JENS STOLTENBERG

i

Autor: ROBERTO MONALDO/LAPRESSE VIA AP Jens Stoltenberg, szef NATO

Wojna w Ukranie

Soltenberg ostrzega przed Putinem. "Wojna w Ukrainie może zmienić się w wojnę Rosji z NATO"

2022-12-10 7:27

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udzielił wywiadu norweskiej telewizji NRK. Poruszył w nim kwestię wojny w Ukrainie. "Straszliwa wojna na Ukrainie może rozprzestrzenić się na inne państwa i przemienić w pełną wojnę między NATO a Rosją; pracujemy ze wszystkich sił, by tak się nie stało" - powiedział.

Sekretarz generalny NATO ostrzega. "Pełna wojna jest możliwa"

"Jeżeli sprawy pójdą nie tak, mogą potoczyć się okropnie źle" - ostrzegł Stoltenberg. "Ta straszliwa wojna na Ukrainie to również wojna, która może stać się pełnowymiarową wojną, przerodzić w dużą wojnę między NATO i Rosją" - dodał.

"Nie ma wątpliwości, że pełna wojna jest możliwa" - powiedział sekretarz generalny NATO i zaakcentował, że należy uniknąć konfliktu, który "obejmuje więcej państw europejskich i stanie się pełnowymiarową wojną prowadzoną w Europie".

"Pracujemy każdego dnia, by jej zapobiec" - podkreślił. 

Jens Stoltenberg o spotkaniu z rosyjskim przywódcą

"Ważne było, aby mu powiedzieć, że Rosja też by przegrała, gdyby wybuchła wojna. Wojna agresywna jest sprzeczna z wszelkimi zasadami międzynarodowymi. I ważne było, aby wyrazić, że NATO wspiera Ukrainę" - podkreślał Jen Stoltenberg, komentując swoje spotkanie z Putinem, które odbyło się przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Wojna w Ukrainie trwa już prawie dziesięć miesięcy

Wojna w Ukrainie, który rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, wciąż trwa. Jak informują lokalne władze, w ciągu minionej doby siły rosyjskie 68 razy ostrzelały obwód chersoński na południu Ukrainy; rannych zostało osiem osób. Rosjanie atakują nie tylko na froncie, ale także w innych regionach - w sumie ostrzały miały miejsce w ośmiu obwodach.

Sonda
Boisz się wojny w Ukrainie?
Prof. Antoni Dudek: "Polska jest opanowana przez kulturę przesady, a Kaczyński jej tworzeniu ma ogromne zasługi" [Express Biedrzyckiej]