Wybory w Polsce

i

Autor: Shutterstock Wybory w Polsce

NOWY SONDAŻ

PiS wygra wybory i będzie rządziło? Polacy postawili sprawę jasno

2023-03-13 9:38

Wybory parlamentarne w Polsce obędą się jesienią. Na razie nieznana jest dokładna data, ale prawdopodobnie będzie to jeden z tych terminów: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada 2023 roku. Kto zdaniem Polaków wygra wybory 2023? Z sondażu przeprowadzonego dla Dziennika Gazety Prawnej i radia RMF przez United Surveys wynika, że ponad 50 proc. uważa, że wygra PiS.

Najnowszy sondaż. Kto zdaniem Polaków wygra wybory? 

Sondaż przeprowadzony dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF przez United Surveys wynika, że ponad 50 proc. uważa, że wybory 2023 wygra PiS. W tym sondażu jednak nie chodziło o to, by zbadać konkretne sympatie polityczne, ale to, jak zdaniem Polaków będą wyglądały wybory i kto je wygra. Z sondażu wynika, że 52 proc. ankietowanych uważa, że jesienną elekcję do Sejmu wygra Prawo i Sprawiedliwość. - Na Koalicję Obywatelską wskazało niemal 27 proc. badanych. Kolejne ugrupowania opozycyjne uzyskały dużo słabsze wyniki. Na Polskę 2050 Szymona Hołowni wskazało 3 proc. respondentów, na pozostałe ugrupowania mniej niż 1 proc., a w sumie na partie opozycyjne, poza Konfederacją, ok. 31 proc. ankietowanych – podaje gazeta.

CZYTAJ: Tak PiS chce wygrać wybory 2023! Więcej komisji wyborczych to większa frekwencja? Chodzi o pół miliona głosów

W ocenie dziennika "najciekawsze są jednak szczegółowe wyniki w podziale na wyborców obozu rządowego i opozycji". - Pokazują one, że najbardziej niezachwiana wiara w zwycięstwo PiS jest w jego własnym elektoracie (100 proc. wskazań). Wyborcy opozycji są podzieleni – 47 proc. wskazuje na KO, a 32 proc. na PiS. Wśród niezdecydowanych 60 proc. wskazuje na PiS, 10 proc. na KO, a 15 proc. na "inne ugrupowanie" - czytamy. Sondaż został wykonany w dniach 3-5 marca na ogólnopolskiej próbie 1 tys. pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Sonda
Czy chciałbyś/chciałabyś, żeby PiS wygrał trzeci raz z rzędu wybory?
J. GRABIEC: PiS SFAŁSZUJE WYBORY? SĄ GOTOWI DO TAKICH DZIAŁAŃ
Listen on Spreaker.