Mama z Ukrainy zaatakowana w Krakowie.

i

Autor: Getty Images Mama z Ukrainy zaatakowana w Krakowie/ zdjęcie obrazowe

Sondaż dla "Super Expressu"

Straciliśmy serce dla uchodźców z Ukrainy? Nagła zmiana podejścia Polaków!

2023-10-04 5:10

Polacy otworzyli serca i domy dla uciekających przed śmiercią i cierpieniem przybyszy z Ukrainy. Instytut Badań Pollster spytał respondentów na zlecenie „SE”, czy należy pomagać finansowo obywatelom tego kraju, wypłacając im świadczenia, np. 500 plus. Okazuje się, że większość z nas jest dziś przeciwnych tej pomocy. Odpowiedzi „nie” i „raczej nie” wybrało łącznie 60 proc. ankietowanych.

60 proc. Polaków przeciwko pomocy finansowej

Po inwazji Rosji na Ukrainę większość z nas chciało pomagać uchodźcom wojennym, ale ten entuzjazm jest już słabszy. Zdecydowanie nie chce pomagać finansowo Ukraińcom 36 proc. pytanych przez Instytut Badań Pollster, a 24 proc. raczej nie chce udzielać takiej pomocy.

Zapytali Polaków o zakaz importu zboża z Ukrainy. Opinia większości jest stanowcza

Czy nadal powinniśmy pomagać finansowo obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce

i

Autor: SE Czy nadal powinniśmy pomagać finansowo obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce

Współczujemy, ale nie chcemy stracić

Dlaczego staliśmy się przeciwni pomaganiu przez nasze państwo? - Polacy pomagają Ukraińcom, ale coraz bardziej są za tym, aby pomagać w taki sposób, aby nie zaszkodzić samym sobie. Mamy dużo współczucie dla uchodźców, lecz okazuje się, że nie można przymykać oczu na własne interesy – komentuje wynik badania politolog, prof. Kazimierz Kik (76 l.).

Ekspert przyznaje, że wpływ na zmianę podejścia Polaków miały wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu dotyczące importu ukraińskiego zboża. - Mamy poza tym w całej Europie rosnącą niechęć wobec napływających imigrantów – dodaje Kik. Badanie wykonano w dniach 21-22 września na grupie 1015 dorosłych Polaków. ABR

Express Biedrzyckiej - Tomasz TRELA
Sonda
Czy pomogłaś/eś w jakikolwiek sposób Ukraińcom?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają