruowanym rządzie. Adam Szłapka odniósł się również do doniesień, jakoby premier Tusk miał naciskać na marszałka Sejmu ws. opóźnienia zaprzysiężenia prezydenta elekta Karola Nawrockiego, nazywając te doniesienia "absurdalnymi spekulacjami".

Express Biedrzyckiej Tomasz Słomka
Sonda
Czy Donald Tusk powinien się podać do dymisji?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki